BAHAR SANCAR - GÜNDEM KIBRIS ÖZEL HABER 


Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Yerel Altyapı Hizmetleri (LIF) çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) dâhilinde Kormacit Dayanışma Merkezi projesi tamamlandı. Eylül 2021'de başlayan proje, AB'den 1.238.506 Euro tutarında finansman sağlanarak Ocak 2023'te bitirildi. Dayanışma merkezi düzenlenen açılış töreni ile hizmete açıldı. 


Açılışta konuşan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova, sözlerine, yurt dışından gelen misafirlere “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hoş geldiniz” diyerek başladı.


Berova konuşmasında, Avrupa Komisyonu’nun Mali Yardım Tüzüğü çerçevesinde KKTC’nin birçok yanında yürütülen projelere bir yenisinin daha eklendiğini kaydederek, “Koruçam Köyü'nde tamamlanan bu merkez, 1974'den sonra yaşamlarını ülkemizde devam ettirme yönünde iradelerini ortaya koyan Maronit kardeşlerimizin yoğunlukla yaşadığı bir köyümüzde yer almaktadır. Halkımızın bir parçası olan Maronit kardeşlerimiz özellikle sosyal ve kültürel yönleriyle, hem günlük hayata hem de yaşamın geneline zenginlik katmaktadırlar” dedi. 


Konuşmasının devamında Berova, “Bu merkezin de bu zenginliğin artarak çoğalacağı ve güzel bir harmoni içerisinde devam eden ilişkilerimize katkıda bulunacağına inanç belirterek, katılımız ve katkılarınız için hepinize teşekkür eder, Merkezin hayırlı olmasını ve bölgemize her yönüyle hizmet etmesini dilerim” temennisinde bulundu.

Kormacit Dayanışma Merkezi ile ilgili olarak şu bilgiler verildi:

“Kormacit Dayanışma Merkezi, diller ve gelenekler, doğanın korunması, geri dönüşüm ve organik ürünlerin tarımsal gelişimi dahil olmak üzere çok çeşitli programlar ve öğrenme fırsatları sunmayı amaçlamaktadır.

Merkez aynı zamanda hem Kıbrıs'ta hem de ötesinde çok kültürlülüğü teşvik eden etkinliklere ev sahipliği yapacak. Genç sanatçılar, kültürel etkinliklerle sanatsal yetenek ve becerilerini sergileme fırsatı bulacaklar.

Merkez, 60 kişiye kadar olan gruplar için temel konaklama ve yiyecek-içecek sağlayacak şekilde donatılacak.

Bu arada, Merkez’in bahçesinde Şubat 2023'te Türkiye ve Suriye'de meydana gelen deprem ile Yunanistan'da meydana gelen tren kazası sonucu hayatını kaybedenlerin anısına Maronitler  tarafından zeytin ağaçları da dikildi.”