Devrim Demir

Taşkent bölgesinde bulunan Bufavento Kalesinde altın arayan üç kişi kayaları kazarak mağara haline dönüştürdü. Kimsenin fark etmemesi için mağarayı ağaçlarla saklayan define avcıları Orman Dairesi personeli tarafından fark edildi.

Mağaraya jeneratör , piknik buzluğu ve kazı işlerinde kullanılan aletler yerleştiren Ercan Gürler, Kenan Karataç ve Sefa Çelik, bölgede gömülü olduğu hakkında bilgi aldıkları 20 kilo altını bulmak için kazı yapmak için bölgeye gittiklerinde mağarada inceleme yapan polis ekiplerine yakalandılar.

Zanlı Ercan Gürler verdiği ifadede Güney’de yaşayan bir kişinin 1974 yılında konu yere 20 kilo altın gömdüğünü söylemesi üzerine bölgede 10 gündür kazı yaptıklarını itiraf etti.

Yapılan sorgulamada suçlarını itiraf eden zanlılar, hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Ercan Gürler, Kenan Karataç ve Sefa Çelik dün teminat talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Banu Soyer, zanlıların ileride yargılanıncaya kadar zanlı Ercan Gürler dışında Kenan Karataç ve Sefa Çelik’in yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak serbest bırakılmalarına emir verdi.

Soyer, Ercan Gürler’in ise Güney Kıbrıs’ta çalıştığını ifade ederek geçimini sağlayabilmesi için kimliğinin KKTC vatandaşı 1 kişinin imza edeceği Bin TL’lik kefaletle kendisine iade edilmesine karar verdi.

10 gündür altın arıyorlardı

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Mahmut Borucu mahkemede verdiği ifadede zanlı Ercan Gürler, Kenan Karataç ve Sefa Çelik’in “İzinsiz define arama” suçlarından tutuklandıklarını anlattı.

Polis memuru Mahmut Borucu, önceki gün Orman Dairesi personeli tarafından yapılan ihbarda, Taşkent bölgesinde izinsiz kazı yapıldığı yönünde tespit yapıldığını söyledi.

Aynı gün bölgeye polis ekiplerinin gittiğini belirten Borucu,  Bufavento Kalesi’nin doğu kısmında bulunan kaya üzerinde mağara bulunduğunu ve ağaçlarla mağaranın ağzının kapatıldığını kaydetti.

Mağarada yapılan incelemede jenaratör, piknik buzluğu mağaranın ağzına çıkan 1 adet merdiven bulunduğunu ifade eden polis, mağaraya girildiği zaman 2 adet kango, ve muhtelif kazmaya yarayan aletler ele geçirdiklerini belirtti.

Borucu, olay yerinin incelendiği esnada zanlıların bir araçla geldiğini ve polis tarafından suçüstü tespit edildiklerini yapılan ilk sorgulamada ise bölgede 10 gündür kazı yaptıkları yönünde itirafta bulunduklarını söyledi.

Gömülü altın arıyorlardı    

Polis memuru Mahmut Borucu, zanlı Ercan Gürler’in verdiği ifadede Rum kesiminde çalıştığı ve orda tanıştığı “Savanna” isimli bir Rum’un 1974 yılında konu yere 20 kilo altın gömdüğünü ve kendisini bulması için yönlendirdiğini itiraf ettiğini kaydetti.

Soruşturmanın tamamlandığını belirten Borucu, zanlıların yargılanıncaya kadar uygun bir teminata bağlanması talebinde bulundu.