25 Mayıs 2018 Cuma 10:28
180 Okunma
Hayvanlara eziyet

Havadis'te yer alan habere göre, ‘Gençlik Hastalığı’ (Distemper) olarak bilinen virüs salgını 2 ayı aşkın süredir devam etmekte. Öncelikle Kyrenia Animal Rescue (KAR) Hayvan Barınağı’nda, ardından İskele Barınağında tespit edilen hastalık, daha sonra da Lefkoşa ve Mağusa barınaklarında da görüldü. Bu noktada birçok hayvan barınağı karantina uygularken, Lefkoşa Barınağında henüz bir karantina olmadığı ve halen köpek alımı yapıldığı da hayvan severlerin iddiaları arasında yer aldı. İddianın muhatabı Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Tomris Güven ise barınağa o günden beridir köpek alımı yapılmadığını ve karantinada olduklarını söyledi.

Birçok hayvan öldü

Lefkoşa barınağında son yapılan sayımda 101 köpek olduğu öğrenilirken, daha önce bu sayının 300 civarında olduğu da gelen bilgiler arasında. Diğer Bölgelerdeki barınaklarda da  birçok köpeğin ‘Gençlik Hastalığı’ sebebi ile öldüğü bilinirken, karantinanın sürdüğü ve barınaklara köpek alımı yapılmadığı söylendi.

Durmuş: Lefkoşa hariç tüm barınaklarda karantina var

Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği üyesi Göksu Durmuş, ‘Gençlik Hastalığı’ olarak bilinen virüs salgınının birçok köpek ölümlerine sebep olduğunu ve bu salgının adanın her yerine yayıldığını belirterek, bütün bölgelerimizdeki barınakların bu konuda önlemler aldığını ve karantina uyguladığını, Lefkoşa barınağının ise ölümleri ve salgını gizli tutuğunu, karantina bile uygulamadığını aktardı. Daha sonra konunun belediyeye bir şekilde ulaştığını söyleyen Durmuş, belediye aracılığı ile de kendilerinin konudan haberdar olduklarını vurguladı. Lefkoşa Barınağında ölen hayvanların çöp poşetlerine konarak, çöp konteynırlarına atıldığını ve bu sebeple hastalığın yayıldığının altını çizen Durmuş, belediyenin Lefkoşa barınağına el koyması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Belediye barınağa el koymalı”

Barınağın belediyenin himayesinde olması gerektiğini vurgulayan Durmuş, “Kuzey Kıbrıs Hayvanları Koruma Derneği” yönetiminde olan barınağı, Lefkoşa Belediyesi barınağı istemesine rağmen devretmek istememektedir. Bahse konu olay kamuoyunda rahatsızlığa neden olmaktadır.  Belediyenin rahatsızlığı gidermesi gerekmektedir. Gerekirse bu konuda biz “Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği” olarak hukuki yollara başvuracağız” dedi.

Kösedağ: İyi niyet yok

Sessiz Kullar, Hayvanları Yaşatma ve Sahiplendirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eren Kösedağ, “Yaşanan üzücü hastalıktan sonra Lefkoşa Barınağının karantinaya alınmamasının, orada çalışan insanların hayvanların refahını düşünmediğini anlamına geldiğini söyleyerek, bu noktada iyi niyet olmadığını kaydetti. Barınağın yönetiminin artık LTB’de olması gerektiğini vurgulayan Kösedağ, şu anda barınağın yönetimini elinde bulunduran kişilerin yönetimi vermek istemediklerinin altını çizdi.

“Yönetim LTB’ye verilmeli”

Geçmişte Kıbrıs Hayvanları Koruma Derneği yönetiminde bulunan Lefkoşa Barınağının artık derneğin kadık olduğundan ve barınak adına çalışma yürütmesinin yasal olmadığından dolayı el değiştirmesi gerektiğini söyleyen Kösedağ, “Hazır Lefkoşa Türk Belediyesi göreve talipken bence artık dernek olmayan Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği yönetimden çekilmelidir” diye konuştu.

Curcioğlu: Aşılar yapılmış olsa çocuklar ölmezdi

Altın Patiler As Başkanı Ülkü Curcioğlu, Lefkoşa Barınağının 25 yıldır faaliyette olduğunu fakat aşılama ve düzgün kısırlaştırma yapılmadığını vurgulayarak, çok zaman yok aşılar yapılmadığından dolayı Gençlik Hastalığı (Distemper) olarak bilinen virüs salgını 100’lerce hayvanın telef olmasına sebep olmuştur. Belediye, sorumlular ve dernekleri birlik olarak barınağı en baştan yeniden inşa etmesi gerektiğini ve daha iyiye kavuşmak adına adımların atılması gerektiğini söyleyen Curcioğlu “Bizim tek amacımız bu çocukları yaşatmaktır. Bu çocukların çoğu yaşına bile gelmeden en acı şekilde hayatlarını kaybediyor” dedi.

