12 Kasım 2014 Çarşamba 12:04
'2014-2015 Hanehalkı Bütçe Anketi' 30 Eylül'e kadar devam edecek
banner10

Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ), ülkedeki gelir düzeyleri ile sosyo-ekonomik karakteristiklerini saptamak amacıyla 1 Ekim 2014 – 30 Eylül 2015 tarihleri arasında yapacağı “2014-2015 Hanehalkı Bütçe Anketi”nin, her ay 270 olmak üzere toplam 3 bin 240 farklı hanede uygulanacağını açıkladı.

2014-2015 Hanehalkı Bütçe Anketi’yle, hane halklarının tüketim kalıplarında ve harcama alışkanlıklarında zaman içinde meydana gelen değişikliklerin belirlenmesi ve böylece Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) hesaplamalarına baz teşkil eden tüketim yapısının güncelleştirilerek fiyat endekslerine yansıtılması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, ekonomik ve sosyal değişimleri yakından izlemek, ileriye dönük etkin sosyo-ekonomik politikalar belirleyerek, sosyal ve ekonomik sorunların çözümlenmesine yönelik önlemler almak için yaşamın her alanında sağlıklı istatistiki bilgilerin derlenmesi gerektiğini söyledi.

Bu bağlamda, Devlet Planlama Örgütü İstatistik ve Araştırma Dairesi çeşitli konularda sayım ve anket çalışmaları yaptığını kaydeden Muhtaroğlu, 2014-2015 Hanehalkı Bütçe Anketi’nin de 1 Ekim 2014 – 30 Eylül 2015 tarihleri arasında oniki ay boyunca uygulanacağını belirtti. Muhtaroğlu, “Tüketici Fiyatları Endeksi hesaplamalarına baz teşkil eden tüketim yapısının güncelleştirilerek fiyat endekslerine yansıtılmasını ve hanehalklarının gelir düzeyleri ile sosyo-ekonomik karakteristiklerinin saptanmasını hedeflenmektedir” dedi.

Muhtaroğlu, bu amaçla, 4 Aralık 2011 Nüfus Sayımı adres çerçevesi baz alınarak, ülke geneli bloklara ayrıldığını ve örnek çekiminin birinci ayağını oluşturan örnek blokların belirlenmesinin ardından, Haziran 2014 tarihinde örneğe çıkan bloklar alanda taranarak adres güncellemesi yapıldığını söyledi.

Ödül Muhtaroğlu, güncellenen adreslerin bilgisayar ortamında listelenmesi sonrasında, örnek çekiminin ikinci ayağı ve nihai örnekleme birimi olan örnek adreslerinin belirlendiğini kaydetti.

Muhtaroğlu, şöyle devam etti:

“Her ay 270 olmak üzere toplam 3 bin 240 farklı hane halkına Hanehalkı Bütçe Anketi uygulanacaktır. Kasım ayında örneğe çıkan  270 hanehalkının adreslerine posta yolu ile mektuplar ve broşürler gönderilmiştir. Anket, DPÖ’nün görevlendirdiği  anketörler tarafından gerçekleştirilecektir. Anketörler örneğe çıkan hanehalklarını, birlikte yapacakları bir program dahilinde, bir ay boyunca ihtiyaç duyulacak zaman aralıklarıyla, ziyaret ederek çalışmalarını tamamlayacaklar. Ayrıca, DPÖ-İstatistik ve Araştırma Dairesi çalışanları olan  kontrol memurları, anketörleri ve anketin alan uygulamasını çeşitli zamanlarda  anket yerine gerçekleştirecekleri ziyaretlerle denetleyeceklerdir”

Ödül Muhtaroğlu, anketin alanda  sorunsuz bir şekilde uygulanmasını sağlamak için diğer anket çalışmalarında olduğu gibi alanda görev alacak 70 anketör ile 23 kontrol memuruna, 20 ve 21 Ekim tarihlerinde Sayıştaylık Konferans Salonu’nda ikinci aşama eğitimi verildiğini ve bu eğitimlere belirli aralıklara devam edileceğini söyledi.

Muhtaroğlu, anketle ilgili olarak, şikayet veya önerilerin 2287653 numaralı telefona veya dpo@devplan.org   e-mail adresine bildirilebileceğini belirtti.

banner22
Son Güncelleme: 12.11.2014 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31