Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Doktora Programı mezunu Dr. Ali Övgün, dünyanın en önemli fizik araştırmalarının yapıldığı The European Organization for Nuclear Research – Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) karadelikler ve solucan deliklerinin nasıl keşfedilebileceği üzerine çalışma yapmak üzere kabul aldı. Dr. Övgün, 2017 yılının Ekim ayında CERN’in  Teori Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak çalışmaya başlayacak.

DAÜ Fizik Bölümü Yüksek Lisans eğitimini tamamlamasının ardından doktora eğitimine başlayan Dr. Övgün, 3.5 senede doktora programından 14 Web of Science yayını yaparak mezun oldu. Fizik alanında toplam 39 uluslararası yayını bulunan Dr. Övgün’ün makalelerinden 30’u Web of Science,  9’u ise hakemli dergilerde yayınlandı.

DAÜ’deki doktora eğitimini tamamladıktan sonra bir yıl DAÜ’de yarı zamanlı akademisyen olarak çalışan Dr. Övgün, şu anda Şili’nin TÜBİTAK’ı konumunda bulunan CONICYT’te çalışıyor. Şili Valparaiso’daki Pontificia Universidad Catolica de Valparaiso (PUCV) Üniversitesi’nde doktora sonrası projelerde çalışan Dr. Övgün, toplam değeri 500,000 TL (135,000 USD) olan proje üzerinde çalışıyor. Dr. Övgün, 15 Mart 2017 – 15 Mart 2020 tarihleri arasında PUCV’daki Doktora Sonrası Fizik Araştırmacısı pozisyonunda çalışmasını sürdürecek.

“Bu Başarıyı DAÜ’ye Borçluyum”

CERN’e başvuruda bulunurken kendisine özgeçmişi ve hangi okullardan mezun olduğuna dair ayrıca sorular sorulduğunu belirten Dr. Övgün, “Bunun yanında yayınlarımın listesini de istediler. Bunları verdikten bir buçuk ay sonra kabul aldım. CERN’e turist olarak gitmek kolay ama Misafir Araştırmacı olarak orada bulunmak; araştırmaları ve deneyi yakından takip etmek, oradaki fizikçilerle aynı ortamda çalışma fırsatı yakalamak kolay değil. Bunu da yüksek lisans ve doktoramı yaptığım DAÜ başta olmak üzere, DAÜ’deki danışmanım Prof. Dr. Mustafa Halilsoy ile yeni bölüm başkanımız Prof. Dr. İzzet Sakallı’ya borçluyum. Ayrıca beni her zaman destekleyen DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ile DAÜ’de çalışan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yeni Karadelik Modelleri Üretecek

CERN’e gitme amacının, dünyanın teorik ve deneysel fizik merkezi olan bir yerde fizikçilerle fikir alışverişinde bulunup deneyleri gözlemlemek ve deneylere paralel olarak yeni karadelik ve solucan deliği modelleri üretmek olduğunu aktaran Dr. Ali Övgün, sadece uzayda olduğu varsayılan karadelikler ya da solucan deliklerinin daha küçük olanlarının CERN’deki deneylerde nasıl keşfedilebileceği üzerine çalışacağını vurguladı. Ekim ayı boyunca CERN’de araştırmalarını sürdürecek olan Dr. Övgün, 2018 yılının Ocak ve Şubat aylarında ise Kanada’daki Waterloo Perimeter Teorik Fizik Enstitüsü’nde başka bir grup ile çalışmalarını sürdürecek.