06 Kasım 2019 Çarşamba 16:47
1695 Okunma
Atun: İnanç düşmanlığı ve zulüm zirve yaptı

UBP Milletvekili Sunat Atun, ülkede İslamafobinin bazı kurumları ele geçirdiğini belirterek, KKTC’de inançlı insanlara karşı devlet eli ile yapılan baskıcı uygulamalar olduğunu söyledi.

UBP Milletvekili Sunat Atun yaptığı yazılı açıklamada, ülkede ekonomik büyümeye gidilmesi yönünde yapılması gereken çalışmalara karşın hükümetin Meclis’in komitesine “Kumarhaneler Yasası”nı getirmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

 “EKONOMİYİ %5.7’LİK BİR TARİHİ ZİRVEDE DEVRETTİM”

UBP Milletvekili Sunat Atun, kendisinin bakanlığı döneminde planlı ve gayretli çalışmalarla ekonomik büyümeyi yüzde 5.7’lik seviye ile son 10 yılın zirvesine taşıdıklarını, bunun ülkede tarihi zirvelerden birisi olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

 “2015-16-17 yıllarında sırası ile yüzde 3.8; %,4.2 ve % 5.7 ekonomik büyüme sağlayarak 02 Şubat 2018 tarihinde ekonomik büyümeyi %5,7 zirve seviyesine getirerek devrettim. Benden sonra 2018 yılında ekonomik büyüme yüzde 1.3olarak açıklandı. Şimdi 2019 yılının sonuna geliyoruz. Ben Türkiye Cumhuriyeti’ne bakıyorum, iç kaynakların kullanımı için büyük teşvik hamleleri var. Askeri teknolojik üretim hamleleri var. Yurtdışına ihracatları var. Ağustos 2018’de son 20 yılın ihracat rekoru kırılmış. Tüm bunlara rağmen Türkiye Cumhuriyeti eksi 0.3 büyüme, yani daralma göstermiş.Benim hiçbirşey yapılmayan sadece vaadler üzerinden atıfta bulunulan ülkem ekonomisinin 2019 yılı performansı yüzde kaç çıkacak?…Eksi 2-3 çıkacak muhtemelen. Ama buna rağmen hükümetin öncelik olarak tercih ettiği ne…“Kumarhaneler Yasası”.

“BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMENE YAPILANLAR İNSAN HAKKI İHLALİDİR”

Dini inançları doğrultusunda başörtüsü kullanan kişilere devlet dairelerinde uygulanan muameleyi de eleştiren Atun, Lapta Yavuzlar Lisesi’ne atanan bir öğretmenin sırf  başörtüsü nedeniyle yerinin değiştirilmesinin insan hakkı ihlaline girdiğini kaydetti.

Ülkede dini inançları yaşama özgürlüğü kısıtlanarak başörtülü öğretmenlerin görev yapmalarının engellenmesini “faşizm” olarak niteleyen Atun, sözlerine şöyle devam etti:

“Lapta Yavuzlar Lisesine atanan bir genç kızımız var. Herkes gibi o da bu memleketin bir insanı okullarını birincilikle bitiren bir kızımız, üniversitesini birincilikle bitmiş bir kızımız. Ataması Recep Tayyip Ortaokuluna çıkıyor  tabii orada öğretmen kadrosu eksik olmadığı için oradan Lapta Yavuzlar Lisesine atanıyor orada sendika kendi ideolojisine göre hareket ediyor. Sendika ideolojik olarak eğitim bakanlığına baskı yapıyor ve oradan da bu kardeşimiz Hala Sultan İlahiyat Fakültesine aktarılıyor. Burada mesele eğitim bakanlığı değil, burada mesele İslamfobi o kadar büyüdü ki hergün bir kurumunu kendi ağına düşürüyor. Bunlar kabul edilecek şeyler değildir”.

