Kamu Yönetimi ve İnsan Kaynakları Başkanlığı Yasa Tasarısı ile KKTC Merkez Bankası Teşkilat (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle onaylandı

Milletvekili Sunat Atun, “Kamu Yönetimi ve İnsan Kaynakları Başkanlığı (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı Komite raporunu okudu.

Rapor ve Tasarı üzerine söz istenmedi, bunun üzerine Yasa Tasarısı oylanarak  oy birliğiyle kabul edildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası Teşkilat (Değişiklik) Yasa Tasarısı

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komite Başkanı, UBP Milletvekili Sunat Atun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası Teşkilat (Değişiklik) Yasa Tasarısı Komite raporunu da  okudu.

Rapor ve tasarı üzerine söz istenmedi. Yasa Tasarısı oylanarak  oy birliğiyle kabul edildi.

Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, limanlar ve gümrük konusunda açıklamalarda bulundu.

Berova, TC Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın da katılımıyla mobil x-ray cihazının 28 Haziran’da, Gazimağusa Limanı’nda törenle hizmete gireceğini açıkladı.

Limanların özelleştirilmesi konusuna değinen, bunun için 8-10 yıla yakın bir süre öngördüklerini belirten Berova, Girne ve Gazimağusa limanlarının özelleştirilmesiyle ilgili ihaleye çıkılabilmesi için şartname hazırlandığını, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, birkaç teknik toplantıdan sonra bunun kamuoyuyla da paylaşılacağını belirtti.

Tasarıyla ilgili görüşmeye geçilmeden önce Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin raporu okudu.

-Şahiner

Tasarı üzerine söz alan CTP Milletvekili Salahi Şahiner, serbest bölgelerin siyasi sınırların içinde, gümrük duvarlarının dışında olduğunu, buralara belli başlı teşvikler, muafiyetler verilebileceğini ancak bunun faaliyetteki şirketlerin denetlenmeyeceği anlamına gelmediğini söyledi.

Şahiner, “Buralara çeki düzen vermek gerek. Kulağımıza gelen duyumlar hiç iç acı değil” dedi.

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oya sunuldu. Tasarı için 31 kabul oyu kullanıldı. 19 vekil oylamaya katılmadı.