05 Şubat 2015 Perşembe 16:58
Akıncı: 'Değerlerimi kaybetmektense seçimi kaybetmeyi yeğlerim'
banner10

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, kötü yönetimin halkın kaderi olmadığını inanarak söylediğini kaydederek, “Dört Boyutlu Siyasetle’ ilgili anlattıklarıma yüreğimi koydum. Yazdıklarım, insanlardan oy devşirmek için yazılmış şeyler değil, benim inançlarımdır, değerlerimdir.  Ben bu değerlerimden vazgeçmem. Değerlerimi kaybetmektense seçimi kaybetmeyi yeğlerim” dedi

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı değerlerinden asla vazgeçmeyeceğini, ancak halkı da bu noktada yanında görmek istediğini vurguladı ve “çünkü bir ses verdiğimde aslında sizin sesiniz, tercümanınız olacağım” diye konuştu.

Akıncı dün (4 Şubat Çarşamba) sırasıyla Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) TMT Mücahitler Derneği’ni ziyaret etti ve akşam da Türkiye’de öğrenim gören Kıbrıslı gençlerle buluştu.

El-Sen ziyaretinde sendika başkanı Çağlayan Cesurer ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Akıncı, enerjinin memleketin en önemli konularından biri olduğuna işaret ederek, “Sendika olarak sizin, toplumumuzun geleceği açısından da önemli bir görevi olduğunu düşünüyorum. Misyonunuz daha bir toplumsal boyutlu. Bu nedenle El-Sen, bizce toplum içinde kararları davranışları tüm toplumu ilgilendiren çok önemli bir sendika, bir örgüt” diye konuştu.

Cesurer: keşke tüm siyasilerimiz sizin ortaya koyduğunuz kararlı duruşu ortaya koyabilse

Akıncı’nın Türkiye’de getirilmesi düşünülen elektrik enerjisi, tartışma konusu haline gelen elektrikteki indirim, enerji sektörünün özelleştirilmesi ile ilgili gelişmeler ve sendikanın etkinlikleri ile ilgili bilgi istemesi üzerine söz alan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, Akıncı’nın ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. “Kirlenmiş olan siyaset içinde sizlerin dik duruşunu her zaman takdirle karşıladık” diye konuşan Cesurer, ülkenin en büyük sıkıntılarından birinin de siyasete olan güvensizlik olduğuna işaret ederek, “Maalesef siyasilerimiz seçim öncesinde söylediklerinin seçim sonrasında tersini hayata geçiriyorlar ve güven bunalımı da maalesef bundandır. Biz El-Sen olarak tüm siyasi parti ve vekillere her ne kadar eşit mesafede durmaya çalışırsak da süreç içerisinde tüm siyasilerimizin duruşu bizim için çok önemlidir ve biz sizdeki o duruşu yıllar itibarıyla takip ettik. Keşke tüm siyasilerimiz sizin ortaya koyduğunuz kararlılığı ortaya koyabilse” dedi. Akıncı’nın “Dört Boyutlu Siyaseti” ve özellikle kurumlara sahip çıkılmasına yönelik tutum ve açıklamalarının kendilerini çok mutlu ettiğini de ifade eden Cesurer, “Olması gereken de odur çünkü bu kadar küçük bir ülkede özellikle enerji sektörünün rekabete açılamayacağı AB’nin kriterlerinde de yer almıştır. Sizi sürekli takip ediyoruz ve bu yolda size başarılar diliyoruz. Biz inanıyoruz ki bu süreç gerçekten başladığı günden beri bir adım önde görünüyorsunuz. Bir adım önde olmanızı, o onurlu duruş ve kurumlarımıza sahip çıkma ve Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüme ulaşması noktasındaki duruşunuzla ilişkilendiriyoruz ve inanıyoruz ki bu süreç iyi bir şekilde sonuçlanacak” diye konuştu.

Casurer, Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı’ya kurumun özelleştirilmesine yönelik teşebbüsler, AKSA ile yaşanan sorunlar, kurumun yaptığı ve yapmayı planladığı yatırımlarla ilgili bilgi de aktardı.

