Pelin Yükselay
 

Ülkedeki hayat pahalılığı Kurban Bayramı öncesi, kurbanlık satışlarını da etkiledi. 
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kurbanlık satışlarının geçen yıla oranla oldukça azaldığını kaydetti.
Gündem Kıbrıs’a konuşan Naimoğulları, hayvancının canlı hayvanını satmak için son umudunun Kurban Bayramı olduğunu ancak bu umudun da boşa çıktığını belirterek, canlı hayvanların satışların az olmasından dolayı ellerinde kaldığını kaydetti. 

“İthal etin gelmesi kurbanlık satışlarını düşürdü…”
Hem yaşanan ekonomik bunalımın hem de ithal etin gelmesinin kurbanlık satışlarını düşürdüğünü savunan Naimoğulları, şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz yıl da Kurbanlık satışı azdı. Bu yıl daha da azaldı. Hem yaşanan hayat pahalılığının hem de ülkeye getirilen ithal etin bu satışların düşmesinde büyük etkisi var. Bayram öncesi ülkeye gelen ithal et, vatandaşın sofrasına ‘ucuz’ bir şekilde ulaşacağından vatandaş kurbanlık almaktan kaçındı. Hayvancılar mağdur”

Stratejik vizyon eksikliğinin son örneği: Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyareti Stratejik vizyon eksikliğinin son örneği: Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyareti

“Devlet hayvancıyı tazmin etmeli…”
Şu anda büyük bir eylemin içerisinde olduklarını hatırlatan Naimoğulları, devletin hayvancının elinde kalan canlı hayvan için üretici tazmin etmesi gerektiğini söyledi. Sıkıntıların çok büyük olduğunun altını çizen Naimoğulları, ilerleyen günlerde yaşanan bu sorunların tekrardan gündeme geleceğini ve yeni eylem şeklinin de belirleneceğini sözlerine ekledi.