banner40
17 Nisan 2018 Salı 09:56
“Düzensiz çevreye rağmen görme engelliler için ciddi bir fark olacak”

Türkiye’de kurulan ve uluslararası bir kuruluş olan Young Guru Academy’nin görme engellilerin hayatını büyük ölçüde değiştirebilecek Akıllı Baston Projesi, dün gerçekleştirilen toplantıda yapılan sunumla tanıtıldı. Sağlık Bakanı Filiz Besim’in de bulunduğu toplantının sonrasında bakanlıktan yapılan açıklamaya göre akıllı baston projesinin KKTC’de Mayıs ayında hayata geçirilmesi planlanıyor. 

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’ndan Cansu Yarışan’a konuşan Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, projenin görme engellilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracağını söyledi.

“AKILLI BASTON İLE SORUNLAR ORTADAN KALKACAK”

Çeşitli kamu spotları, yayınlar ve attığımız sosyal adımlarla sadece farkındalığı değil, proje odaklı çalışmaları da hedeflediklerini belirten Suay, 2015 yılından itibaren tüm yerel kanallarda yer alan engelsiz çevre isimli kamu spotunun bir görme engellinin tek başına hareket ederken yaşadığı sorunları aşikar olarak ortaya koyduğunu belirtti.

Suay, kendisinin beyaz baston kullanabilen bir görme engelli olduğunu belirtirken, akıllı baston projesi ile düzensiz çevre ve bilinçsizliğin oluşturduğu sorunların büyük oranda ortadan kalkacağını söyleyerek,şöyle konuştu:

“Ben beyaz baston kullanabilen bir görme engelli olarak, tek başıma hareket edebiliyorum. Ancak düzensiz çevrenin ve bilinçsizliğin getirdiği engeller, hareket alanımı ciddi anlamda sınırlamaktadır. Kaldırımlarda yer alan çöp konteynırı, çiçeklik, direk ve ağaç gibi engelleri fark edemediğim zamanlarda istenmeyen kazalar ile karşılaşabiliyorum. Yine kaldırımları işgal eden otomobiller de benim için ciddi bir engel. İşte bu türevli sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen bir akıllı baston sistemi bulunuyor” 

“DÜZENSİZ ÇEVREYE RAĞMEN GÖRME ENGELLİLERİN HAREKET ALANINDA CİDDİ BİR FARK OLACAK”

YGA tarafından Türkiye'de geliştirilen akıllı baston sistemiyle beyaz baston kullanıcılarının hareket alanlarının arttırılmasının  planlandığını ve proje ile görme engellilerin hareket alanında  ciddi bir fark olacağını kaydeden Suay, “Akıllı baston, inovasyon olarak çalışacak, belirli mesafedeki engelleri tanımladıktan sonra kullanıcısına bir uyarı gönderecek. Böylece düzensiz çevreye rağmen görme engellilerin hareket alanında ciddi bir fark olacak. Projeyi KKTC'de de tanıtan YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman, konuyla ilgili tüm detayları Sağlık Bakanı Filiz Besim'i ziyaret ettiği esnada kamuoyu ile de paylaştı. Mayıs ayında ülkemizde dağıtılması düşünülen akıllı bastonların görme engelli sosyal inovasyonu açısından çok büyük bir farkındalık olacağına inanıyorum” dedi.

banner41
BESİM: “SAĞLIĞI İLGİLENDİREN VE BİLİMSEL AÇIDAN ÖNEM TEŞKİL EDEN PROJELERE KATKI KOYMAYA HAZIRIZ”

Görme engelliler için tasarlanan akıllı bastonun KKTC’deki dağıtımına Mayıs ayında başlanması için çalışma yapıldığı açıklandı.Sağlık Bakanı Filiz Besim, akıllı bastonla ilgili sunumu izledi. Akıllı baston, göğüs ve baş hizasında tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılıyor ve görme engellileri uyarıyor.

Besim, Young Guru Academy’nin görme engellilerin hayatını büyük ölçüde değiştirebilecek kampanyası için ilgili kesimlerin de desteğiyle önemli adım atılabileceğini vurgulayarak, “Sağlığı ilgilendiren ve bilimsel açıdan önem teşkil eden projelere katkı koymaya hazırız” dedi.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanı Filiz Besim,Young Guru Academy’nin ( YGA) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman ve beraberindeki heyeti kabul ederek, hem YGA’nın faaliyetleri hakkında bilgi aldı hem de görme engellilerin hayatına kolaylık getirecek WeWALK akıllı bastonlarla ilgili sunumu dinledi.

Kabulde konuşan Yaman, 2000 yılında Türkiye’de kurulan ve uluslararası bir kuruluş olan YGA’nın kar amacı gütmediğini kaydederek, görme engellilerin yaşamını değiştirme ve teknoloji temelli sosyal inovasyonlar yapma hedefinde olduklarını kaydetti.

Yaman, görme engelliler için KKTC’de de bu projeyi hayata geçirmek istediklerini belirtti.

Sosyal sorumluluk projelerinin önemine değinen Bakan Besim ise, sağlığı ilgilendiren ve bilimsel açıdan önem teşkil eden projelere katkı koymaya hazır olduğunu söyledi.

Sağlık alanında önemli olanın topluma nelerin sunulduğu olduğunu belirten Besim, görme engellilerin hayatını büyük ölçüde değiştirebilecek bu kampanya için ilgili kesimlerin de desteğiyle önemli bir adım atılabileceğini vurguladı.

Bakanlık açıklamasında, görme engellilerin hayatında önemli kolaylık sağlayacak, akıllı baston dağıtımının Mayıs ayında gerçekleşmesi için çalışmalara başlandığı, KKTC’de ilk kez böyle bir uygulamaya gidileceği belirtildi.
 

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31