Güney Kıbrıs’ın KKTC’deki Rum malları ile geçirdiği torba yasayı ve yaşanan tutuklamaları değerlendiren Dedezade, Rumların Kıbrıs Türkleri ile uğraşmak istediğini kaydetti. Rum Yönetimi Lideri Nikos Hristodulidis’in açıklamalarının Kıbrıs Türk halkını ‘endişelendirmek’ mahiyetinde olduğuna vurgu yapan Dedezade, bu açıklamaların eşdeğercileri de kapsadığını düşündüğünü söyledi.

20 Temmuz, TBMM, romantik ‘sol’ ve gerçeğimiz 20 Temmuz, TBMM, romantik ‘sol’ ve gerçeğimiz

“Hristodulidis, eş değercileri de endişelendirmek istiyor”
Dedezade konuyla ilgili şunları kaydetti:
“Hristodulidis’in söylediği ‘gasp edenler cezalandırılacaktır” söylemi önemlidir. Bu söylem karşısında kimse ‘gasp etmek ne demektir?’ diye sormadı. Bu sorunun cevabı açıktadır. Bana göre eş değerden mal alanları da üzmek, yormak ve endişelendirmek istiyor. Rum lider, kendi kafasında 74 öncesi Rum malı olan her şeyi gasp edildi sayacaktır. Bu nedenle Rum lidere gasp edilmek ne demektir diye sormadı. Çünkü Hristodulidis bu sorunun cevabının merak edilmesini, açıkta kalmasını istiyor. Bence Rumlar bizimle uğraşmak istiyor, 1995 Loizidu Davası kararı gibi. O karar kapıların açılmasına kadar geldi. O dava ‘evime ulaşamıyorum’ davasıydı, ‘topraklarıma el koydular’ davası değildi. Bu ulaşamamayı AİHM’e dava açtıktan sonra dünyaya gösterme ihtiyacı hissettiler mahkeme başlamadan. Motosikletçi gençler sınırlara dayandı vs. Birçok şey yaşandı…”

“Rum lider şu an öfkeli”
Rum lider Nikos Hristodulidis’in ‘öfkeli’ olduğunu savunan Dedezade bu öfkenin Crans Montana’ya ve şu an Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın masaya oturmamasına dayandığını kaydetti. Konunun sadece gayri menkulden ibaret olmadığını ifade eden Dedezade, şöyle devam etti:
“Güney Kıbrıs’la medeni komşuculuğa geçmemiz lazım”
“Elimizde aniden bulduğumuz ‘gayrı menkulümüzü gasp eden cezalandırılacak’ konusu, ‘Güney’deki et KKTC’ye nasıl girer’ konusuyla aslında aynıdır. Güney Kıbrıs’la medeni komşuculuğa geçmemiz lazım. Eğer Güney Kıbrıs bunu kabul etmiyorsa dünyaya göstermemiz lazım. Bizim bir an önce Güney Kıbrıs’la oturup bu konuları konuşabilmemiz gerekiyor. Hazırlayın bir liste, gayrı menkul konusu, et konusu, Güney’de çalışan Kıbrıslı Türkler konusu, vs. ‘Ben konuşmak istiyorum’ deyin. Bu iş 50 yıl daha bu şekilde devam edemez.”

“Hristodulidis’in iyi niyetine yanlış karşılık verdik”
Rum Yönetimi Başkanı’nın Kıbrıslı Türklere ‘iyi yanaşma listesi’ sunduğunu ancak Kıbrıs Türk tarafının bunu reddettiğini anlatan Dedezade, “bunu yapmak yerine bizde kendi listemizle gitmeli ve konuşmaya başlamalıydık” ifadelerini kullandı. 

Dedezade: Türkler Limasol’a bayrak dikmek ister, Rumlar da Girne’ye
Kıbrıs sorununun temelinin “Türklerin Limasol’a, Rumların da Girne’ye bayrak dikmek istemesi” olduğunu belirten Dedezade, Rumların halen Girne, Güzelyurt belediye başkanlarını seçtiğini hatırlattı. Rumların halen Kuzey Kıbrıs’taki evlerine dönme hayali ile yaşadığını anlatan Dedezade, ‘1974’te sadece Rumlar değil, Türkler de aynı şekilde zarar gördü, bunun anlatılması lazım’ diye konuştu.

“Rumların haklarını bizim haklarımızın önüne değil, yan yana koymalıyız”
Dedezade şöyle devam etti:
“Biz ne yaparsak doğru yaparız? Rumların haklarını kesinlikle bizim haklarımızın önüne değil, yan yana koymalıyız. Ne engeller Kıbrıs Türk ya da Türkiye hükümetini Kıbrıslı Türklerin eş değer haklarını almalarına? Siyasetçi işine gelmeyenleri sormaz.