banner40
16 Eylül 2018 Pazar 11:13
PGM’den sürücülere uyarı!

Ülkemizde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı yarın başlıyor. Polis Genel Müdürlüğü basın açıklaması yaparak sürücülere uyarılarda bulundu ve aldığı önlemleri açıkladı. PGM’den yapılan açıklamada sürücülerden öğrencilere örnek olmaları ve okul bölgelerinden geçerken ayrı bir dikkat etmeleri istendi.

Polis Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

Okulların açılması ile yoğun olan trafik akışı okul giriş ve çıkış saatlerinde daha da yoğunlaşacaktır. Trafikte yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilebilmesi amacıyla yetkili diğer kurum ve kuruluşlar yanında Polis Genel Müdürlüğü tarafından da gerekli önlemler alınmıştır.   

Bilindiği gibi trafik eğitimi ailede başlamaktadır. Çocuklarımızın trafikteki davranışları konusunda daima büyüklerini örnek aldıkları bilinciyle hareket edilmeli ve onlara trafikte bulunduğumuz süre zarfında örnek olmalıyız. Diğer taraftan çocukların aileler tarafından okula bırakıldıkları veya alındıkları sırada, okul önlerinde bulunan uygun cepler veya boş alanlar tercih edilmeli, kesinlikle okul giriş-çıkış kapıları önlerine araçlar park edilmemelidir. Bu süreler içerisinde mümkün olduğunca seri ancak güvenli hareket edilerek, okul  önlerinde yığılmalara sebep olunmamalı ve çocukların can güvenliği açısından tehlikeli bir trafik ortamı yaratılmamalıdır.

“Çocukların aniden yola dikkatsizce atılabileceğini düşünmeli”

Sürücüler, özellikle okulların olduğu bölgelerde öğrencilerin davranışlarını takip ederek doğacak tehlikelere karşı önceden hazırlıklı olmalı, park halindeki araçlar arasından çocukların aniden yola dikkatsizce atılabileceğini düşünmeli ve okul önlerinde bisiklet kullanan öğrencilere de dikkat edip sürat yapmadan araç kullanmalıdır. Sürücüler araçlarını yaya geçitlerine ve köşe başlarına park ederek diğer sürücü ve yayalara tehlike yaratmamalı ayrıca trafik akışına engel olmamalıdırlar.   

Otobüs şoförlerine büyük iş düşüyor

Toplu taşımacılık yapan araç sürücüleri daima trafik kurallarına uymalı, öğrencileri salimen okullarına taşımakla sorumlu olduklarını unutmamalıdırlar. Yolcuları ayakta taşımamalı, otobüs durmadan öğrencilerin araçtan inmesini mümkün kılmamak için otobüs kapısı açılmamalıdır. Trafiğin uygun ve emniyetli olduğu noktalarda yolcu indirip alınmalıdır. Öğrencileri araçtan indirdikten sonra, her zaman gözlemleyerek güvende olduklarından emin olduktan sonra hareket edilmelidir. Öğrenci taşımacılığında kullanılan otobüs ve minibüslerde on bir yaşından küçük öğrencilerin taşınması halinde, küçük yolcuların güvenliğinden sorumlu olacak bir refakatçi bulunmalıdır.   

           

    

“Öğrencilerinde alması gereken tedbirler var”

Öğrencilerimiz, okullarına emniyet içinde gidebilmek için son derece dikkatli olmalı, daima kaldırımda yürümeli, kaldırım yoksa yolun sağ tarafını kullanmalıdır. Yolu kontrol etmeden aniden yola atılmamalı ve yolda yürürken arkadaşlarıyla el şakası yaparak yol içerisinde kendilerini tehlikeye atacak hareketler yapmamalıdır. Karşıdan karşıya geçerken görüş açısının geniş ve uzun olduğu yerler, yaya geçitleri ve polisin bulunduğu yerler tercih edilmelidir. Bununla birlikte yolu karşıdan karşıya geçişlerde yolun sağını ve solunu kontrol etmeden ani olarak yol içerisine çıkmamalı ve sürücülerin kendilerini görebileceği yerlerden, koşmadan ancak hızlı adımlarla karşıya geçilmelidir. Otobüs veya araçlarda ayakta durmayıp, vücudun herhangi bir yerini araçtan dışarı çıkarmamalıdır. Araçlardan inerken mutlaka yol kenarına açılan kapıları kullanmalı, kendilerinden küçük kardeşlerine ve arkadaşlarına daima örnek olacak tutum ve davranışlar içerisinde bulunmalı ve öğrendiklerini onlara da öğretmelidirler.   

Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı geleceğe hazırlarken trafik kuralları ile ilgili bilgileri özenle onlara aktarmalıdır. Öğretmenlerin vereceği bilgilerin, öğrencilerin eğitiminde daha fazla katkı sağlayacağı unutulmamalıdır.   

Trafikte herkesin bir birine saygı göstererek kurallara uyması halinde yaşanabilecek üzücü olayların önlenebileceğini hatırlatır, huzurlu ve güvenli bir trafik ortamı dileriz.   

banner41

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin Becer 2018-09-16 21:15:56

Bu ülkede yaşayanların büyük bir kısmı yabancıdır. Yasalarımızı, kurallarımızı, örf ve adetlerimizi bilmiyorlar. Uyarmışsınız, uyarmamışsınız sizin gazetenizi kim okuyor, haberlerinizikimdinliyor. Güzel ülkemiz heba oldu gitti.

Avatar
Hüseyin Becer 2018-09-16 21:23:07

Balondan izliyorum. Zenci kiralık aracı çalıştıramıyor. Çünkü otomatik vites takılı. Yarım saat uğraştı. Telefon etti. Yardım aldı. Arabayı çalıştırdı. Hareket etti. Işıkları yakmadı. Karanlıkta gidiyor. İşte ülkemizde yaşamak piyango gibi.

Avatar
Hüseyin Becer 2018-09-16 21:30:13

Bu ülke herkese açık. İş aş için gelenler, saygım sonsuz.Yeter ki rahatsızlık vermesin. İnsan gibi yaşasın. Onu çalıştıran da insan gibi muamele etmesin. Köle olarak kullanmasın.

Avatar
Baradan Cüreklibatur 2018-09-17 10:32:03

PGM hükümete de yol yapmasını söylüyor mu? Bu yollarda cambaz olmak lazım iyi sürebilmek için.

banner5

banner31