Amcaoğlu, İstanbul Ekonomi Zirvesi'nde konuştu Amcaoğlu, İstanbul Ekonomi Zirvesi'nde konuştu

SUİKASTIN ÜZERİNDEN 624 GÜN GEÇTİ…

Girne’ye bağlı Çatalköy’deki evine giderken, planlı ve organize bir şekilde suikasta kurban giden Kıbrıslı Türk İş İnsanı Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş’ın ölümünün üzerinden 624 gün geçti. Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmalar suikastın üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından başladı. Eş zamanlı olarak İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşmalarda ise sona gelindi. 


CEMİL ÖNAL’I KİMLER SAKLIYOR?...

KKTC tarihine kanlı ve kara bir gece olarak geçen 8 Şubat 2022’den bugüne kadar suikastın kilit ismi olarak bilinen Cemil Önal hala bulunamadı. Kanlı suikastın üzerinden 556 gün geçtikten sonra İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cemil Önal’ın olaydan 7 gün önce faillerden Ömer Tunç ile birlikte aynı uçakta KKTC’ye geldiği belirlenmiş, “tasarlayarak kasten adam öldürme” suçundan yargılanan Mustafa Söylemez ile birlikte otel konaklama ve ortak uçuş bilgileri gibi irtibatları olduğu mahkemede vurgulanmıştı. Cemil Önal’ın baz sinyalleri de Mehmet Faysal Söylemez ile birlikte bir araya geldiklerini gösterdi. Öte yandan Cemil Önal kırmızı bülten ile hala aranıyor.


FERDİ ALTUNTAŞ’IN İFADESİNİ ALDINIZ MI, ALMADINIZ MI?...

Öte yandan suikastın olacağını bildiği ve ihbarda bulunduğu kayıtlara geçen Ferdi Altuntaş, olaydan 1 ay önce Les Ambassadeurs Otel’i arayarak, ihbarda bulunmuş ancak henüz Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde adı zikredilmedi. Girne Kaza Mahkemesi’nde 23 Kasım 2022 tarihindeki PI duruşmasında suikastla ilgili ilk kez zikredilen Ömer Akıncı ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı.


BU KKTC’Lİ İŞ ADAMI KİM? AĞIR CEZA MAHKEMESİNE ÇIKARILACAK MI?...

Hatırlanacağı üzere 2021 Eylül ve Kasım aylarında Falyalı’nın güvendiği iki isimden biri olan firari Cemil Önal, Mustafa Söylemez ve Ömer Tunç KKTC’li bir iş adamının ofisinde birlikte yemek yiyerek defalarca bir araya geldiklerinin tespit edildiği iddia edilmişti. 


“TEKNECİ ÜMİT” NEREDE?...

Katil zanlılarından Veysel Sare ve Musa Çiçek adaya kaçak yollardan tekne ile geldikleri tespit edildi fakat tekneyi kendilerine ayarlayan “Ümit” isimli şahıs hala gündeme gelmedi.