“KİMLİK KARTI ÇIKARMAK İSTEYEN KİŞİLERE ZULÜM YAPILIYOR”

Ülkede kimlik kartı çıkarmak isteyen başörtülü kişilere uygulananları da dile getiren Atun, “Kendi aklımızla insanları soymak ve kılıktan kılığa sokmak zorbalıktır, zulümdür, eziyettir, insan hakkı ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki birçok ülkede başörtülü kişilerin başörtülerini çıkarmadan çekilen resimlerin, kimlik kartlarında işleme konulduğunu anlatan Atun, kimlik kartı çıkarmak için başvuran kişilerden gelen şikayetleri belirtti.

Atun sözlerine söyle devam etti:

“Geçen sene 7 Şubat 2018 tarihinde genç bir başörtülü arkadaşımız başvurusunu yapıyor ve kimliğini sorunsuz bir şekilde alıyor. Bir sene sonra başka bir kardeşimiz 7 Haziran 2019 tarihinde Gazimağusa Kaymakamlığı’na kimlik kartı için başvuru yapıyor. Görevli memurlar ‘kulakların açık şekilde biometrik fotoğraf getirmen gerekiyor’ diyor. Başka bir kişi, 20 Haziran 2019 tarihide kimlik yenilemek için başörtülü fotoğraflı ile Mağusa Kaymakamlığı’na başvuruyor. Orada başı açık resim çekmesini istiyorlar ve kendisi bunu üzüle üzüle yapmak zorunda kaldığını söylüyor. Kişi başını açarak kimliğini almak zorunda olmasından çok rahatsız olduğunu belirtiyor. Bu bir zorbalıktır. Kendi aklımızla insanları soymak ve kılıktan kılığa sokmak zorbalıktır, zulümdür, eziyettir, insan hakkı ihlalidir”

Bundan utanmak gerektiğini ifade eden Atun, ülke olarak batılı toplumları örnek aldığımızı belirterek, “Batılı toplumda ne var?” diye sordu.

Amerika’da kimlik kartı uygulaması için açık alın ve çene, kapalı kulak; İngiltere ve Kanada’da  alın ve kulakları kapalı olmasına rağmen yüz hatları belirgin olmasının yeterli olduğunu kaydeden Atun, “KKTC’de bizim dönemlerde İçişleri Bakanlığı yapan arkadaşlara danıştım ‘böyle uygulamalar yoktu’ dediler zaten tarihler de onu gösteriyor” dedi.

 Kimlik kartı değişim formunda fotoğrafın son birayın içinde çekilmiş, arka fonu beyaz renkli olması ve başvuru yapanın yüzü net olarak gösterilmesi gerektiğinin yazdığına vurgu yapan Atun, “ Yasada, din ve ırk geleneklerine göre başlarına ‘bir şey giyen’ şahısların alın, çene ve kulaklarını gizlememek kaydıyla fotoğraf  kullanabilirler ifadeleri var. Yazıklar olsun sizin yapacağınız işe. Bu insan hakkı ihlali ve faşizmdir.”ifadelerini kullandı.

“UBP DÖNEMİNDE İNANÇ DÜŞMANLIĞI VE ZULÜM ZİRVE YAPTI”

Atun şöyle devam etti:

“Burada beni en çok üzen nokta da mensubu olduğum UBP döneminde bu zulmün, inanç düşmanlığının artık zirvelere tırmanmış olmasıdır. Bu gerçekten üzüntü vericidir. Bu insanlık suçu uygulaması biran evvel bu hükümet tarafından kaldırılmalıdır. Ülkede demokrasinin gereği fazlasıyla yapılmakta.Herkese demokrasi var bu insanlara yok. Herkese özgürlük var bu insanlara yok. Herkese yaşam hakkı var bu insanlara yok. Herkese eğitim hakkı var bu insanlara yok. Bu ülkede başı örtülü insanlar sadece temizlikçi, hademe, işçi mi olacak? Öğretmen, müdür, müsteşar, kamu çalışanı olamayacak mı? İnsanları dini inançlarından dolayı ötekileştirmeye kimsenin hakkı yoktur. Tek başıma dahi kalsam, bunun kavgasını gereceğim.

