10 Aydır bakan olduğunu ve ilaç krizi ortasında göreve geldiğini kaydeden Dinçyürek, göreve geldiğinde ilk hedefin ilaç sorununu çözmek ve halkın ayağına sağlık hizmetlerini götürebilmek olduğunu söyledi.  
Sağlıktaki otomasyonun hayata geçmesi için çok yoğun bir çalışma yaptıklarını dile getiren Dinçyürek, ‘hastaları bilmeden, bir önceki yıl hangi hastalıklar daha çok görüldü, hangi ameliyat daha çok yapıldı, hangi ilaç ne kadar kullanıldı bilmeden planlama yapamazsınız. Biz otomasyona çok önem veriyoruz. Veriye dayalı yönetim yapma becerisi göstermemiz gerekiyor. Bunun üzerine çok ciddi çalışmalar yapılıyor’ ifadelerini kullandı. Dinçyürek sistemin Eylül sonu bakanlığa teslim edileceğini söyledi. Eksik yasalar olduğunu da belirten Dinçyürek, gerekli düzenlemelerin yapılmakta olduğunu belirtti.

İlaç sorunu…“ İlaç depolarımız boştu, şimdi ilaçları koyacak yerimiz yok”
Göreve ilaç krizi ile geldiklerini hatırlatan Dinçyürek, büyük ihalelere çıkarak ilaç sıkıntısını çözdüklerini kaydetti. “İlaç depolarımız boştu, şimdi ilaçları koyacak yerimiz yok” diyen Dinçyürek, gelen ilaçlar için ek ambar kiraladıklarını söyledi. Şu an standart kullanılan tüm ilaçların ülkede bulunduğunu söyleyen Dinçyürek, ‘kanser ilaçları, kronik birçok rahatsızlıklar ve bunun gibi birçok hastalığın ilacı daha ülkemizde mevcuttur’ diye konuştu. 

“Yeni Girne Hastanesi 2024 yılı sonunda bitecek”
Yeni Girne Hastanesi ile ilgili de konuşan Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, hastanenin 2024 sonunda bitirileceğini söyledi. Hastanenin bitirilmesi için düzenli toplantılar yapıldığını dile getiren Dinçyürek, ‘hem mekanik, hem mimarı hem de fonksiyonda bir eksiklik bırakmak istemiyoruz. Bina bitişte’ dedi. 

“Güzelyurt Hastanesi için ihale sonuçlanıyor”
Güzelyurt Hastanesi’nin bitirilmesi noktasında da Başbakan Ünal Üstel’in büyük bir çaba ortaya koyduğunu belirten Dinçyürek, Türkiye ile işbirliği içerisinde hastanenin bitirilmesi için büyük bir çalışma ortaya koyduklarını söyledi. Güzelyurt Hastanesi için ihaleye çıkıldığını ve bugün ihale dosyasının açılacağını söyleyen Dinçyürek, ihaleyi kazanan firmanın ilan edilmesinin ardından inşaata kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi. Eksik olan tüm projelerin tamamlandığını söyleyen Dinçyürek, sonuç odaklı çalıştığını vurgulayarak, hastanenin tamamlanması için tüm imkanları seferber ettiklerini kaydetti.

“Yeni hastane projesi de hayata geçecek”
Çiğdem Aydın’ın ‘Lefkoşa’ya yeni hastane yapılacaktı, proje ne aşamada?’ sorusuna da yanıt veren Dinçyürek, bu hastane için tarih veremeyeceğini söyledi, “Bu proje hayata geçecek. Yeni imzalanan protokolde yer alan bir projedir bu. Sayın Başbakan da takiptedir. Bu bizim için önemlidir. Biz bunun için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi güçlendirilecek”
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin güçlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını da belirten Dİnçyürek, şunları söyledi:
“Poliklinik yenilecek. Kan Bankası binası depreme dayanıklı değil, orası yıkılacak ve yeni bir bina kaldırılacak. Devlet Hastanesinin yeni karot testleri için anlaşma yaptık. Uyarı veren bir birim veya bölüm varsa ne gerekirse yapılacak. Servisleri yenilemeye başladık. Tüm servisler yenilenecek. İnsanımızın sağlığı güvenliği her şeyden önemli”

“Yeni Devlet Laboratuvarı binası yapılacak”
Yanan Devlet Laboratuvarı ile ilgili de göreve gelir gelmez yeni bir projeye başladıklarını söyleyen Dinçyürek, mevcut binanın depreme dayanıksız olduğunu tespit ettiklerini, yeni bina için de projenin yapıldığını ve finansmanın da tamam olduğunu belirterek, proje tamamlandığı anda çalışmanın başlayacağını söyledi. Dinçyürek, en geç 2 ay sonra inşaatın başlayacağını söyledi. 

Dinçyürek: Sağlık merkezlerimiz daha güvenli ve modern bir yapıya kavuşacak Dinçyürek: Sağlık merkezlerimiz daha güvenli ve modern bir yapıya kavuşacak

“Hasta kapıya bırakıldı” iddiaları… “Soruşturma başlattım”
Geçtiğimiz gün Gündem Kıbrıs’ın gündeme getirdiği “hasta nakil aracının, yürüyemeyen hastayı apartman önünde bıraktığı” iddiaları üzerine de konuşan Dinçyürek, ‘gerekli soruşturmayı başlattım’ dedi. 
Hastanın poliklinik hastası olduğunu dile getiren Dinçyürek, iddiayla ilgili gerekli araştırmaların yapılacağını söyledi.