47 yaşındaki Hüseyin Koca yaşamını sonlandırdı... 47 yaşındaki Hüseyin Koca yaşamını sonlandırdı...

-ÖZEL HABER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu Gündem Kıbrıs Web TV’de erken emeklilikle ilgili konuştu. Gardiyanoğlu, erken emeklilikle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, dört aktif sigortalı maaşının, bir emekliyi öder düzeye geldiğinde emeklilik yaşını aşağıya çekmeyi hedeflediklerini kaydetti. “Konuyla ilgili yasal çalışmalar sürüyor... Şu anda 3.35’i bir emekliyi öder” diyen Gardiyanoğlu, bu dördü bulduğunda emeklilik yaşını düşürmeyi planladıklarını söyledi. 
 

“Demirhan Engelsiz Yaşam Evi bir aya hazır”
Bakanlığın devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, engelli merkezlerinin yenilenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Göreve geldiklerinde ülkede engelli bireylerle ilgili tesislerin yeterli olmadığını gördüklerini kaydeden Gardiyanaoğlu, “Demirhan bölgesinde atılı duran bir engelsiz yaşam evi vardı. Klimalarından elektrik kablolarına kadar yapılmıştı. Güvenlik ihalesine çıkılmadığı için hırsızlık yaşandı. Orada 5 kez şartname değişti. Merkez bankasının ana sponsorluğunda oranın ihalesi tamamlanıyor. Oranın ışıkları artık yanıyor. 28 personel ile orayı hayata geçireceğiz. 1.5 sene gündüz hizmet verilecek daha sonrasında da yataklı olarak hizmete devam edecek. 1 ay içerisinde tesis tamamlanarak teslim edilecek.
“Huzurevlerinde ciddi sıkıntılar var”
Huzur evleri konusunda da ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Gardiyanoğlu konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:
“Özellikle yatak sayısında sıkıtımız var. Kalkanlı Huzur Evi Ağustos başı itibariyle yönetim ve personel anlamında tam kontrol tarafımıza geçecek. Bakım temizlik ve güvenlik Sağlık Bakanlığının kontrolü altında bina olarak bizde olacak. Bakanlığımızın atayacağı bir yönetici ile orayı sil baştan yaratacağız. 9 milyonluk bir ihaleye çıkıldı ve binanın bakım ve onarımları için bina yenileniyor. Ay başı sözleşmeyi yaparak 120 gün gibi bir sürede iç dış tamiratları yapılarak teslim edilecek. Personel sayısı yeterli değildi. Maliye Bakanlığı sayıyı da bize artırdı daha modern ve hijyenik anlamda hizmet vereceğiz. 56 yaşlı 19 psikiyatri hastası var. Ancak onlar zaman içerisinde Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilecek. Toplam dolu olduğunda yüze yakın yaşlımızı misafir edebileceğiz. Daha fazla kişiye orada konaklama şansı vereceğiz. Şu anda ki mevcut kadroya göre bu sayı çok fazla. Ancak sosyal devlet anlayışında kimseyi dışarıda bırakamazsınız. Temmuzdan sonraki ihalede personel sayımızda artacak.
“Bir bakanlığın eksikliğini diğer bakanlık tamamlar”
Lapta Huzurevi’nde de gerekli çalışmaların yapılacağını ve farklı kaynaklarla orasının da tamamlanacağını kaydeden Gardiyanoğlu, Sınırüstü Bakım Evi’nin ise psikiyatri hastalarının ağırlıkta olduğu bir yer olduğunu kaydederek, bakım evlerinin Sağlık Bakanlığı bünyesinde, huzur evlerinin ise Çalışma Bakanlığı bünyesinde olduğunu hatırlattı. “Yönetim bizde değildir diyerek kenara çekilmiyoruz” diyen Gardiyanoğlu, bir bakanlığın eksikliğini diğer bakanlığın tamamladığını belirterek, “Biz ne katkı koyabiliriz mantığı ile hareket ediyor ve destek veriyoruz” ifadelerini kullandı. Gardiyanoğlu, Dipkarpaz ve Mehmetçik bölgesinde de Rehabilitasyon Merkezi projesi hazırlayıp, 2025 yılı bütçesine koymayı hedeflediklerini de kaydetti. 
