TUSAŞ'ın geliştirdiği beşinci nesil jet uçak projesi Milli Muharip Uçak, piste çıktı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Şehitlerimizin aziz hatırasına!Milli Muharip Uçak’ımızı 18 Mart’ta hangardan çıkaracağız demiştik. Uçağımız bugün pistin başında! Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan’ın liderliğinde inşallah gök vatanımızda süzülmesine de şahit olacağız."

5’inci nesil çok rollü savaş uçağı olan MMU, hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağlamak için tasarlandı.

Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin, yüksek hayatta kalma kabiliyetine haiz, güçlü ve atik platformu MMU, sahip olduğu akıllı ve güçlü savaş kabiliyetleri ile tam bir savaşçı olarak tanımlanıyor.

Türkiye'nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan TRG-230-İHA'nın test atışı gerçekleştirildi. Akıncı TİHA'dan fırlatılan füze 100 kilometre uzaktaki hedefi tam isabetle vurdu.

Atış testine ilişkin görüntüler Roketsan'ın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. TRG-230-İHA füzesi Çorlu Havalimanı'nda bulunan Akıncı TİHA'ya monte edildi. Buradan havalanan Akıncı TİHA, yaklaşık 700 kilometre mesafe katederek Sinop'taki atış sahasına ulaştı.

Ardından üzerindeki süpersonik füze ateşlendi. Füze 100 kilometre ötedeki hedefi tam isabetle vurdu. Türkiye'nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olma özelliği taşıyan TRG-230-İHA,, 20 ile 150 kilometre uzaktaki hedeflerin nokta hassasiyetle vurulmasını sağlayacak.

Baykar tarafından gerçekleştirilen milli insansız savaş uçağı Kızılelma ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Kızelma'nın havalandığı anları sosyal medyadan paylaşan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Daha fazla yerde tutamadık uçtu! Rabbimize şükürler olsun" ifadelerini kullandı.

Aralık ayı başında taksi ve koşu testini başarıyla tamamlayan Kızılelma'nın ilk uçuşunun 2023 yılında gerçekleştirilmesi bekleniyordu.

Kızılelma'nın Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilme çalışmaları devam ederken İHA/SİHA'lardan esinlenerek hizmet verecek.

Kızılelma, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olacak.

Öte yandan gövde içinde taşıyacağı mühimmatları ile belirlenen hedeflere taarruz gerçekleştirebilecek.