10 Temmuz 2019 Çarşamba 12:02
2204 Okunma
Sucuoğlu'ndan af açıklaması

Sucuoğlu, kayıt dışılıkla ilgili çıkacak olan af ile birlikte tüzükle belli tedbirlerin de alınacağını söyledi.
2018 yılında ülkedeki 3. Ülkelerden gelen yabacı işçi sayısının 2010 yılına oranla 6 kat fazla olduğuna dikkat çeken Sucuoğlu, kayıt dışılığa düşme oranının üçüncü ülkelerden gelen vatandaşlarında çok fazla olduğunu belirtti.

Kayıt dışılığa düşmek demek hiçbir hizmetten yararlanamayacağına anlamına geldiğini belirten Sucuoğlu bu insanların gayrı sıhhı ortamda yaşadığını da kaydetti.

Af hazırlanırken tüzüklerle belli konulara kriterler getirileceğini belirten Sucuoğlu, düz işçi olarak getirilen kişilerin iş değişmeleri halinde kayıt dışılığa düştüğüne dikkat çekti.

Ülkeye düz işçi olarak gelen kişilerin başka bir işte çalışmaları için 6 ay süre ile ülkelerine dönmeleri şartının getirileceğini belirten Sucuoğlu, gelen içişlerin bir kısmının güneye kaydığını belirterek güneyde de bu insanları alıp yönlendiren gruplar oluştuğunu kaydetti.

Sucuoğlu, yaptıkları araştırmalarda Türkiye’den gelen işçilerde bu yöndeki sorunun çok daha az olduğunun görüldüğünü de belirtti.

İŞKUR ile yapılacak görüşmelerle Türkiye Cumhuriyetinin tanıdığı sistemin içine gireceklerini ve sistemi oluşturacaklarını belirten Sucuoğlu kısa sürede otomasyon sistemine geçeceklerini ve böylelikle işçi hareketlerini görebileceklerini de söyledi.

Böylelikle polisin işini de kolaylaştıracaklarını ve denetimin ekran üzerinden yapılacağını belirten Sucuoğlu, sisteme geçildiği anda bu işçileri suistimale uğratanların da çöküşe geçeceğini kaydederek söz konusu sistemin bir iki ay içinde yürürlüğe gireceğini söyledi.
Gençlerin neden iş bulamadığı konusunda çok geniş kapsamlı araştırma gerektiğini belirten Sucuoğlu, herkesin üniversite okumak konusunda ısrarlı olduğunu ara eleman yetiştirmek için teknik liselerin tercih edilmediğini kaydetti.

Turizmde çalışan insan sayısının yüzde 20 kadarının KKTC vatandaşı olduğunu belirterek geriye kalanının yurt dışından geldiğini söyleyen Sucuoğlu, direkt olarak eğitim sisteminde rasyonel değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirterek yılların getirdiği alışkanlığın ortadan kalkmasının önemine vurgu yaptı.

İstihdam eylem planı hazırlığı içinde olduklarını belirten Sucuoğlu, gençlerin önünü açmak için neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bir soru üzerine Genel Sağlık Sigortasının, Sağlık Bakanlığından ziyade Çalışma Ve Sosyal Güvenlik bakanlığına ait olduğunu belirten Sucuoğlu, kendisinin Sağlık Bakanlığı döneminde bu konuda çok çalışma yaptığını anımsattı.
Hastanelerde terk edilen bebekler konusu ile ilgili soru üzerine Sucuoğlu, hastanelerde bırakılan bebek sayısının oldukça fazla olduğunu bununla birlikte çocuklarını ülkede bırakıp ayrılanların sayısının da azımsanamayacak rakamlara ulaştığını söyledi.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda tüzük çalışması yapıldığını belirten Sucuoğlu yapılan bu çalışma hakkında bilgi verdi.
(BRT)

Anahtar Kelimeler:
Sucuoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Magusalı 2019-07-10 18:54:39

Kayıt dışılıkta affı çalışanlara yapınız. Çalıştıranları affetmeyiniz. Üniversiteler de kayıtdışılığı körüklemektedir. Bu konuda önlem alınmalıdır.

Avatar
Selim 2019-07-10 19:54:23

Kolay iş; çıkar affı olsun bitsin..! Halbuki bu kayıtsızların peşlerinde olunsa gerekli hukuki cezalar verilse ve devlet olmanın onuru taşınsa daha iyi olmazmı..İşte ubp denen illet budur be arkadaşlar...Otur arap kalk arap..Emir gelir,peki ağam peki paşam..Maksat koltuk altlarından kaymasın..Her hükümet döneminde bu masgarayı da hep böyle karşımızda buluyoruz..Sanki da bulunmaz hint kumaşıdır Allahın garagözü...

Avatar
ERDAL 2019-07-11 11:18:36

ÖNCE DEVLET İŞVERENLERDEN YERLİ VATANDAŞIN ÖDENMEYEN SOSYAL SİĞORTA VE İHTİYAT SANDIĞI ÖDEMELERİNİ TOPLASIN.ÇALIŞANLAR MAĞDUR OLMASIN.

Avatar
ali arslan 2019-07-11 13:05:32

amaç gerçekten kayıt dışılığı önlemek ise facebook daki "kıbrıs" ile başlayan alım-satım hesaplarını kontrol etsinler. sadece buralardan vergi alsalar türkiyeye değil muhtaç olmak üste para bile kalır ama nerdee.. çok laf az içraat.. dostlar alışverişte görsün.. kim çıkıp da klimanın altından denetim yapacak işe gelmeyen müdür-müsteşar mı yoksa "bir işçiği vardı da halletsin gelecek" olan memur mu.... sen çıkar affı da gerisine BAKACAYIK