26 Temmuz 2016 Salı 10:54
CTP durdurdu UBP-DP geri aldı
banner10

Bertuğ Topal

Kıbrıs Vakıflar Bankası’nda 2012 yılında tartışmalı Ulusal Birlik Partisi kurultayında işe alınan ve CTP’nin usulsüz istihdam nedeniyle 2013 yılında işiten durdurduğu 19 kişi yeniden UBP-DP hükümeti tarafından işe alındı.

2012 yılında İrsen Küçük ile Ahmet Kaşif’in yarıştığı ve kurultayı kazanabilmek adına yapılan istihdamlar arasında yer ala Vakıflar Bankası istihdamlarını 2013 yılında göreve gelen Cumhuriyetçi Türk Partisi hükümeti durdurmuş ve istihdam edilen 19 kişinin de işine son vermişti.

Kıbrıs Vakıflar Bankası içerisinde o dönem de ciddi huzursuzluklara neden olan istihdamların CTP hükümeti tarafından durdurulmasının ardından yeniden başa gelen UBP-DP hükümeti Kıbrıs Vakıflar Bankası’na geri istihdam etti.

Dün itibarı ile yeninden işe başlayan 19 kişi, banka içerisinde yeniden huzursuzluğa neden oldu. İstihdamların yönetmeliğe aykırı ve münhale çıkılmadan yapılmış olması banka içerisinde tekrardan iç huzursuzluk yarattı.

Dün iş başı yaptılar

2012 yılında yönetmeliğe aykırı şekilde işe alınan ve CTP döneminde işten durdurulan 29 kişinin 19’u dün itibarı ile yeniden Kıbrıs Vakıflar Bankası’nda istihdam edilerek yeniden işlerine döndüler. Geriye kalan 10 kişinin ise ileriki dönemlerde istihdam edileceği ifade ediliyor.

DP kanadı da devrede

Vakıflar Bankası’na mevcut çalışanların maddi manevi emek koyduklarını dikkate almadan 21 Temmuz 2016 tarihinde 2012 yılında işe alınmış 2013 yılında işlerine son verilmiş kişilerle birlikte DP kanadında 3 kişi de bu istihdamların içerisine eklenerek istihdam edildi. Demokrat Parti kanadının da bu istihdamların içerisinde olması gözden kaçmadı.

Yönetim Kurulu üyesinin yeğeni de istihdam edilenler listesinde

Havadis’in edindiği bilgilere göre Ulusal Birlik Partisi tarafından istihdam edilenlerin yanı sıra DP’den istihdam edilen 3 kişi arasında, Demokrat Parti kanadından banka yönetim kuruluna atanan bir kişinin yeğeni de bulunuyor.

İstihdamlar yönetmeliğe aykırı

2012 yılında yapılan ve Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu’nun 2011 yılının Aralık ayında personel yönetmeliğine de aykırı olduğu bilinen istihdamların yeniden ayni hassasiyetler gözetilmeden yapılması tepki ile karşılandı. Dün itibarı ile işe başlayan 19 kişinin hiçbir münhal dahili bir süreçten geçmeden işe alındığı kaydedildi.

Sendika açıklama yapacak

Banka yönetmeliğine aykırı bir şekilde yapılan ve banka içerisinde de ciddi rahatsızlığa neden olan 19 istihdama karşılık Kıbrıs Vakıflar Bankası’nda yetkili sendika olan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nın da bu duruma karşı olduğu kaydedildi. Edinilen bilgilere göre sendikanın Perşembe günü konuyla ilgili bir açıklama yaparak tepkilerini ortaya koyacağı kaydedildi.

Banka zor şartları fedakarlıkla atlatmıştı

2011 yılında TC bankalarının Kıbrıs’ta uyguladıkları haksız rekabet koşulları ile ayakta kalmaya çalışan Kıbrıs Vakıflar Bankası, yetkili sendika KTAMS ile de ortak hareket ederek Vakıflar Bankası’nın TC bankaları ile rekabet edebilme, kendi ayakları üzerinde daha sağlam durabilme adına çalışan toplu iş sözleşmesi ile kazanmış oldukları haklardan feragat ederek bankanın daha güçlü bir pozisyona gelebilmesi açısından yaklaşık yıllık 1.5 milyon TL’lik haklarını geri almamak pahasına 31.12.2011 yılı sonunda imzalanan toplu iş sözleşmesinden çıkarmıştı.

O dönemde çalışan gerek kendi özverili çalışması ile gerekse maddi haklarından taviz vermesinin de desteği ile hem TC bankaları ile rekabet edebilir bir noktaya gelmiş hem de Türkiye’nin banka üstünde kurulan özelleştirme baskılarını bitirmişti.

İstihdamlar bankayı tekrardan zora soktu

İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif’in UBP Başkanlığı yarışı tüm kamu kurum kuruluşları olumsuz etkilediği gibi Vakıflar Bankası’nı da olumsuz etkilemiş, o dönem İrsen Küçük’ün kazanması adına UBP delege veya yakınları Vakıflar Bankası’na istihdam edilmişti. Yapılan bu istihdamların hemen arkasına Vakıflar Bankası’nda yetkili sendika KTAMS bir basın bildirisi ile yapılan istihdamların tamamen kurultay için yapıldığını ve yasadışı olduğunu duyurmuş ve Yasadışı istihdam olmasının nedeni ise şöyle açıklamıştı: “Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu’nun 2011 yılının Aralık ayında personel yönetmeliği çıkarmış olduğu ve bu yönetmelikte ise bankaya münhal edebilme koşullarının neler olacağına dair maddenin olmasına rağmen bu münhal edilme koşullarının gereklerini yerine getirmeden bu istihdamlarının yapıldığını savunmuştur.”

CTP döneminde durduruldular

2013 yılında CTP hükümetinin iktidara gelmesi ile yapılan inceleme ve bankanın ihtiyaçları doğrultusunda UBP kurultayı döneminde istihdam edilen 28 kişi isten durdurulmuştu. İşten durdurulan 28 kişinin 19’u dün itibarı ile yeniden Kıbrıs Vakıflar Bankası’nda işe başladı.

banner22
Son Güncelleme: 26.07.2016 11:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31