12 Ekim 2014 Pazar 12:26
15. Geleneksel Eko Gün Büyükkonuk'da yapıldı
banner10

Halkın yoğun ilgi gösterdiği eko günün açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, devlet üst düzey yetkilileri katıldı.

Turistlerin de büyük ilgi gösterdiği eko günün açılışı müzik ve Kıbrıs oyunları eşliğinde yapıldı. Açılış ve protokol konuşmalarının ardından Karadeniz Kültür Derneği Halk Dansları ekibi sahne aldı. Daha sonra sergi açılışları yapıldı, stantlar gezildi.

SENNAROĞLU

Eko günün açılış konuşmasını yapan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Büyükkonuk Eko Turizm Derneği ile birlikte düzenledikleri eko günde bölge kadınlarının el emeklerini sergilediklerini, kültürü yaşattıklarını ifade ederek, etkinliklerin gün boyu süreceğini söyledi.

Amacın; Kıbrıs Türk Kültürü’nü yaşatmak, unutturmamak ve gelecek nesillere taşımak olduğunu vurgulayan Sennaroğlu, stantlarda satışı yapılan ürünlerin hijyen kurallarına uygun yapıldığını, gıda sağlığına büyük önem verdiklerini, amacın sağlıklı ve güvenli ürün satışı yapmak olduğunu kaydetti.

Gıda Mühendisleri Odası ile birlikte çalıştıklarını ve amaçlarının halka sağlıklı ürünler sunmak olduğunu ifade eden Sennaroğlu, eko güne katkı koyan herkese teşekkür etti.

Etkinliğin ana sponsoru olan KKTC Telsim Genel Müdürü Rasim Karas da konuşmasında, eko günün; doğa, bölge ve kültür açısından çok önemli, bunun turizm için de büyük değeri olduğunu, ayrıca bölge insanının ürünlerini tanıtması için de büyük önem taşıdığını vurguladı Karas, bu projede yer almaktan ve destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını da söyledi.

Karas konuşmasında, kadın girişimcilere yönelik yaptıkları teknolojik yatırım ve teşvik çalışmalarını da anlattı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, eko günlerin, düzenlendiği bölgenin gelişmesi, tanınması ve vatandaşların kucaklaşması açısından önemine vurgu yaparak, bugün Büyükkonuk meydanında ülkede en çok ihtiyaç duyulan birlik ve beraberliği gördüğünü, bunun da geleceğe dönük umutlarının artmasına vesile olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Büyükkonuk Belediyesi’nin bu yıl 15.’sini düzenlediği eko günde yaptığı konuşmada, Büyükkonuk Eko Gün’ün, bölgenin tanıtılması yanında birlik ve beraberliğin sağlanması, ev hanımlarının marifetlerini sergilemesi bakımından fevkalade önemli olduğunu bildirdi.

Eroğlu, ülke ürünlerinin tanıtılması ve yaşatılması için düzenlenen eko günlerin gerçekleştirilmesine katkı koyan ve destekleyen herkesi kutlayarak, yeni Büyükkonuk belediye başkanına başarılar diledi.

Bu gibi etkinliklerin hem bölgeye gelir bakımından hem de vatandaşların kucaklaşması bakımından büyük yararlar sağladığına inanç belirten Eroğlu, bugün için ülkede en çok ihtiyaç duyulan birlik ve beraberliği Büyükkonuk meydanında gördüğünü, bunun da kendilerini onurlandırdığını ve geleceğe dönük umutlarının artmasına neden olduğunu vurguladı.

Eroğlu, eko günde ev hanımlarının ürettiğini satmasını ve hayırsever kuruluş ve kişilerin sponsor olup desteklemesinin önemli olduğunu ifade ederek, tüm sponsorları ve ana sponsor KKTC Telsim'i kutladı, devamını diledi.

SİBER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de, eko günün, Büyükkonukluların el birliği ve gönül birliğiyle bölgelerine sahip çıkmasının bir göstergesi olduğunu belirterek, eko turizmin, doğayı koruyan, çevreyle barışık ve ekonomik gelir sağlayan bir turizm çeşidi olduğunu vurguladı.

Siber, eko turizmin ülke için çok uygun bir turizm çeşidi olduğunu kaydederek, ülkede eko turizm envanteri çıkarılması gerektiğini kaydetti, “Gelecek, eko turizme yatırım yapacak ülkelerin olacaktır dedi.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, her yıl Büyükkonuk’ta iki kez düzenlenen eko günün her geçen yıl daha coşkulu ve kalabalık bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade ederek, hijyen koşullarına da dikkat edilmesinin ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

Yorgancıoğlu, kültürün ve geleneklerin yaşatılması, geçmişten geleceğe taşınmasını sağlayan bu tür etkinliklere katkı koyan herkese teşekkür etti.

TALAT

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, eko günün bölgenin tanınması ve tanıtılması bakımından  büyük önem taşıdığını, yerel ürün, çevre ve doğaya dikkat çekildiğini, saygı gösterildiğini belirterek, ülkedeki en büyük ihtiyacın da çevre ve doğaya saygı olduğunu vurguladı.

Talat, ülkede çoğu zaman yağış, su sıkıntısı ve kuraklık yaşandığını, kuraklık olunca çevrenin de büyük zarar gördüğünü vurgulayarak, kuraklığın tarım sektörünü olumsuz etkilemesi ve yer altı kaynaklarını azaltmasıyla herkesin etkilendiğine işaret etti.

Bu yüzden çevre bilincine sahip olmanın ülkeye de sahip çıkmak anlamına geldiğini ifade eden Talat, ülkeye sahip çıkılırsa ülkenin de halkını kucaklayacağını, bunun için çevre ve doğaya büyük önem verilmesini istedi.

AKÇA

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da konuşmasında, birçok kez katıldığı Büyükkonuk’taki eko günün her defasında daha da geliştiğini belirtti.

Bugün “bandabuliyam.com” adlı web sitesine girdiğini ve bütün el işi ve yiyeceklerin orada olduğunu, üreticisinin adının, iletişim bilgilerinin ve yerinin bulunduğunu ifade eden Akça, KKTC'nin her tarafındaki üreticisine buradan ulaşmanın mümkün olduğunu kaydetti, bundan etkilendiğini vurguladı.

Eko turizmin tuttuğunu, ürünlerin her yerde satıldığını belirterek, etkinliklerin de büyük bir coşkuyla artarak devam ettiğini kaydeden Akça, bunun ileriki günlerde daha da gelişeceğine inanç belirtti, Karpaz bölgesindeki otellerin gelişmesi ve turistlerin çoğalmasıyla da adanın gelişeceğini vurguladı.

Türkiye'den KKTC'ye gelecek suyun ülke için önemine de vurgu yapan Büyükelçi Akça, gelecek suyun Karpaz bölgesinde sulama amaçlı kullanımının olmayacağı için bazı serzenişler duyduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ama böyle bakmamak lazım. Şu anda şehirlerin içme kullanım suyu ihtiyacı için bütün yeraltı suları kullanılmıştır. Bu suyun gelmesiyle yeraltı suyu kullanımı artık şehirler için ihtiyaç olmayacak, kendini tazeleyecek ve tekrar ortam yeşillenecek.”

Suyun tekrar arıtılmasıyla tarım da yapılabileceğini ifade eden Akça, böylece bu bölgenin daha da gelişeceğini ve ürün bakımından zenginleşeceğini kaydetti.

Büyükelçi Akça konuşmasında, eko günü düzenleyen belediyeyi ve katkı koyan herkesi tebrik etti.

banner22
Son Güncelleme: 12.10.2014 15:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31