Özverel: LTB, barınağı bünyesine almak istiyor

LTB Sağlık Şubesi Amiri ve Müdür Muavini Levent Özverel, Yaşanan salgın hastalık ve ölümlerden sonra işin ciddiye bindiğini ve Barınağı daha iyi şartlara getirebilmek ve hayvanların daha iyi bakılabilmesini sağlamak adına Lefkoşa Türk Belediyesinin seferber olduğunu ve barınağı LTB’nin bünyesine almak istediklerini anlattı. Bu konu ile ilgili Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Tomris Güven ile istişare içinde olduklarını ve Tomris Güven’le dün bir toplantı yaptıklarını belirten Özverel

barınağı belediye bünyesine almak adına gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. Dikmendeki barınak projesinde de bahseden Özverel, o bölgede geçici bir alan yarattıklarını kaynak buldukça da barınağın yapımına devam edeceklerini, ama şimdilik öncelikli hedefin Lefkoşa Barınağını almak ve onu geliştirmek olduğunu daha sonrasında da Dikmen’deki barınak için çalışmaların süreceğini sözlerine ekledi.

Güven: Maddi sıkıntılardan dolayı aşı yapamadık

Kuzey Kıbrıs Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Tomris Güven, Lefkoşa Barınağı için bugüne kadar neler yaptığını anlatarak hem barınak hem de kendine yönelik iddiaları yanıtladı. Maddi zorluklar yaşadıklarını ve Lefkoşa Türk Belediyesi ile Veteriner Dairesi’nden yardım görmediklerini, derneklerin ise yardımlarının çok az ve yetersiz olduğu söyleyen Güven, maddi zorluklardan dolayı aşı yapamadıklarını, hatta personeli bile ödeyemediklerini anlattı.

“İddialar gerçeği yansıtmıyor”

Güven Lefkoşa Barınağı’nın karantinada olmadığı ve köpek alımın devam ediği iddialarının da gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, barınağa herhangi bir köpek alımının yapılmadığını ve şuan karantinada olduklarını da sözlerin ekledi. Son zamanlarda üzerine bu konularda fazla gelindiğini, barınağın her taşını kendisinin koyduğunu, barınak için çok çabaladığını ama takdir edilmek yerine hep eleştirildiğini anlatan Güven, barınağın yok edilmek istendiği iddiasında bulundu.

“Barınağı belediyeye vermek isteyen benim”

Lefkoşa Türk Belediyesinin barınağa talip olduğu ve barınağı himayesi altına almak istemesinin de gerçeği yansıtmadığını, kendisinin barınağı LTB himayesine vermek istediğini savunan Güven, Hayvanları Koruma Derneği’nin de kadük olduğuna yönelik iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

“Diğer barınaklarda da ölümler oldu”

Gençlik Hastalığı (Distemper) salgınını kendisinin yaratmadığını belirten Güven, “Bu hastalık diğer barınaklarda da görüldü ve o barınaklarda da birçok hayvan öldü. Peki, neden sadece Lefkoşa Barınağına yüklenilmekte ve her şeyin suçlusu benmişim gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Öte yandan ölen köpekleri poşetleyip çöpe attığımız iddiaları olduğunu belirten Güven, “Belediye ölen köpekleri haber verdiğimiz halde almaya geciktiği için mecburiyetten çöp poşetlerine koymak zorunda kalıyorduk. Belediyenin köpekleri geç almasının suçlusu bu durumda yine biz olduk” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
f.f 2018-05-25 13:27:34

YALANA BAK... KKHKD Başkanı TG Kendi istemiş belediyeye versin :-( O zaman niye belediyenin çağrılarını bugün yarın diye atlatıyor. Daha dün için toplantı ayarlanmıştı, ne kendisi ne de avukatı gitmedi toplantıya...

Avatar
Hilmi Ar 2018-05-25 14:23:13

Bütün bunların suçlusu sensin Tomris hanım. Yıllardır dediğim dedik. Sana hayır deyen düşman yasaklı. Her türlü ihmal ve yetersizliğini yalan dolan ve inkâr ile savuşturdun. Bir inat ahtapot gibi sarıldın barınağa, iyilikten çok kötülük yaptın oraya düşen hayvanlara. Ahtapot gibi sarılmanın sebebinin da hayvan sevgin olmadığı çok kesindir artık. Artık defolup gideken ordan.

Avatar
Gulsen Özteknik 2018-05-25 18:26:07

Yani lutfen biraz realist olalim politika bir yana artik!
Kopek baligi gibi kapsatildi orasini, yapilan yolsuzluklara sahit olanlara yillardir “girmeme yasagi” konuldu ve ellerine gore zayif karakterlere ve is-birligi olanlarla devam edildi.
Alinan onca bagis ve yardim ne yapildi? ÖLÜM kampi olustu. 3-4 duvar, 5-6 hucre mi?
Yaziklar olsun!
Allah askina gercekler kabul edilsin artik ve en kisa zamanda sonlansin bu eziyet.

Avatar
Bilgin Günsoy 2018-05-29 19:03:32

Mademki para yoktu neden orayı halen daha çalıştırır gözüküyordunuz???Zavallı canların günahlarını çekeceksiniz ..