İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği yayınladığı açıklamada KKTC Telekomünikasyon Dairesi Tarafından yapılan zammın dolaylı olarak da vatandaşa yansıtılacağını açıkladı.

Kamuoyuna Duyuru:

Ulaştırma Bakanlığı ve KKTC Telekomünikasyon Dairesi Tarafından Metro İnternet Ücretlerine %50, Ülke İçi Fiber Bağlantı Ücretlerine %80 Zam Yapıldı!

Değerli Vatandaşlarımız,

Saray'dan açıklama: Cumhurbaşkanı Tatar, her zaman olduğu gibi Anayasa’nın kurallarına bağlıdır Saray'dan açıklama: Cumhurbaşkanı Tatar, her zaman olduğu gibi Anayasa’nın kurallarına bağlıdır

28 Nisan 2023’de Resmi Gazete’de yayınlanan yeni tüzüğe göre KKTC Telekomünikasyon Dairesi üzerinden Türk Telekom’dan temin edilen İnternet Ücretlerine bir seferde %50, KKTC Telekomünikasyon Dairesi tarafından sağlanan Şehirlerarası, Şehir İçi ve Lokal Fiberoptik devrelerin aylık ücretlerine de bir seferde tam %80 zam yapılmıştır.

İnternet Servis Sağlayıcıları olarak bizler de bu haberi sizinle birlikte Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra öğrenmiş bulunmaktayız. KKTC Telekomünikasyon Dairesi ülkemizde tekel konumda bulunduğundan dolayı tüm İnternet Servis Sağlayıcıları bu hizmetleri KKTC Telekomünikasyon Dairesinden temin etmek zorundadır.

Devlet tarafından 2023 başında asgari ücrete verilen zammın 1.5-2 kat üzerinde yapılan bu zamlar ister istemez İnternet Servis Sağlayıcıların girdi maliyetlerini ciddi şekilde etkileyecek ve dolaylı olarak da vatandaşa yansıyacaktır.

Elimizde olmayan bu durum için halkımızdan özür dileriz.

Kemal Basat, Başkan

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği – Kuzey Kıbrıs