“Bu ülkede 400’e yakın otizm hastası var”
Çağlayan Çocuk Yuvasıyla ilgili de bilgiler veren Gardiyanoğlu, yuvanın Haspolat’a taşınacağını söyledi. Gardiyanoğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti:
“Çağlayan çocuk yuvası ile ilgili geçmişte yapılan bir protokol var. Haspolat’ta eski bir turizm tesisi var orası tamamlanınca oraya taşınacak. Bu ülkede hiç konuşulmayan görülmeyen 400’e yakın otizm hastamız var. Orasının alt katı otizmli çocuklara tahsis edilecek. Üst katı kadın sığınma evi olacak. Orada Avrupa Birliği standartlarında bir yapı oluşturuldu. Sosyal aktivite ve spor alanları yemekhaneden başka imkanlara kadar modern bir tesis yapılıyor.
“Bazı açıklamaları üzülerek takip ediyorum”
Bakanlığın yoğun çalışmaları olduğunu söyleyen Gardiyanoğlu, pozitif yapılanların bazı kesimler tarafından görülmüyor olmasına sitem etti. Eleştiriye her zaman açık olduğunun altını çizen Gardiyanoğlu, bazı kesimlerin bakanlığını hedef alarak yaptığı eleştirileri üzülerek takip ettiğini dile getirdi. 
“Bakan gerekirse gece yarısı kalkıp gidip sorun çözecek”
Bazı sigortalı hastaların hastane sisteminde görülmediği ile ilgili çıkan haberler üzerine de açıklamada bulunan Sadık Gardiyanoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Burada 2 tane yapılması gereken şey var. Eğer sosyal sigortalı ise bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri kaydettirmeniz gerekiyor ama benim sosyal sigortalımın hastaneye gittiğinde adının çıkmaması bir hatadır. Sistemde bir arıza olmuş. teknikler bunu düzeltti. Bir link verdik geçici bir kayıt oluşturmak için. Eğer bu sorun yaşanırsa geçici bir kayıt oluşturuluyor. Biz ana dosyada bunu birleştiriyoruz ve çözüyoruz. Bazı şeylerin düzelmesi için bakanlar gerekirse gece yarısı kalkıp gidecek ve sorunun kaynağını yerinde görecek. Bazı kişilerin yanlış direktiflerinen dolayı hata oluştu ancak Sağlık Bakanlığı ve bizim bakanlığımızın teknik personelleri ile bu sorun giderildi. 
“Sahte reçete soruşturması tamamlandı”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, sahte reçete soruşturması ile ilgili gelinen son aşamayı da anlattı. Gardiyanoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Bir soruşturma süreci başlattık polisten sözlü aldığım bilgide soruşturma tamamlandı. Bunu yazılı olarak talep ettim. Eczacılar Birliğinin açıklamalarında soruşturma bitene kadar ilaç verilmesinde tedbirli olunması çağrısında bulunulmuştu. Adadaki tüm doktorlara bu sistemi açtık. Eğer sigortalı ise hasta 92 doktordaydı. Ama şu an tüm doktorlara açık. 145 bin sigortalı aileleriyle birlikte 400 bin kişi sosyal sigortaların faydalanabilecek. 400 bin kişiye 92 doktor reçete yazabilirdi. Şu an hasta istediği doktora gittiğinde reçeteler online olarak görülüyor. Tabipler Birliğine bu konuda yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Tüm doktorlara bu sistem açıldı. Eczacılar Birliği ile sözleşmeler bitti. Bizden ne istedilerse kabul ettik. Tabipler Birliği kendi üyelerine çağrı yaptı sosyal sigorta ile anlaşma yapması için. Sistem size bir link eriyor ve dijital ortamda eczacı doktor ve hasta için daha kolay bir uygulama hayata geçti. Gittiğiniz eczane sosyal sigortalar ile anlaşmalıysa yüzde 80 indirim yapıyor. Anlaşmalı değilse bin TL ödeniyor. O küpürü SSK’ya getiriliyor ve 45 gün içerisinde yüzde 80’i iade ediliyor.  
