18 Temmuz 2016 Pazartesi 10:46
Şimşek: 'Her zaman için bizim planlarımız var ama...'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası, ekonomide kalıcı bir tahribat beklemediklerini belirterek, "Bütün kurumlarımız, Merkez Bankamız, Borsa İstanbul, SPK, BDDK, Hazine, bütün ilgili birimler, hepsi işlerinin başında.

Piyasaların etkin bir şekilde, sorunsuz bir şekilde işlem görmesi için gerekeni yaptılar, yapacaklar, yapıyorlar. O konuda tereddüt yok." dedi.

AA’nın haberine göre, Şimşek, Bloomberg HT'de soruları yanıtladı. Darbe girişiminin ardından yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilişkin algılarına yönelik bir soru üzerine Şimşek, dün sabahtan itibaren 3 uluslararası yatırım bankasının ev sahipliğinde yabancı yatırımcılarla telekonferans yoluyla görüştüklerini hatırlattı. Pazar günü olmasına rağmen telekonferansa rekor düzeyde katılım sağlandığını ifade eden Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile bütün sorulara cevap verdiklerini söyledi.

Şimşek, "Özetle şunu söylemeye çalışıyorum. Dışarıdan bakınca ne görüyorsunuz? Millet, demokrasiye, hükümetine sahip çıkmış ve darbecileri püskürtmüş. Türkiye'nin aslında hem iç barışı hem dış algısı anlamında süreç, Türkiye'yi güçlendirmiştir, zayıflatmamıştır." diye konuştu.
Olayın "başarısız bir darbe girişimi olduğunu" vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

"Tabii ki sonuçları vardır. Tabii ki bu sürecin iyi yönetilmesi lâzım. Başlangıçta birtakım tepkiler verilebilir. Çünkü herkes Türkiye'yi yakından bilmeyebilir. Ekonomide bunun doğurduğu kalıcı bir tahribat beklemiyoruz. Ne büyümede ne dış dengede ne de diğer makro ekonomik alanlarda. Özetle kalıcı tahribat yok. Ülkemiz, demokrasimiz, siyasi istikrarımız güçlenmiştir. Dolayısıyla Türkiye'nin önü açıktır. Biz çok hızlı bir şekilde tekrar yapısal reform gündemimize döneceğiz."

Darbe girişiminin daha çok reform yapmanın önünü açacağının altını çizen Şimşek, piyasaların etkilenmemesi için alınan tedbirleri anlattı. Şimşek, bu tür durumlarda en önemli konunun likiditenin sağlanması olduğunu belirtti. Bu anlamda Merkez Bankasının sınırsız likidite sağlayacağını açıkladığını hatırlatan Şimşek, likidite noktasında milletin rahat olmasını istedi.

Döviz noktasında da gereken açıklamaların yapıldığını anlatan Şimşek, bütün ilgili kurumların görevinin başında olduğunu vurguladı. Şimşek, "Bütün kurumlarımız, Merkez Bankamız, Borsa İstanbul, SPK, BDDK, Hazine, bütün ilgili birimler, hepsi işlerinin başında. Piyasaların etkin bir şekilde, sorunsuz bir şekilde işlem görmesi için gerekeni yaptılar, yapacaklar, yapıyorlar. O konuda tereddüt yok. Her zaman için bizim planlarımız var. Ama şu aşamada ben şahsen olağanüstü bir durumdan, çok kötü bir rüya sonrasında hızla normalleşmenin başladığı bir süreç olarak görüyorum. İnşallah öyle olacak." ifadelerini kullandı.

"PARALEL İHANET KESİMİNİN SİSTEMDEN TEMİZLENMESİ DE BİR REFORMDUR"

Şimşek, şimdi hızlı bir şekilde Türkiye'nin meselelerini çözme zamanı olduğunu belirterek, "Paralel ihanet kesiminin sistemden temizlenmesi de bir reformdur." dedi.

Daha önceden açıklanan Ekonomi Müjdeler Paketi'nin çok önemli olduğunu, bunun devamının da geleceğini ifade eden Şimşek, memleketin yapısal sorunlarını çözecek yol haritalarının olduğunu kaydetti.

Şimşek, peyderpey reformların hayata geçirileceğine dikkati çekerek, Türkiye'nin iş ve aşa ihtiyacı olduğunu söyledi. Şimşek, erken seçim beklentilerine karşılık da "Sayın Başbakanımız, bayram arifesindeydik, 'Ne erken seçimi' dediler. 'Bu memleketin işe aşa, sorunların çözülmesine ihtiyacı var' dedi" ifadesini kullandı.

AK Parti'nin milletin verdiği emaneti sonuna kadar koruduğunu belirterek, erken seçime ilişkin "Siyaseten hava şöyle, 'Ben şöyle bir değerlendireyim' tartışmasına girmedik. Bu yeni dönemde de şahsen öyle bir şey öngörmüyorum" dedi.

