Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, gazeteci Michael Rubin Yunanistan’da yayınlanan Kathimerini Gazetesi’nde yazdığı makalesine tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, Rubin’in Avrupa’ya, KKTC’ye sefer yapan THY ile Pegasus Hava Yolları’nın KKTC seferlerinin durdurulması çağırısında bulunduğu aktararak, “Türk düşmanı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı.

Ataoğlu, Rubin’in “’Ya Avrupa’ya uçarsınız ya da Kıbrıs’ın işgalini desteklersiniz ama ikisini birden yapamazsınız’ ifadelerine yer verdiği yazısı ile Türk düşmanlığını körüklemekle kalmayıp, insanlık dışı, köhnemiş zihniyetlerin bir örneğini teşkil etmektedir” açıklamasını yaptı.

“Böylesi düşmanlık duygularını körükleyen zihniyetler, mesleklerini bir silah olarak kullanarak, kendi ideolojik düşüncelerini empoze etmeye çalışmaları, ne meslek etiğine ne de insanlıkla bağdaşır bir yanı yoktur” diyen Ataoğlu, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

“KKTC’ye yıllardan beridir uygulanan insanlık dışı izolasyonlara karşısında sadece seyirci kalanlar, verdikleri sözleri tutmak yerine böylesi zihniyetlerin ekmeğine yağ sürercesine yanlı ve yanlış politikalarına devam edenler karşısında, dünyanın en güçlü ve itibarlı havayolları şirketi Türk Hava Yolları (THY) ile Pegasus hava yollarının KKTC’ye seferlerinin de hedef alınması, ırkçı ve bağnaz zihniyetin en bariz göstergesidir.

Maliye Bakanı Dr. Berova, Kamu-İş Heyetini Kabul Etti Maliye Bakanı Dr. Berova, Kamu-İş Heyetini Kabul Etti

THY ile Pegasus Hava Yolları, KKTC insanının, insan olmaktan kaynaklanan ve Avrupa İnsan Hakları beyannamesinde de yer alan ulaşım hakkını büyük bir özveri ve gayretle yerine getiren önemli havayolu şirketleri olduğu da bir gerçektir. Bu gerçeği göz ardı ederek, ortaya konan bu hizmeti ve ilgili hava yolu şirketlerini karalamaya yönelik çalışmalar tam anlamı ile bir kara propaganda örneğidir.

Çağrı yaptığı Avrupa devletlerinin, bu ve buna benzer zihniyetlerin meslek ve insanlık etiğine sığmaz tavırları karşısında, doğrudan ve insanlıktan yana tavır alarak, düşmanlık içeren söylemlerin ve düşüncelerin son bulmasına yardımcı olması gerektiğinin altını çizerek, gerek yazının yayınlanmasına müsaade eden Kathimerini Gazetesi’ni gerekse de Türk düşmanlığını körüklemeye çalışan Mikhael Rubin’i kınadığımı kamuoyu ile paylaşıyorum."