Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, şirketler, kooperatif şirketler, dernekler, sendikalar, belediyeler, siyasi partiler, federasyonlar, spor kulüpleri ile kamu kurumlarına bağlı kuruluşların bundan böyle online olarak, e – Tüzel sistemde yer aldığını açıkladı. Bakan Amcaoğlu, “örneğin şirketlere büyük kolaylık sağladık; yetkilisi olduğunuz şirketlere ait yaptığınız işlemler için ödeme işlemlerini online olarak tamamlayabilirsiniz” dedi.

Şirketlerin işlerini takip etmek, şirket kurulmalarında veya şirketlerin bürokratik işlemlerini takip etmek için artık bakanlığa gelmek zorunda kalmayacaklarının altını çizen Bakan Amcaoğlu, “bundan böyle her şey online olacak ve çok daha kolaylaşacak” dedi.

Hasipoğlu: Yeni çözüm vizyonu her geçen gün daha görünür hale geliyor Hasipoğlu: Yeni çözüm vizyonu her geçen gün daha görünür hale geliyor

Bakan Amcaoğlu, kişilerin, belli bir ücret karşılığında, elektronik ortama giriş yaparak, kendi şirketleri ile ilgili bütün işlemleri yapabileceklerini, başka bakanlıklara gitmeden, uğraşmadan sadece Ekonomi ve Enerji Bakanlığı web sunucularından bütün işlemleri tamamlayabileceklerini söyledi.

Bakan Amcaoğlu, bu sistemle ilgili olarak şu bilgileri de verdi:

“Bu sistemde ayrıca yetkilisi olduğunuz şirketlere ait bilgi değişiklik talebi ve yine yetkilisi olduğunuz şirketlere ait belge talebi yapabilirsiniz. Ayrıca yetkilisi olduğunuz şirketlere ait borç bilgilerini görüntüleyebilir, şirket başvuru talebi yapabilirsiniz. Online olarak şirket kapatma talebi yapabilir,

yetkilisi olduğunuz şirketlere ait yaptığınız işlemler için ödeme işlemlerini online olarak tamamlayabilirsiniz.”

Bakan Amcaoğlu, böylece hem maliyet hem de zaman açısından büyük faydaları olacak olan otomasyonun yıllardan sonra bu ay sisteme alındığını halkımıza ve iş dünyasına duyururken, sistemle ilgili mali müşavir ve muhasiplere, bakanlık tarafından eğitim programları da oluşturulduğunu ifade etti.  

Bakan Amcaoğlu, tüzel kişi yetkililerinin, e-Tüzel Sistemi'ne https://giris.etuzel.gov.ct.tr/ adresinden erişim sağlayabileceklerini ekledi.