Özgür Özel: Biz Kıbrıs'ı bir bütün olarak sahipleniyoruz Özgür Özel: Biz Kıbrıs'ı bir bütün olarak sahipleniyoruz

-ÖZEL HABER

Maliye Bakanı Dr. Özdemir Berova, Gündem Kıbrıs Web TV’de Çiğdem Aydın’la Günaydın programına konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni bütçenin yapılması için çalışmalara başlandığın ifade eden Maliye Bakanı Özdemir Berova, “Geçtiğimiz günlerde kurumlar ile bir toplantı yaptık. Bakanlıklar da kendi çalışmalarına başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaptığımız temaslarda gördük ki Türkiye Cumhuriyeti Hazine Bakanlığı mali anlamda ciddi bir ekonomik program uyguluyor. Uzun bir süredir döviz yatay bir seyirde devam ediyor. Dövizin yatay seyri sırasında Türkiye dövizin bu seviyede kalması için ters yönde döviz alımı yapıyor. Aksi takdirde dövizin şuan daha da aşağı sevilerde olması gerekir. Bu ciddi ekonomik program hem para politikaları açısından yılsonu enflasyon beklentisi de düşüyor. Türkiye’de çok ciddi anketler yapılıyor ve bu sayede piyasayı da gözlemliyorlar. Türkiye’deki enflasyon beklentilerin altında çıkacak” dedi.


Berova, KKTC piyasaları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, “Bunun KKTC’ye yansımasına baktığımızda dövizin yatay seyretmesine rağmen piyasadaki pahalılık aynı doğrultuda değil. Pahalılık olması gerekenin üzerinde seyrediyor. Sadece devletin alacağı önlemler ile pahalılık sorununu aşamayız. Piyasanın da aynı hassasiyeti gösterip fiyat ve maliyet hesaplamaları yapması ve fiyatları aşağı çekmesi gerekiyor. Eğer bu yapılmazsa Ekim ayı içerisinde farklı bir noktaya gelebiliriz. Yaz aylarında artan döviz girdisini de gözeterek piyasanın da ucuzlaşmaya yönelik bir adım atması gerekiyor. Sert önlemler almak yerine piyasanın kendine kendine atacağı adımlarla bu süreci geçirmeyi umuyoruz” şeklinde konuştu.