03 Ağustos 2015 Pazartesi 12:58
Coşar:'Biz KKTC'yi neden kurduk?'

Kubilay KURÇER 

Maliye eski Bakanı Salih Coşar, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili vatandaşa bir an önce bilgi verilmesinin önemini vurgu yaparak ülkenin durumuyla ilgili bütün siyasetçilerin görüşmelerle ilgili gelişmelerin bilmesi gerektiğinin altını çizdi. Maliye eski Bakanı Ahmet Uzun, barışı engellemek için Rum basını tarafından spekülasyonlar yapıldığını belirterek, geçmişteki müzakerelerde uzlaşılamayan konuların “mülkiyet” ve “devlet yönetiminin paylaşılması” olduğunu dile getirdi. 

Maliye eski Bakanı Ersin Tatar da, “iade, takas ve tazminat”ın kurulacak komisyonla mümkün olmayacağının altını çizerek birincil hukuk yerine federal yasaların geçebileceği durumda Kıbrıs Türk halkının geleceğinin karanlık olacağını ifade etti. ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın sunduğu “Söz Sizde” programına konuk olan eski Maliye Bakanlarından Salih Coşar, Ahmet Uzun ve Ersin Tatar, ülke ekonomisine ve gündeme ilişkin açıklamada bulundu. Eski Maliye Bakanlarının açıklamalarından öne çıkan detaylar şöyle: 

SALİH COŞAR “SİYASETÇİLERİN BİLGİ SAHİBİ OLMASI LAZIM” 

“Bir süre ara verilen müzakereler yeniden başladı. Belli bir noktada da gidiyor. Fakat benim görebildiğim, gidişatla ilgili çok bir bilgi verilmiyor. Kıbrıs’ın geleceği için uğraş veriliyorsa, siyasetçilerin, parlamentonun bilgi sahibi olması lazım. İki tarafın insanları istediği yere yerleşebilecek. Bunu basından okuyoruz. Ben bunu bilmek isterim. AB prensiplerine göre serbest iş yapabilir, serbestçe dolaşılabilir, para dolaşımı yapılabilir. Bunlar tek Pazar prensibidir. Biz bunları kabul edebilir miyiz? Mesele bu.” 

“AB MÜKTESEBATI NASIL OLACAK?” 

“16 kere masaya gelindi, sonuçsuz şekilde bitti. Yeni baştan BM’nin görüşleri altında başlandı. AB müktesebatı nasıl olacak? AB prensipleri serbesttir. Mülkiyetle ilgili tazminat, takas ve iade konuşuluyor. Resmi olarak görmüyoruz ama bu konuşmalar yapılıyor. Bunlar doğru mu? Aradan çok zaman geçti, eski mal sahibinin nasıl ki hakkı var, yeni gelenin de hakkı var. Bu hakkı ne zaman ortaya koyacağız. Eski mal sahibi gelip, malını isteyince, kırk bir yıldır burada oturan insan ne diyecek?” 

“BİZ KKTC’Yİ NEDEN KURDUK?” 

“AB bizim için bugüne kadar ne yaptı? Biz KKTC’yi neden kurduk? Bunları düşünmek lazım. 1974 yılından sonra ülkede bir zenginleşme yaşandı. Kayıt dışılık her zaman için ne önemli sorun. Bunu ortadan kaldırmak elbette mümkündür. İçinde bulunulan süreçte olumsuz, temelsiz söylemler, hem halkın psikolojisini, hem de ülkeye yatırımı olumsuz etkileyecek. Buna fırsat vermemek lazım.” 

AHMET UZUN “BİLDİK YALANLAR” 

“Ben gelinen noktada iyimserim. İki kesimlilik, tek egemenlik, tek kimlik üzerinde mutabakat sağlandı. Derviş Eroğlu bu zeminde şubat belgesini imzaladı. En zor konu mülkiyete gelindi. Ama ortada henüz bir şey yok. Rum basını bazı konuları eksik bırakıyor. Öyle noktalara getirildi ki Türkiye basınına bile yansıdı. Bildik yalanlar, Türkiye’den gelenler gidecek, mallar Rumlara verilecek. Böyle bir şey yok. Bazı bölgeler Rumlara verilecek. Bunları bilmiyor mu?” 

