Mahmut Erden, bir hafta önce Suudi Arabistan’da çekmiş olduğu fotoğrafları paylaşarak, “Market raflarında Avrupa’dan giden Hellimler KKTC’den giden hellimlerin yanında yarı fiyatına satılıyor. Aynı şekilde İç piyasaya çalışan imalatçılarım otellere, restoranlara mal verirken Avrupa’dan ithal edilen peynirlerle rekabet edemiyor.” açıklamasını yaptı.

LTB duyurdu: KIB-TEK, Taşkınköy’de kazı çalışması yapacak LTB duyurdu: KIB-TEK, Taşkınköy’de kazı çalışması yapacak

Erden, “Biz artık hem dış hem iç piyasada rekabet gücümüzü tamamen kaybettik. Bunun sebebi, son 2 yılda dünyada çiğ süt fiyatları düşerken bir tek KKTC’de sütün litre fiyatı döviz bazında 40 cent’lerden 60 cent’lere çıkmış olmasıdır” ifadelerini kullandı.

Devletin yüzde 23 hayat pahalılığı açıkladığına ve Haziran ayında maaşlara yansıyacağını hatırlatan Erden, “Ancak siz biliyor musunuz ki Hayvancı bunu bile peşin aldı! 15 Ocak’ta yüzde 14 zam aldılar, 15 Mayıs’ta da yüzde 9,11… Yani son 4 ayda bile toplam yüzde 23,11 artış aldılar. Ayrıca, yılbaşından bu yana sattıkları canlı hayvan fiyatları yüzde 100’den fazla arttı.” dedi.

“Gariban kesim çocuklarına süt içiremez, peynir yediremez halde…”

SÜİB Başkanı Erden, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

“Hayvancılar dünyanın hiçbir ülkesinde olmayacak şekilde teşvik ve destek almalarına rağmen, halk dünyanın en pahalı sütünü alıyor, dünyanın en pahalı etini alıyor. Gariban kesim çocuklarına süt içiremez, peynir yediremez halde…

Düşünün Rum tarafında et market rafında 300 lira, bizde mandırada canlı hayvan fiyatı 300 lira. Malum Döviz son 3 aydır stabil hale geldi, hatta düşme eğiliminde, yem hammadde fiyatları sabit veya düştüğü halde, bir Binboğa yalanıyla halkı kandırıyorlar. Halbuki, hayvancıların yüzde 98’i kendi yemini kendisi yapar, gidip de batmış Binboğa’dan yem almaz.

Hal böyle iken hiçbir haklı makul gerekçeleri olmamasına rağmen, eylem yapıyorlar, yakıp yıkıyorlar, devlete meydan okuyorlar. Kamuoyu desteğini bulamadıkları için birkaç sendika ve birkaç muhalif siyasetçiden medet umuyorlar. Bize göre yapılan Vandalizm’in hiçbir haklı ve makul gerekçesi yoktur ve derhal son bulmalıdır.”