Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliğinde görev yapan polis memuru Hüseyin Yıldıran, 23 Temmuz-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında Lefkoşa’ya bağlı Cihangir’de meydana gelen  "suç gelirinin aklanmasının önlenmesi yasasına aykırı hareket etmek”, “bilişim sistemleri kullanılarak kredi kartlarında sahtecilik yapmak”, “sahte resmi belge düzenleme, tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini" suçları ile ilgili olarak yürütülen geniş çaplı soruşturma neticesinde, O.Ü'nün 10 Ağustos 2023 tarihinden beri poliste tutuklu bulunan İ.K ile İ.K'ye  yabancı şahıslara ait kart bilgilerini ve şifrelerini sağladığına inanılan şahıs ile birlikte hareket ettiklerini tespit  ettiklerini söyledi.

Polis memuru, İ.K'ye ait cep telefonunda ilk nazarda yapılan incelemede, O.Ü ile halen aranmakta olan şahıs arasındaki whatsapp görüşmelerinin ekran görüntüleri olduğunu açıkladı.

Polis, İ.K tarafından mail order işlemi yapıldıktan sonra, aranmakta olan şahsın, İ.K'nin parayı çekmeden önce, bankada çalışan zanlının yanına gitmesini sağladığını açıkladı.

Polis memuru Yıldıran, İ.K'nin de zanlının yanına gittiğine dair çalıştığı bankanın fotoğrafını çekip aranmakta olan şahsa gönderdiğini söyledi.

Polis, ayrıca bu meseleden ayrı O.Ü'nün komisyonluk karşılığı İ.K'den imzalı boş çek yaprağı tedarik ettiğini ve birbirlerine de kırdırılmak üzere ileri tarihli başkalarına ait birçok çek resmi gönderdiklerini ifade etti.

O.Ü aleyhine “finansal kiralama factoring finansman şirketleri ile tefeciliğin önlenmesine ilişkin yasasına aykırı hareket suçu” ile ilgili de soruşturma başlatıldığını kaydeden polis,  zanlının ifadesinde İ.K'den temin etmiş olduğu çekleri başka bir şahsa verdiğini, bu çeklere karşılık İ.K'ye komisyonluk karşılığı 900 TL’yi ya kendisinin ya da çekleri verdiği şahsın havale gönderdiğini söylediğini aktardı.

Yıldıran, zanlının evinde arama yapıldığını ancak kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadığını söyledi.

 Polis, zanlının iş yerinde yapılan aramada ise çalıştığı bankadaki ofis masasının altında bulunan çöp tenekesinde komisyonluk karşılığı alındığına inanılan 3 adet çek yaprağı fotokopisi bulunarak alındığını açıkladı.

Polis memuru, zanlının tefecilik yaptığı, ayrıca aranmakta olan şahıs ile bağlantısı olduğu yönünde tanık ifadesi temin edildiğini açıkladı.  

Polis, "suç gelirinin aklanmasının önlenmesi yasasına aykırı hareket etmek”, “bilişim sistemleri kullanılarak kredi kartlarında sahtecilik yapmak" suçları ile ilgili olarak aranan 3 kişinin Girne’de tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldığını belirtti.

Soruşturmanın devam ettiğini, aranan 2 şahıs ve emare olduğunu kaydeden polis, 3 gün süre talep etti.

Yargıç Tutku Candaş, zanlının 3 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.