29 Ağustos 2016 Pazartesi 11:51
Özgürgün 4 aylık hükümet icraatlarını anlattı
banner10

Emir Ertorun  

Başbakan Hüseyin Özgürgün, basınla sohbet toplantısı düzenleyerek, hükümet icraatlarını anlattı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Lefkoşa Merit Otelde yer alan toplantıya, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile bakanlar da katıldı.

Toplantıya yoğun katılım gösteren basın mensuplarına teşekkür eden Özgürgün, bakanları ile birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtlayacaklarını söyledi.

Başbakan Özgürgün, toplantıda yaptığı konuşmada, Nisan 2016 sonu itibarıyla devraldıkları "ülkeyi yönetme" görevinde hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu gözardı etmeden, ötekileştirmeden ve kamu kaynaklarının yerinde, etkili ve verimli kullanılması hedefinden sapmadan ülkeyi çok daha ileriye ve huzura ulaştırmak için uyum içinde çalışmalar sergilediklerini vurguladı.

 Özgürgün, "Bugün sizlerle bir arada olmanın ortak paydası, dört aylık sürede yaptıklarımız ya da önümüzdeki yaklaşık iki yıllık sürede yapacaklarımızı anlatmaktan çok hükümetimizce belirlenen ilke ve gerçeklere dayalı hedefler doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının refah ve mutluluğu için azami gayreti gösterme kararlılığımızı bir kez daha vurgulamaktır" dedi.

Hükümet olarak tek hedeflerinin, "halka hizmette, samimi, şeffaf, ilkeli en önemlisi gerçeklere dayalı yeni yönetim vizyonu ve anlayışıyla ülkeyi daha güzel günlere ulaştırmak" olduğunu belirten Özgürgün, bu nedenle, 27 Nisan tarihinde Cumhuriyet Meclisinden güvenoyu alan Hükümet programında belirttikleri her vaadi, tüm imkanları zorlayarak hayata geçirmek, insanları refaha ve huzura kavuşturmak için durmadan yorulmadan yılmadan çalışarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına aydınlık bir döneme doğru kararlılıkla yol alacaklarını kaydetti.

Özgürgün, "hükümetin, ekonomik sosyal krizin eşiğine getirilen ülkede, 4 aylık kısa hizmet süresinde geçmiş hükümete ait bütçe ile sürdürdüğü umut ve güven veren hizmetler yaptığını” söyledi ve şöyle devam etti:

"Bağımsız milletvekili arkadaşlarımızın desteğiyle UBP-DP hükümeti uyum içinde ve halkı ile bir bütündür. Hükümet olarak hizmet etme kararlılığımızdan asla ödün vermeyeceğiz. Bize düşen görev, birlik ve beraberlik içinde küçük tartışmalara, küçük hedeflere ya da amaçlara odaklanmadan, boşa zaman ve enerji harcamadan ülkemiz için yapacaklarımızın peşinde koşmaktır. Halkımızın, tüm sektörlerimizin hükümetlere karşı yıpranan, zafiyete uğrayan güvenini yeniden kazanmak, gerçeklerden temel alan 'umut hükümeti' olduğumuzu kanıtlamaktır.

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti olarak ülkemizde gerek iç gerekse dış sorunların oldukça yoğunluk kazandığı çok zor bir dönemde kritik bir Meclis aritmetiğiyle görev üstlendiğimiz hepimizin malumudur.

Hükümetimizin dört aylık görev süresi sonunda Anavatan Türkiye’den  adamıza deniz altından ulaştırılan hayati suyun Geçitköy barajını doldurduğu halde günlerce anlamsız bir şekilde tartışmaların sürdürüldüğü, devlet yönetiminde devamlılığın esasına rağmen, partisel kaygılarla, “yapısal dönüşüm programına” destek sağlayacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Mali İşbirliği Protokolü’nün inatla imzalanmadığı, Devletten alacaklarını tahsil edemeyen vatandaşlarımızın haykırışlarına kulak tıkandığı, çalışanlarımıza, emeklilerimize sosyal yardım alanlara maaş ödemelerinin gününde  yapılamadığı, dahası kendi  parti kurullarından ülke yönetmeye kalkışıldığı, anavatanla ilişkilerin kopma noktasına taşındığı  dönemin geride kaldığı da tüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin malumudur. 

Hizmetlerimizin halkın tüm katmanlarında, ekonominin tüm sektörlerinde hissedileceği dönemin, yasalar bağlamında Cumhuriyet Meclisi’nin açılışıyla ve 2017 mali yılı bütçesiyle başlayacağını belirtmek isterim. 
 
Hükümetimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her köşesinde yaşam süren her bireyin ayrım yapmadan hizmetindedir. Siyasetin ülkeye, halk hizmet için yapıldığının bilinciyle, partisel kaygılardan uzak sorumluluk bilinciyle görev yürütme kararlılığımızı yineler, 4’üncü hizmet ayında gerçekleştirdiğimiz ilk buluşmamıza katılımınızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunarım."

ÖZGÜRGÜN: "YENİ BİR AB VİZYONU OLUŞTURMAK VE HALKI AB KONUSUNDA OBJEKTİF OLARAK BİLGİLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI"

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) AB ile ilişkilerini sürdürülebilir kurumsal bir yapıya dönüştürmek ve KKTC halkının çıkarlarını koruyarak, "yeni bir AB vizyonu oluşturmak, bu vizyonu halka iletecek bir İletişim Stratejisi geliştirmek ve halkı AB konusunda objektif olarak bilgilendirmek için çalışmalar başlatıldığını" bildirdi.

Özgürgün, bugün düzenlediği basınla sohbet toplantısında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı, ayrıca basına 4 aylık hükümet icraatlarını anlatan bir metin dağıttı.

Başbakan Özgürgün, hükümetin göreve gelmesiyle beraber, Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi (ABKM)  çalışmalarına destek verdiğini, diğer yandan ise ilişkileri güçlendirmek adına önüne yeni hedefler koyduğuna işaret etti.

Güçlendirilmiş yapısıyla ABKM'nin, ilk olarak AB ile uyumlu yeni bir "Eşitlik Yasası" üzerinde çalışmalar başlattığını ifade eden Özgürgün, şunları kaydetti:

"Yine bu dönemde başlayan yeni bir çalışma ise kültürel mirasımızın gözbebeklerinden olan Girne Kalesinin restorasyonu için başlatılan çalışmalardır.

"MALİ YARDIM PAKETİNİN EN ETKİN ŞEKİLDE KULLANILMASI ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI"

AB ile ilişkilerimizde belirlediğimiz objektif ve doğru bilgi paylaşımı ilkesinden hareketle, AB kurumlarından halkımıza yönelik yapılan yardımların, hedefleri, sonuçları,  analizleri ve etkileri ile ilgili detaylı bilgi talep ederek, Kıbrıs Türk halkına ayrılan Mali yardım paketinin en etkin ve en doğru şekilde kullanımımın sağlanması için çalışmalarını başlatılmıştır.

Yine bununla ilişkili olarak AB tarafından finanse edilen ve amacı Kıbrıs Türklerini AB’ye yakınlaştırmak olan AB Bilgi Merkezinin daha verimli, etkin ve hükümetimizle uyum içerisinde çalışabilmesi için girişimler başlatmış, bu konudaki sıkıntılar AB Komisyon ilgililerine aktarmıştır.” 

SPORA YAPILAN YATIRIMLAR

Her yaştaki yurttaşın beden ve ruh sağlığını geliştirmek, sporu kitlelere yayacak kitlelere olanaklar sağlamak yeni spor tesisleri yapmak, mevcutların geliştirilmesini sağlamak ve tüm spor branşlarını dikkate almak, başarılı ve elit sporculara destek olmak hedefiyle görev üstlenen Spor Dairesi’nin öncelikle gece maçlarının oynanabilmesi için önceden ışıklandırılan Atatürk Stadyumu dışındaki tüm stadyumların projeleri hazırladığını kaydeden Özgürgün, ilk ışıklandırma projesi inşasına Girne 20 Temmuz Stadyumu’nda başlandığını ifade etti.

Girne bölgesinde merkezdeki spor kulüplerinin yoğun antrenman ve maç programlarını büyük ölçüde rahatlatacak olan Karaoğlanoğlu  Mete Adanır Sentetik Çim Futbol Sahası’nın  yapım aşamasına geldiğini ifade eden Özgürgün şöyle konuştu:
“ Akova Eray Vudalı Sentetik Çim Futbol Sahası Yapımına başlanmış, bir çok spor federasyonunun faaliyetlerini sürdürdüğü Lefkoşa Atatürk Spor salonu parke zemini uzun zaman sonra bakıma alınmış ve salon sporlarında Uluslararası standartlarda bir yapıya kavuşturulmuş, yeni sezona hazır hale getirilmiştir.