Sosyal Sigortaların geçmiş yıllarda bu konuda çok fazla yığılma olduğundan yardım istediğini kaydeden bakan Gardiyanoğlu, bazı eczane ve doktorlar arasında ciddi bir reçete trafiği tespit edildiğini, geçmiş dönemden gelen cevaplarında ellerinde bulunduğunu anlattı. Gardiyanoğlu, “SSK bu konuda uyarmış” dedi. 
“Türkiye Çalışma Bakanı adaya geliyor, masadaki konulardan biri bu…”
Genel Sağlık Sigortası ile ilgili çalışmalar olduğunu da sözlerine ekleyen Gardiyanoğlu, 2024-2025 protokolünde buna yer verildiğini belirterek, bunlarla ilgili geçmiş yıllarda başlayan çalışmalar olduğunu ve sistemin tam anlamıyla kurulması gerektiğini kaydetti. Bunun hem sağlık hem sosyal sigortalar bacağı olduğunu kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma Bakanı’nın Cuma günü adaya geleceğini, masadaki konulardan birinin de bu olduğunu söyledi. 
“Çalışma Affı 3 Temmuz’da Meclis’e geliyor”
Çalışma Affı ile ilgili de konuşan Gardiyanoğlu, çalışma affının 3 Temmuz’da Meclis’e geleceğini, 5 Ağustos’ta yürürlüğe gireceğini söyledi. Hükümetin para toplama derdinde olmadığını söyleyen Bakan Gardiyanoğlu, hükümetin kaçakları yakalama, kayıt dışılığı önleme peşinde olduğunu belirtti.
“İstikrar için ben Ünal Üstel’in yanındayım”
Ulusal Birlik Partisi kurultayıyla ilgili de konuşan Sadık Gardiyanoğlu, UBP’nin ülkeyi kuran parti olduğunu anımsatarak, Başbakan Ünal Üstel’e ilk destek veren kişi olduğunu kaydetti. “En tecrübeli kişi olarak konuşacağım” diyen Gardiyanoğlu, konuyla ilgili sözlerini şöyle noktaladı: 
“9 yıllık ilçe başkanlığımda birçok genel başkanla çalıştım. 5 farlı başbakanla çalıştım. Bir önceki kurultayda Sucuoğlu’nun genel başkanlıktan ayılmasıyla Ünal beye desteğimi açıkladım. Ünal beyin inatçı ruhu kendine politikada artı katar. Eğer bana genel başkan diyorsa “bu yasa geçecek yanındayım” biliyorum ki 1 saat sonra geri adım atmayacak. Özgüven aşılamada çok önemli. Biz ülke yönetiyoruz market yönetmiyoruz. Ünal Üstel benim çalıştığım 5. Başbakandır. Biliyorum ki başbakan her konuda destek verecek. Ünal bey abidir. Bu siyasette farklı bir terimdir. Ünal bey sizi dinler tecrübeli ve soğuk kanlıdır. Abi olarak da genç nesli yönlendirir siyasi anlamda. 26 yıldır UBP yönetimindeyim. Birbirimizi yeni tanımadık. Ünal beyin bu kurultayda çok ciddi desteği var. Tüm bölgelerde yatırım var. Üstel döneminde ciddi atılımlar başladı. Önümüzde çok projeler var. Bir dönem daha Ünal Üstel’e ihtiyaç var. Ünal beye destek veren bir başbakana ve abiye sahibim. Yanlış yaptığımızda tecrübeleri ile yol gösteren bir abiye sahibim. İstikrar için ben Ünal Üstel’in yanındayım.