Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı’nın başkanlığında bugün gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısında yapılan Asbaşkanlık seçimi CTP’li ve TDP’li Meclis üyeleri arasında gerginliğe yol açtı.

UBP adına yarışan Önder Ecesoy 15 meclis üyesinden oy alırken, CTP adına yarılan Tolga Ahmet Raşit 11 oy aldı. 1 oy ise geçersiz sayıldı. TDP oylarının önemli bir kısmı tercihini Ecesoy’dan yana kullandı.

Asbaşkanlık seçiminin ardından sosyal medyadan tepkiler yükselmeye başladı. 

CTP Milletvekili Devrim Barçın, yaptığı paylaşımda “yorum yok” dedi.

TDP’li üye Mehmet Manavoğlu ise sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında, “Kim ne derse desin, Lefkoşa’mızı kavga ile değil sevgiyle büyüteceğiz…” ifadelerini kullandı.

Tartışma, sosyal medyada devam ediyor.

Asbaşkan seçilen Ecesoy, sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

"Sevdam, Lefkoşa halkının oyları ile ikinci kez seçilmiş olduğum Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi görevime ek olarak, bugün tamamlanan meclis toplantısında oy çokluğu ile asbaşkanlık görevine getirildim. Bu benim için büyük bir onur... Lefkoşa sevgim ve tüm tarafsızlığımla halkımıza hizmet edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın. Her şeyden önce bana güvenerek yeniden aday gösteren partim UBP’ye güveni ile beni ikinci kez meclis üyeliğine layık gören herkese, desteği ile asbaşkan seçilmemi sağlayan partili/partisiz tüm meclis üyelerine teşekkür borç bilirim. Sayın Başkan Mehmet Harmancı ile uyum içerisinde Lefkoşa halkının ve belediye çalışanlarımızın huzuru ve refahı için görev yapacağım. Hepimize hayırlı olsun."