Atletizm sporunun lokomotifi olan Güzelyurt bölgesindeki Güzelyurt Zafer Stadı tartan atletizm pisti projesi yeniden hayata geçirilmiş olup, yakın zamanda yapımına başlanacaktır. Son yıllardaki gerek alt yapılarda gerekse elit düzeyde birçok sporcu barındıran bu bölgemiz bu sayede Uluslararası standartlarda bir tesise kavuşacaktır.

OLİMPİK SPORCU PROJESİ

2017-2024 yılları arasında uygulanması planlanan Olimpik Sporcu Yetenek Seçimi ve Alt Yapı Projesi çalışması başlatılmıştır.

Programın birinci basamağı, 5-6  ile  11-12 yaş grupları arasındaki kız ve erkek öğrencilerin ülke genelinde tarama çalışması, ikinci basamağı ise yetenekli sporcu takibi programıdır.

Yetenekli sporcuların, yetenek takibi yapılması suretiyle keşfedilmesi ve program kapsamında takiplerinin yapılması planlanmıştır.

Programın üçüncü basamağı, belirlenen kriterler dahilinde seçilecek elit düzeydeki sporcuların yetiştirilmesi, performanslarının geliştirilmesi sosyal ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesidir.

Programın dördüncü basamağı olan, özel spor ve gelişim programları eşliğinde Uluslar arası müsabaka deneyimlerinin sporculara kazandırılması, toplumun takdirle izleyeceği, şampiyon sporcular yetiştirilmesi ile sağlanacaktır.

Programın beşinci basamağı olan elit sporcu merkezi projesi kapsamında üst düzey organizasyonlarda madalya kazanması muhtemel elit sporcuların desteklenmesi projesi yer almaktadır.

Üst düzey sporcuları yaş sınırı gözetmeksizin ülkemizi en iyi şekilde temsil etmesi amacı ile kendi branşları ile ilgili yoğun sportif ve kültürel programlar uygulanarak seçkin ve kapsamlı bir hazırlık ortamının sağlanması, Sağlıklı ve sosyal geleceklerin korunması amacıyla kişisel sporcu planlamaları gerçekleşecektir.

Ülkemiz gençlik ve kültür örgütlerine proje bazında destek veren, sivil toplum örgütleriyle işbirliğini artırarak etkinlikler, aktivitelerin çoğalmasını sağlayan Gençlik Dairemiz Haziran ayından başlayarak ülkedeki birçok etkinliklere destek vermiş yaz kamplarına binin üzerinde öğrencimize imkan sağlamıştır.

28 Ağustos 2016 tarihinde Gençlik Dairesi katkılarıyla Kıbrıs Halk Dansları ve Sanat Merkezi Uluslararası Folklor Günü düzenlenmiştir."

DPÖ ÇALIŞMALARI 
 
Başbakan Özgürgün, UBP - DP hükümet döneminde Devlet Planlama Örgütü tarafından 18 adet yatırım projesine Teşvik Belgesi verilirken, projelerin hayata geçmesiyle toplam 256,718,191 TL Sabit Sermaye Yatırımı yapılacak ve 587 kişiye istihdam imkanı sağlanacağını ifade ederek, "Devlet Planlama Örgütü ile Türkiye İstatistik Kurumu arasında 5 Ağustos tarihinde teknikişbirliği protokolü imzalanmıştır. Devlet Planlama Örgütü tarafından yeni Milli Gelir, İstihdam, İşsizlik, Ödemeler Dengesi verileri ayrıca İstatistik Yıllığı ve Makro ekonomik ve Sektörel  Gelişmeler kitapları yayınlanmıştır” dedi.

"BAŞBAKANLIK UYUŞTURUCI İLE MÜCADELE KOMİSYONU"

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun hükümetimizin tam desteği ile çalışmalarını yürütmekte olduğunu da belirten Özgürgün, farkındalık seviyesinin yükseltilerek halkın bilinçlenmesine ilişkin  eğitim ve önleme çalışmalarının aralıksız devam ederken, yasal alt yapının güçlendirilmesine yönelik adımların da sürdüğünü vurguladı.

REHABİLİTASYON MERKEZİ

Özgürgün, hükümetin  bu konuda en büyük ihtiyaçlar arasında yer alan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kurulması yönünde başlattığı çalışmaları en kısa sürede tamamlamayı hedeflediğine dikkat çekti.

banner22
Son Güncelleme: 29.08.2016 14:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31