Şimşek, şimdi hızlı bir şekilde Türkiye'nin meselelerini çözme zamanı olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

"Bu paralel ihanet kesiminin sistemden temizlenmesi de bir reformdur. Düşünün bu eğer ihanet şebekesi, bu terör örgütü başarılı olsaydı bugün Türkiye'yi nasıl bir kaos bekliyordu. Şimdi bu riskin minimize edilmesi, bu riskin sıfırlanması Türkiye'nin sorunlarını çözme noktasında çok kritik bir öneme sahiptir. Bu da bir reformdur. Olaya biraz da böyle bakmak lâzım. Giderek toplum, milletimiz bu reform çabasını bu anlamda daha çok takdir ediyor, daha çok takdir edecek. Görüyorsunuz, nasıl bir kaos, nasıl bir ihanet. TBMM'yi çalışır durumdayken havadan bombalamak nasıl bir ihanet. Onun için bunları görebilmek lazım. Nasıl çılgınlık? O nedenle bunların temizlenmesi toplumsal gerilimi artırmaz, tam aksine milletimizin talebi bu yönde. Aslında Türkiye'yi yapısal olarak güçlendirecek, Türkiye'nin demokrasisi, Türkiye'nin küresel standartlarda her alanda ilerlemesini sağlayacak önemli bir adım."

"BUGÜN BİR TOPLANTI YAPILABİLİR"

Şimşek, Ekonomi Koordinasyon Kuruluna (EKK) ilişkin bir soru üzerine, dün akşam Başbakan Binali Yıldırım ile telefon görüşmesi yaptığını, kendisinin "Daha kapsamlı bir EKK toplayabilirsiniz" dediğini anlattı.

EKK Başkanının Başbakan Yıldırım olduğuna dikkati çeken Şimşek, Yıldırım'ın olmadığı durumda, başkanlık görevini kendisinin üstlendiğini hatırlattı. Şimşek, "Belki bir ihtimal bugün bir toplantı yapılabilir. Fiziken bir araya gelinmese de diyalog ve koordinasyon söz konusu" ifadesini kullandı.

"KOMPLO TEORİSİ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI"

Şimşek, yabancı yatırımcının algısının iyileştirilmesine yönelik bir soru üzerine de ileriki dönemde daha iyi olacağını, DAEŞ ile PKK ile mücadelede Türkiye'nin başarı sağlanacağını ifade etti.

Reform yapmaya devam edeceklerini, Güneydoğu'ya yönelik oradaki yaraların sarılması için yatırımların artırılması için bir paket üzerine çalıştıklarını ifade eden Şimşek, "Bu hafta onu anons edecektik" dedi.

Şimşek, Türkiye ve çevresindeki sorunların dışarıdaki algıyı belirlediğini ve etkilediğini dile getirerek, görevlerinin algı ile gerçeklik arasındaki kopan bağı tekrar sağlamak olduğunu vurguladı.

"Şu anda Türkiye'nin algısı gerçekliğinden daha kötü" ifadesini kullanan Şimşek, gerçekliği sürekli daha da iyileştireceklerinin altını çizdi. Şimşek, "Bence dışarıdan bakanlar şunu görmüştür. Bu millet demokrasisine sahip çıktı. Bu hükümet toplumsal tabanı geniş olan bir hükümettir. Dolayısıyla milli irade arkasındadır. Dolayısıyla reform yapma kapasitesi yüksektir. Aslında paralel çetenin devletin kurumlarından temizlenmesi dışarıdan daha önce algılandığı gibi hukuk devleti ilkesinin zedelenmesi değil, tam aksine Türkiye'nin demokrasisini güçlendiren bir süreç diye görürler. Bu çok önemli. Anlattığınızda komplo teorisi gibi geliyordu. Değil işte komplo teorisi olmadığı ortaya çıktı." diye konuştu.

"UMUDUMUZ DAHA DA ARTTI"

Meclis'teki siyasi partilerin darbe girişimine karşı tutumlarına ilişkin bir soru üzerine, siyasi partilerle uzlaşma atmosferinin oluştuğunu dile getiren Şimşek, başarısız darbe girişimiyle milletin kenetlendiğini ifade etti.

Şimşek, demokrasiye olan inancın çok daha güçlendiğini belirterek, "Umudumuz daha da arttı, azalmadı" ifadesini kullandı. Bunun toplumsal psikolojiye, tüketime, yatırıma etkisinin olumlu olduğunu söyledi.

Bu tür durumlarda siyasi fırsatçılık, krizden bir şeyler devşirme mantığını görmediklerinin altını çizen Şimşek, "Çünkü o gün geleceğimize sahip çıkma günüydü. Bu çok kritik. Bu süreçler Türkiye'yi güçlendirmiştir. Bunun piyasa karşılığı da vardır. Kısa vadede volatilite inşallah olmaz ama olursa bu çerçevede bakmak lazım. Temeller sağlam, bunlar geçici iniş çıkışlardır." değerlendirmesinde bulundu.

banner22
Son Güncelleme: 18.07.2016 10:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31