Gelibolu Yarımadası'nda, ilçeye bağlı Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Malatya bir kez daha sallandı! Malatya bir kez daha sallandı!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yangının anız yakılmasıyla başlayarak ormana sıçradığını belirtti.

Alevler kısa sürede çevredeki ormanlık alana sıçradı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce, çevredeki birçok yerleşim yerinden dumanı görülebilen yangının çıktığı yere ekipler sevk edildi.

9 helikopter, 6 uçakla havadan müdahale edilen yangına havanın kararmasıyla birlikte bir gece görüşlü helikopter, 94 arazöz ve iş makinelerinden oluşan kara araçları ile 540 personel müdahale edildi.

KONTROL ALTINA ALINDI MI?

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale’de 20'inci saatine yaklaşan yangın felaketi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı, yangın söndürme çalışmaları hakkında şunları kaydetti:

"Yangın tamamen kontrol altında diyemiyoruz. Karadan ve havadan arkadaşlarımızın hem kısmi müdahaleleri hem kontolleri devam ediyor. İlerleyen saatlerde kontrol altına alındı haberini vereceğimizi umuyoruz."

"GÜÇLERİMİZİ BÖLMEK ZORUNDA KALDIK"

Gece boyunca hiç uyumadan alevlerle mücadele eden bu alanlardaki bütün kurumlara ait ekiplere teşekkür eden Yumaklı, "Gece 2.30 civarında Gelibolu Değirmendüzü köyünden bir yangın haberi aldık. Oldukça ciddi bir alanda ve şiddetli bir rüzgarla başlayan bu yangın için güçlerimizi bölmek zorunda kaldık. Orada da çok yoğun bir müdahale ile yangın iki saat içerisinde kısman kontrole alındı. An itibarı ile orada da herhangi bir sorun yok ve yangın kontrol altına alındı" ifadelerini kullandı.

TAHLİYE KARARI UYGULANMAYA DEVAM EDECEK

Bakan Yumaklı, şöyle devam etti:

"Tarihi yarımadanın ziyaretçi trafiğine açılması hakkında da değerlendirme yaptık. Özellikle yangının etkili olduğu Conkbayırı bölgesinin ziyaretçiye kapalı tutulması ama kısmen ziyaretçilere alan başkanlığını kontrolünde açılmasına karar verdik.

Boşaltılan iki köyle ilgili halihazırda geri dönüşe ilişkin herhangi bir karar vermedik. Tedbiren köyün tahliye edilmiş haline devam edilmesine karar verdik. Yangının kontrol altına alındığında sakinler evlerine dönebilecek" açıklamasında bulundu.