“AB’NİN KRİTERLERİNE EVET, GARANTÖRLÜĞÜNE HAYIR” 

“Hem bizde, hem de Rum tarafında bugünkü ortamı bozmaya çalışacak kesimler vardır ve olacaktır. Unutulmasın bahsedilen insanlar, ANNAN planında oy verdi. BM’nin, AB’nin kabul ettiği, teyit ettiği bu olayla, bu söylenenler çürütüldü. Alınan bir karar, gelinen bir nokta yoktur. Rum basını bazı olayları ortaya atarak, süreci sabote ediyor. Biz de tartışıyoruz. Şimdi güvensizlikten, olumlu bir güven ortamına girildi. AB olacak, ama ben AB’ye güvenmiyorum. AB’nin kriterlerine evet, ama garantörlüğüne hayır.” 

“TÜRKİYE’NİN YARDIMLARI OLMADAN AYAKTA DURAMAYIZ” 

“Türkiye’nin yardımları olmadan ayakta duramayız. Bu bir gerçek. Hükümetlerin hedefi, cari harcamalar için Türkiye’den yardım almamak. Bundan daha ileride bir hedef koyabilir miyiz? Hayır koyamayız. Şu anda hedefe, Türkiye’den gelen yardımı istememeyi koyamayız. Bizde kayıt dışılık, kaçak çok. Bunu kayıt altına almak için çok uğraştık. Fakat sistem de buna müsaade etmiyor. Siteme, kayıtlılığa, otomasyona geçmek gerek. Kendi içinde ekonomi yapmaya çalışıyorsanız, bunların hepsini başarmak mümkün değil.” 

ERSİN TATAR “ MİLLETVEKİLİ OLARAK BENİM BİLGİM YOK” 

“Mülkiyetle ilgili olarak iade, takas, tazminat deniyor. Tazminat ödemek kolay mı, biz bu malları geliştirdik, değeri arttı. Bu değerlerden tazminatı kim ödeyecek? Bizim bıraktıklarımız harap edildi. Bu durumda takas nasıl olacak? Komisyon kurulacak, bunu hafife alamayız. Bir Rum, bir Türk, bir de Avrupalı üye olacak, Avrupalı üye de Rum’dan yana olacak. Peki, kim kaybedecek? Mülkiyet komisyonu kuruldu ve çalışıyorlar. Ben öğrenmek istiyorum. AB müktesebatı bulunacak anlaşmaya mı uyarlanacak, yoksa bu müktesebata göre bir anlaşma mı yapılacak?” 

“ÖZDİL NAMİ’NİN KONUŞTUĞUNDAN BİLE EMİN DEĞİLİM” 

“1974 öncesi neler kaybetmedik ki. Sonrasında yeni bir düzen, yeni bir ekonomi kurduk. Hatalar, eksiklikler mutlaka vardır. Ama bir savaş yaşandı. Çok şey kaybettik, sıfırdan başladık. Bunlar kolay değil. Bu işleri global takas, kullanılmayan, askere ait olan bölgeleri vererek bir anlaşma aramalıyız. 41 yıl önce bizim bıraktığımız mallar geliştirilmedi. Bu yerler değer kaybetti. Ama biz bu toprakların değerine değer kattık. Uzmanlar bunları bilmeli, konuşmalı, Rumlar böyle çalışıyor. Bizde böyle bir ekip var mı? Ben şüpheliyim, Özdil Nami’nin konuştuğundan bile emin değilim.” 

“GÜVENSİZLİK ORTADAN KALDIRILMALI” 

“AB uyum yasaları diyoruz. Nedir bu, standart, kalite, kendi ayakları üzerinde durabilen kurumlar demek. Orada özerkleştirme yoktur. Özelleştirme vardır. KKTC yapısının kabullenemeyeceği uygulamalar var. Hükümet programlarında abartılı olmamak lazım. Bu devlet iç borçlarını bile ödeyemiyor. Cumhurbaşkanı ve hükümete bu süreçte önemli görevler düşüyor. Güvensizlik ortadan kaldırılmalı.”

banner22
Son Güncelleme: 03.08.2015 13:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31