26 Şubat’ta tek oğlu Cemre Yönet’i trafik kazasında kaybeden Gönül Sağır, tek evladını kaybettikten sonra güçlü durarak oğlu ve diğer acılı aileler için mücadele başlattığını belirterek, kazanın ardından hayatının nasıl değiştiğini anlattı.

“Benim torun sevgimi de elimden aldılar”

“Gönül Sağır kimdir?” sorusuna ‘Ben Cemre Yönet’in annesiyim’ diyerek cevap veren Sağır, ‘anne oğul çalışıp, kendi halimizde olan insanlardık. Benim tek bir oğlum vardı, onu tek başıma büyüttüm. Çevresine saygılı, karakterli iyi bir evlattı. Benim elimden sadece evladımı almadılar, benim torun sevgimi de elimden aldılar’ diye konuştu.

“Hemşire ‘başınız sağolsun’ dedi, orada hayatım bitti”

Sağır, kaza gecesini ise şu sözlerle anlattı:

“Oğlum işteydi, çıkıp eve gelecekti. Beni Cemre’nin nişanlısı aradı, ‘Cemre kaza yaptı’ dedi. Aklımın ucuna ‘ölüm’ gelmedi. Ben ufak bir şey zannediyorum. Girne Akçiçek Hastanesi’ne gittim. Hemşire bana ‘başınız sağ olsun’ dedi. Benim hayatım orada bitti. Oğlumu orada öyle görmek beni bitirdi. Ben 26 Şubat’tan beridir yaşamıyorum. Dediğim gibi benim sadece evladım ölmedi, benim torun sevgime kadar elimden aldılar’ dedi.

“Ben adalet mücadeleme tek başıma başladım”

Oğlunun 19 yaşında 285 promil alkollü bir sürücü yüzünden hayattan koparıldığını anlatan Gönül Sağır, oğlunun ölümü ile kendine bir misyon bıraktığını söyledi.  Kıbrıs’ta birçok acılı ve sessiz bir şekilde adalet çığlığı bulunan aile olduğunu söyleyen Sağır, hepsinin sesi olmayı hedeflediğini söyledi.

“Potansiyel katiller aramızda geziyor”

Tatar: Türkiye ile kadim bağları ve güçlü ilişkileri geliştirmek her zaman gönlümüzden geçendir Tatar: Türkiye ile kadim bağları ve güçlü ilişkileri geliştirmek her zaman gönlümüzden geçendir

“Ben Kıbrıs halkı için, burada yaşayan insanlar için bir şeyler yapmak istiyorum” diyen Sağır, oğlunu öldüren gencin hem alkollü hem de hatalı sürüş yaptığını anlatarak, şu an teminatla serbest olduğunu kaydetti. ‘Ben ona katil diyorum’ diyen Sağır, ‘keyfi için içerek trafiğe çıktı ve benim suçsuz bir tanecik oğlumu öldürdü’ diye konuştu. Potansiyel katillerin aramızda gezdiğine vurgu yapan Sağır, suçsuz yere bir çok insanın öldüğüne değindi, bunun son bulması gerektiğine vurgu yaptı.

“Dava dosyamız halen hazır değil”

Kazanın üzerinden 5 ay geçmesine rağmen halen bilir kişi raporu beklediklerini anlatan Sağır, henüz davanın başlamadığını kaydetti. Prosedürlerin çok ağır olduğuna değinen Sağır, bilir kişi raporunun önümüzdeki hafta hazır olacağını öğrendiklerini ardından Savcılığa gideceğini ve sonrasında mahkemenin başlayacağını söyledi.

“Ben en zorunu yaptım, tek oğlumun üzerine ellerimle toprak attım”

“‘Zaman uzadıkça, özlem de öfke de artıyor” diyen Sağır, “mahkemeye çıkmaya hazırım, yüzleşmeye hazırım. Ben tek çocuğumu kefenle toprağa verdim. Ellerimle üzerine toprak attım. En zorunu yaptım. Ben o katilin gözlerinin içine bakacağım” diye konuştu.

“Çarpan sürücü en fazla 7 yıl ceza alabilirmiş, yıkıldım”

Oğlunun vefatının ardından çarpan sürücüye en fazla 7 yıl ceza verilebileceğini öğrendiğini ve yıkıldığını anlatan Sağır, acılı ailelere ulaşmaya başladığını ve sürücülerin gereken cezaları alması için harekete geçtiklerini anlattı. Daha ulaşamadığı birçok aile olduğunu anlatan Gönül Sağır, Gündem Kıbrıs ekranlarından ‘lütfen bana ulaşın, evlatlarımızın hakkını arayalım’ çağrısı yaptı.

“Kamu vicdanını rahatlatmak için cezalar yükseltilmeli”

Kamu vicdanını rahatlatmak için cezaların yükselmesi gerektiğine dikkat çeken Sağır, alkollü araç kullanarak ölüme sebebiyet verenlerin en ağır cezaları almaları gerektiğine vurgu yaptı. Kazaların azalması için eğitim ve trafik mühendisliği boyutu olduğunu da belirten Gönül Sağır, kamu vicdanını rahatlattıktan sonra bu iki boyutu da ele alarak, bu kazaların önüne geçilebileceğini anlattı.