Son dönemlerin en fazla konuşulan konularından biri olan ve Cumhuriyet Meclisi’nde hükümet ve muhalefet kanadı arasında kürsüden tartışılan “Ulusal Birlik Partisi Kurultayı” hakkında değerlendirmelerde bulunan Öztürkler, CTP’nin, UBP kuruştay tarihini sorgulaması doğru bir yaklaşım değildir. UBP kendi organlarında bu kararı üretecek bir noktadadır” dedi. Öztürkler, bu yaklaşımın doğru bir yaklaşım olmadığını ifade ederek, “Başbakanımız Eylül 2024 tarihini ilan etmiştir. Parti organları tarafından aksi bir karar üretilmedikçe kurultay tarihi Eylül 2024’tür” şeklinde konuştu.
UBP’nin sadece bir genel başkan seçmediğini, aynı zamanda bir başbakan da seçtiğini ifade eden Öztürkler, UBP devlet kuran ve bugün ülkedeki en önemli icraatların altına imza atan bir partidir. Bu nedenle UBP kurultayının toplumda konuşulması gayet doğaldır. Ancak UBP’nin kendi iç sıkıntılarının parti içerisinde tartışılması ve sonuca bağlanmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Demokrasinin olmadığı bir noktada siyasi bir partiden bahsetmenin mümkün olmadığını ifade eden Öztürkler, demokratik çarklarını UBP çalıştıracaktır. UBP kurultayı yapılacaktır sadece tarih noktasında tartışmalar yaratılıyor. UBP’de kurultay süreci sadece 3-4 adayın başkanlık yarışından ibaret değildir. İlçe ve örgüt başkanlarından parti meclisi ve MYK’dan ve tüm üyeleri ilgilendiren ciddi bir seçim sürecidir. Demokratik çarklar çalışarak parti yetkili organlarının belirlediği tarihte kurultay süreci tamamlanır. Önemli olan kurultay sonucunda UBP’nin birlik beraberliğini bozmamasıdır. Bizler de elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyacağız” dedi. 

Çelebi Ilık görevden alındı! Çelebi Ilık görevden alındı!

Gerçekleşen kabine değişikliğinin ardından Güzelyurt bölgesine bakanlık verilmemesi nedeniyle, bölgede oluşan tepkinin sorulması üzerine Öztürkler, “Bakanlık konusunda yorum yapmayacağım çünkü bakanlık konusu Başbakanın takdirindedir. Bunu bölge halkının kendi iç dinamikleri doğrultusunda bölge halkının yapması en doğal ve doğrusudur” dedi. 

Öztürkler, Güzelyurt bölgesine sağlık, ekonomi ve tarımsal anlamda ciddi yatırımlar yapılması gerektiğini söyledi. Öztürkler, sosyal konutların hem Güzelyurt, hem de ülke adına çok önemli olduğunu kaydederek, “Güzelyurt’ta sosyal konut ve kırsal kesime ihtiyaç vardır. Güzelyurt’un en önemli eksiliği ise hastanedir. Bölgede donanımlı bir hastaneye ihtiyaç vardır. Orada bir inşaat var. Zamanında daha planlı gidilerek, etaplar tamamlanarak bu hayata geçirilebilirdi. Bugün batı bölgesinden bir nakil işlemi en az 45 dakika zaman almaktadır. Bu süreler insan açısından hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle Güzelyurt’un bir an önce bir hastaneye sahip olması gerekiyor” dedi.