“ben tek başıma hiçbir şey, sizlerle birlikte her şeyim”

Sendika yönetim kurulu üyelerinin enerji sektörünün özelleştirilmesi girişimleri ve Türkiye’nin Kıbrıs siyaseti karşısında tavrınız nasıl olacağını sorması üzerine Akıncı, şöyle konuştu:

Ben tek başıma hiç bir şey, sizlerle birlikte çok şeyim. Yanıtım bu cümlede gizlidir. Geçmişte de birçok konuda sesimi yükselttim ancak yalnız kaldım. Ne sivil toplum, sendikalar, ne de üniversiteler bana sahip çıktı. Şimdi durum çok farklı. Biz o zaman hükümetin küçük ortağıydık. Türkiye ile saygıya dayalı kişilikli bir ilişki çerçevesinde, kurumlarımıza sahip çıkmayı, sahip çıkarken de iyi yönetmeyi öngörüyorum. Çünkü bugüne kadar iyi yönetemedik.

Kötü yönetim kaderimiz değildir derken bunu hissederek söylüyorum. “Dört Boyutlu Siyasetle” ilgili anlattıklarıma yüreğimi koydum. Yazdıklarım, insanlardan oy devşirmek için yazılmış şeyler değil, benim inançlarımdır, değerlerimdir.  Ben bu değerlerimden vazgeçmem. Değerlerimi kaybetmektense seçimi kaybetmeyi yeğlerim. Ancak bu noktada da halkımı, yanımda görmek isterim, çünkü bir ses verdiğimde aslında sizin sesinizin, arzularınızın tercümanı olacağım. Eğer lider toplumla birlikte hareket ederse aşılamayacak zorluğun olmadığına inanıyorum. Halk bana destek verip seçtiğinde programımı uygulamak için yola koyulacağım. Ancak bileceksiniz ki bu kolay olmayacak. Karşısında barikatlar bulacağız, o barikatları aşmak için de birlikte hareket edeceğiz.”

Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra önce kuzey ve güney Kıbrıs’ın enerji açısından bağlanabileceğini ve bunun daha sonra Türkiye üzerinden Yunanistan ve Avrupa’ya uzanabileceğini, doğal gaz ve suyun da buna dâhil edilebileceğini kaydetti. Akıncı, “Kıbrıs’ı bir barış adası olarak gelecek için böyle hayal edebiliriz. O zaman kendi evimizin efendisi oluruz.” diye konuştu.

Akıncı El-Sen ziyaretinin ardından TMT Mücahitler Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Yılmaz Bora ve üyelerle bir araya geldi. Akıncı ziyaretinde dernek başkan ve üyelerine “dört Boyutlu Siyaset” çerçevesinde çözüm odaklı siyaset, toplumsal konulara duyarlılık, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı ilişki ve bağımsız ve tarafsız bir cumhurbaşkanı vizyonuyla ilgili detaylı bilgi aktararak üyelerden gelen soruları yanıtladı.

Siz ve sizden sonraki kuşakların daha güzel bir geleceği olması için yola çıktım

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı dün akşam ise Türkiye’de öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerle bir araya geldi.

Akıncı burada yaptığı kısa konuşmasında birçok gencin Kıbrıs sorununun yarattığı gelecek belirsizliği nedeniyle beyin göçünün kurbanı olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle bu adanın geleceği sizleri çok yakından ilgilendiriyor. Bizlerin gençliği statükonun hüküm sürdüğü dönemde geçti. Sizlerin de geçmemesi, sizin ve sizden sonra gelecek kuşakların daha güzel bir geleceği olması için yola çıktım” dedi ve “Dört Boyutlu Siyasetle ”ilgili ilkelerini özetledi. Akıncı, gençlerin kendine yönelttiği soruları yanıtladı ve sohbet etti. 

banner22
Son Güncelleme: 05.02.2015 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31