09 Nisan 2018 Pazartesi 14:03
Erhürman: “120 kişi müşavirlik kadrosundan çıkarılamaz”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda müşavirlikle ilgili yeni düzenlemeler içeren “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın ve Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereler oy çokluğuyla kabul edildi.

Başbakan Tufan Erhürman, müşavirlikle ilgili düzenlemeleri “Müşavirliği külliyen kaldırmamız mümkün değil. Bu çalışma 120’nin üzerine eklememe kararlılığıdır” diye özetledi.

Meclis Genel Kurulu’nda bugün ilk önce okutulup onaya sunulacaklara yer verildi.

Buna göre, Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu’nun, bazı yasa tasarılarının halkın bilgisine sunulmamasına ilişkin kararı oybirliğiyle kabul edildi.

ANGOLEMLİ: “TOPLUM MÜŞAVİRLİĞİN KALKMASINI İSTİYOR”

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli de söz aldı. Angolemli, “Toplum bu müşavirliğin kalkmasını istiyor. Hükümetler bugüne kadar bunun üzerine gidemedi” dedi.

Halkın yolsuzlukların üzerine de gidilmesini istediğini söyleyen Angolemli, “Hükümet bu iki görevi yaparsa puan da toplar” dedi.

Angolemli, muhalefete, “Hayır demeyin. Toplumda yanlış algı oluşacak. Komitede bunların kavgası verilir” şeklinde seslendi. 

ARIKLI: “TARTIŞA TARTIŞA ORTAK NOKTAYA GETİRMEK MÜMKÜN”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da müşavirliğin kaldırılmasının tüm siyasi partilerin seçim bildirgesinde olduğunu belirterek endişeleri olduğunu da söyledi.

Arıklı, “Tartışa tartışa bunu ortak bir noktaya getirmek mümkün. Bu konunun ivediliğine evet diyeceğiz” şeklinde konuştu. 

Konuşların ardından tezkere oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi. 

KAMU GÖREVLİLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI’NA İVEDİLİK

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra Başbakanlık’ın, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi okutuldu. 

TAÇOY: “EŞİTLİĞİ BOZMAYACAK BİR DÜZENLEMEYLE BİZ DE MÜŞAVİRLİĞİN ORTADAN KALKMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUZ” 

Tezkere üzerine UBP milletvekili Hasan Taçoy söz aldı. 

Taçoy, Meclis’in Doğu Guta’da yaşananları ve kimyasal silah kullanılmasını kınaması gerektiğini söyledi. 

Taçoy, müşavirlikle ilgili yasa tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ret oyu vermelerinin sebepleri olduğunu kaydederek, “Sayın Bakanın dediği gibi bir çizgi çekilmesi gerektiğine inanıyor ve buna destek veriyorum” dedi.

Hasan Taçoy, hazırlanan yasa tasarısının Anayasa Mahkemesi’ne aykırı olduğunu söyledi. Taçoy, oluşturulacak ek kadroların görev ve sorumluluklarının ne olacağını sordu.

banner41
Taçoy, bu düzenlemeyle üst düzey yöneticilerinin terfi verdiği kişilerin altında çalışacağını da belirtti. 

Taçoy, “Eşitliği bozmayacak Anayasaya aykırı olmayacak bir düzenlemeyle biz de müşavirliğin ortadan kalkması gerektiğini söylüyoruz” dedi. 

Müşavirlik konuşulurken zaman zaman muhalefet ve iktidar milletvekilleri arasında sözlü atışma da oldu. 

ERHÜRMAN: “120 KİŞİ MÜŞAVİRLİK KADROSUNDAN ÇIKARILAMAZ”

Başbakan Tufan Erhürman da bu konuda söz aldı. Erhürman, bu alanda 3 gruptan söz edildiğini, 120 kişinin müşavirlik kadrosundan çıkarılamayacağını belirterek, “Önemli olan bu kişilerin halka hizmet verme olanaklarının sağlanmasıdır. Hükümet olarak bu kişilerden danışman olarak yararlanmak üzere sadece Başbakanlık’ta 10’a yakın insan görevlendirdik” dedi. 

Erhürman, sadece CTP döneminde görev yapanların değil, UBP döneminde görev yapan ve şu an müşavir konumunda olanların Başbakanlık’ta danışman olarak görev yapmaları için kendilerine önümüzdeki günlerde çağrı yapacağını söyledi. 
Tufan Erhürman, “Bu kişilerin büyük çoğunluğundan yararlanabiliriz” dedi.

“MÜŞAVİRLİĞİ KÜLLİYEN KALDIRMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL. BU ÇALIŞMA 120’NİN ÜZERİNE EKLEMEME KARARLILIĞIDIR”

Müşavirliği kaldırmanın başka, yeni müşavir yaratmamanın başka bir şey olduğunu kaydeden Başbakan, “Müşavirliği külliyen kaldırmamız mümkün değil. Bu çalışma müşavirliği kaldırma değil, 120’nin üzerine eklememe kararlılığıdır. Aynı kararlılık kamu reformu için geçerlidir. Kamu reformunu

yapmak bu hükmettin taahhüt ettiği en önemli konulardan biri” şeklinde konuştu.

Bu yasa yürürlüğe girdikten sonra atanan kişilerin görevden alındığında müşavir olmayacağını belirten Erhürman, halihazırda görevde olan ve bu hükümet tarafından görevden alınanların müşavir olmayacağını, konunun komitede tartışılacağını söyledi.

Erhürman, “Müşavirlik konusu bizim mesaimizin yüzde 1’i değil. Bu çalışmayı yaptık bitirdik” dedi. 

Başbakan’ın konuşmasından sonra tezkere oy çokluğuyla kabul edildi. 

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin, Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve Bu Sözleşmeye Ek İnsan Ticaretinin, Özellikle Kadın ve Çocuk Ticaretinin Önlenmesine, Durdurulmasına ve Cezalandırılmasına İlişkin Protokol (Onay) Yasa Önerisi’nin Genel Kurulda üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi de oy birliği ile kabul edildi.

SEÇİM VE HALKOYLAMASI (GEÇİCİ KURALLAR) YASA TASARISI’YLA İLGİLİ TEZKERE DE ONAYLANDI

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin ivedilikle görüşülen Seçim ve Halkoylaması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi okutuldu.

ÇAVUŞOĞLU

Tezkere üzerine ilk sözü UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu aldı. Çavuşoğlu, yerel seçimlerin haziranın sonundan 1 Temmuz’a alınmasıyla büyük bir zaman kaybı olmayacağını, Yüksek Mahkeme’nin de olumsuz görüş vermediğini belirtti.

Söz konusu yasanın gerekçesinde Yenierenköy Belediyesi’nin de yer aldığını belirten Çavuşoğlu, “Konuştuğumuz konuların altı doldurulamadı. Biz bu nedenle değişikliğe onay vermeyeceğiz. Oyumuz ret. Erenköy Belediyesi sorunu çözülmeli. 1 Temmuz’ a itirazımızın sebebi çalışmaların tamamlanıp bize ulaştırılmaması” dedi.

Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından tezkere oy çokluğuyla kabul edildi. 

Meclis daha sonra gündemindeki diğer konuları görüşmeye başladı.

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31