İnsan kaçakçılığı suçundan tutuklanan M.Ş, R.A, M.K, O.G, M.R, C.B. ve M.O.E bugün teminat duruşmasına çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis çavuşu Ömer Faruk Şengil, zanlılar M.Ş, R.A ve M.K.nin Antalya’dan 9 metre uzunluğunda ‘Chico’ isimli zodyak ile mültecileri KKTC kara sularına bırakarak kaçmaya çalışırken, Sahil Güvenlik tarafından kovalama sonrası Girne açıklarında arasında yakalandıklarını açıkladı.

Çamlıbel’de izinsiz kazı yaparken yakalanan zanlılardan 3'ü cezaevine gönderildi Çamlıbel’de izinsiz kazı yaparken yakalanan zanlılardan 3'ü cezaevine gönderildi

Sengil, 3 zanlının ifade verip suçlarını kabul ettiklerini belirtti. Polis, zanlıların tasarrufunda bulunan cep telefonunun incelendiğini ve O.G. ile telefon görüşmesi tespit ettiklerini söyledi. Polis, Lapta Belediyesi’nde çalışan O.G. iş yerinin civarında pusu kurduklarını, araca bineceği esnada yakalamaya çalıştıklarını ancak zanlıların onları görünce telefonunu yere atıp kırdığını söyledi.

Yaşa dışı yollardan ülkeye getirilen 14 mültecinin bulunamadığını kaydeden Şengil, ayrıca zanlı Onur O.G. benzer suçtan dosyası olduğunu kaydetti.

Polis, ilk dört zanlının ardından suçla bağlantıları tespit edilen C.B, M.R. ve M.O.E.nin de tutuklandığını ifade etti.

Soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların tahkikatın geri kalan kısmına etki edemeyeceğini kaydeden polis, teminat talep etti.

Mahkeme, M.Ş, R.A, M.K, O.G, M.R. ve M.O.E.nin 75 günü aşmayacak bir şekilde cezaevine gönderilmesine, C.B.nin ise 35 bin TL nakit teminat yatırması ve iki kefilin 200’er bin TL kefalet senedi imza etmesine emir verdi.