Kimlik kartları ile ilgili yasayı inceledim. O yasa içerisinde böyle kurallar yok. Tüzüklere baktım tüzükler harçları düzenliyor. Bu uygulama nerden asıl çıktı?

“ÜLKENİN EKONOMİK İLERLEMEYE İHTİYACI VAR”

Bu uygulamalar ülkenin ihtiyaç duyduğu meseleler değil. Ülkenin ihtiyaç duyduğumeseleler ekonomik ilerlemeye gelişmeye ve kalkınmaya ilişkin meselelerdir.

Hükümeti gerçek gündeme dönmeye ve bu yanlışları düzeltmeye davet ediyorum. “

Anahtar Kelimeler:
Sunat Atun
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kıbrıs cuhuriyeti 2019-11-06 19:20:46

çok yüz vermeyin da başımıza sıçacaklar görecen

Avatar
Hacı 2019-11-06 20:28:22

Hacıııııı..Takke düştü kel göründü hacıııı..Kıbrıs Türk halkının demagojiye karnı tok,ve senin gibi demagogları da hiç sevmez.. Başka maske tak da öyle çık karşımıza...Bu memleketin içine eden bir partinin mensubusun,ne konuşuyorsun sen bee..Sen bahsettiklerini hacı olduktan sonra mı düşünmeye başladın..Biz öcü görmek istemiyoruz okullarımızda..Benim çocuğuma bir öcünün öğretmen olmasını hiç istemem..Halk ne isterse o olur hacııııı....

Avatar
dervis 2019-11-06 23:11:03

kibris turku ataturkcu ve laiktir. senin gibilerin sonu da siyaset coplugudur. isgarta..

Misafir Avatar
Alper 2019-11-06 23:36:17 @dervis

Bravo be derviş gardaş kısaca ne güzel de ifade ettin..Sana katılmamak elde değil..Memleketin içine eden bunlar,şimdi de kalkmış iyilik perisi kılığına girdi..Her kılığa girer bunlar zaten..Beyaz bulutların üstünde gezerler hep.. Hamalyo be gardaş hamalyo...

Beğenmedim! (1)
Avatar
Öz 2019-11-06 21:12:00

Sunat Atun’a sormak lazım.Kıbrıslı Türklerde turban takmak diye bir alışkanlık var mı?Atatürk’ün Kılık ve Kıyafet Devrimini hiç bir zorlama olmadan gönüllü olarak kabul edip çarşaflarını çıkaran Kıbrıslı Türk annelerimiz ve nenelerimiz yanlış mı yaptılar? Atun ailesinde turbanlı var mı? Kimler Kıbrıslı Türklere siyasal islamı, İhvan’ı getirmeye çalışıyor? Kıbrıslı Türkler bunu ister mi?

Avatar
Polat / Uk 2019-11-06 20:53:25

Vay garibim vay..Nasıl olduysa pollyanna sendromuna girdi bizim hacı..Ama ne tuhaftır ki son zamanlarda başrolleri hep Taçoy oynuyor.Hamisi olduğu Tatar'a övgüler yağdırıyor,yağlıyor...Ama bizim hacı sahnelerde görünmüyor hiç..,Akıncı'yı da eleştirmiyor diğer yalançılar gibi..Demek oluyor ki UBP'li değildir..Ama en azından bugünkü gibi sallayıp sallayıp atıyor bazen...

Avatar
Mağribi 2019-11-07 09:46:06

Mal bulmuş mağribi gibi atladın hemen bu konuya... Seni gidi çakaaaal... Aklınca gandıracan Tayyibi da Tatarı alıp seni oturtsun o koltuğa değil?!!!

Avatar
YOBAZSAVAR 2019-11-06 22:15:49

iNSANLARIN GİYİMİNE KUŞAMINA KARIŞMAYIN YETER ARTIK.
BİRAZ MEDENİ OLUN. İNSAN OLUN YA BU YOBAZLIĞI BAĞNAZLIĞI BIRAKIN ....

Avatar
Gerçek 2019-11-07 00:49:24

Çok önemli konulara değindiniz Sunat bey.Umarım bu sıkıntılar en kısa zamanda çözülür.