25 Temmuz 2016 Pazartesi 12:29
Dayanışma, taş ocaklarını mercek altına alıyor
banner10

Dayanışma aktivistlerinin, taş ocaklarıyla ilgili geniş çaplı bir araştırma ve çalışma içerisinde olduğu ve İyi İdare Yasası’nın tanıdığı haklardan yararlanarak, taş ocaklarıyla ilgili bazı kamu kuruluşlarından bilgi talebinde bulundukları bildirildi.

Dayanışma aktivistleri, yaptıkları yazılı açıklamada,  bir süreden beri genelde çevre sorunları özelde ise Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren taş ocakları ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yürütmekte olduklarını, bu bağlamda aktif rol oynayan  bazı meslek birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Dayanışma’nın açıklaması şöyle:
 
"Dayanışma aktivistleri olarak, bir süreden beri genelde çevre sorunları özelde ise Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet gösteren taş ocakları ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yürütmekteyiz. Bu bağlamda aktif rol oynayan  bazı meslek birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz.
 
Tüm toplumu ilgilendiren ve birçok noktada toplumsal tartışmalara da zemin yaratan taş ocaklarına dair kamu erkini kullanan yetkili makamların ve/veya kamu dairelerinin bünyesinde var olabilecek bazı bilgilere ulaşabilmek amacıyla İyi İdare Yasası’ndan yararlanarak, ilgili kamu kuruluşlarından taş ocakları ile ilgili bilgi talep ettik. Bu anlamda Şirketler Mukayyitliği’ne, Jeoloji ve Maden Dairesi’ne, İçişleri Bakanlığı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Çalışma Dairesi müdürlüğü’ne taş ocakları ile ilgili bir takıp sorular ilettik.
 
İşte İyi İdare Yasası kapsamında ilgili kuruluşlara sorduğumuz sorular...
 
Şirketler Mukayyitliği’ne
 
Mükayyitlik nezdinde kayıtlı bulunan taş ocakları, hangi şirket ve/veya şahsa aittir?
 
Bunların isim ve/veya ticari unvanları nedir? Şirket olanların direktör ve hissedarları kimlerdir?
 
İçişleri Bakanlığı’na,
 
1974 yılından sonra Kıbrıs’ın kuzeyinde kaç havara ocağına çalıştırma izni verildi?
 
Şu an faaliyette olan havara ocaklarında kaç tane kayıtlı çalışan ve/veya işçi bulunmaktadır?
 
Faaliyette olan havara ocakları, hangi şirket ve/veya şahsa aittir? Bunların isim ve/veya ticari ünvanları nedir? Şirket olanların direktör ve hissedarları kimlerdir?
 
Havara ocaklarından çıkarılan havara maddesi hangi yöntemlerle, ne kadar süre ile ne ne sıklıkta temin edilir?

Şu an faaliyette olan havara ocaklarının yüz ölçümleri nedir?

 Jeoloji ve Maden Dairesi’ne
 
1974 yılından sonra Kıbrıs’ın kuzeyinde kaç taş ocağına çalıştırma izni verildi? Bu taş ocaklarının hangi yıllarda faaliyete geçti?
 
Kaç tane aktif ve pasif taş ocağı vardır?
 
Şu an faaliyette olan taş ocaklarında kaç tane kayıtlı çalışan ve/veya işçi bulunmaktadır?
 
Bugüne kadar kaç tane taş ocağı rehabilite edilmiştir?
 
Bugüne kadar faaliyet göstermiş taş ocaklarında meydana gelen iş kazası sayısı nedir? Bunlardan kaç tanesi ölümlü iş kazasıdır? Mevcut iş kazalarından sonra Başsavcılık ve Hukuk Dairesi vasıtası ile cezai soruşturma süreci yaşanmış mıdır? Mevcut iş kazalarından sonra idari para cezası verilmesi yönünde herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır? Bu süreçlerin sonuçları nelerdir?
 
Şu an faaliyette olan taş ocaklarının yüz ölçümleri nedir?
 
Taş ocaklarından elde edilen malzemelerin yurt dışına ve Güney Kıbrıs’a ihracatı yapılıyor mu?
 
Taş Ocaklarında bu güne değin, İş Sağlığı Yasası uyarınca işyeri risk analizi yapıldı mı? Risk analizi yapılan ve usulüne uygun iş gören Taş Ocağı işletmeleri hangileridir? Analiz yapıldıysa bunun sonucu ne çıkmıştır?
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Çalışma Dairesi müdürlüğü’ne,
 
1974 yılından sonra Kıbrıs’ın kuzeyinde kaç taş ocağına çalıştırma izni verildi?
 
Şu an faaliyette olan taş ocaklarında kaç tane kayıtlı çalışan ve/veya işçi bulunmaktadır?
 
Faaliyette olan taş ocakları, hangi şirket ve/veya şahsa aittir? Bunların isim ve/veya ticari unvanları nedir? Şirket olanların direktör ve hissedarları kimlerdir?
 
Bugüne kadar faaliyet göstermiş taş ocaklarında meydana gelen iş kazası sayısı nedir? Bunlardan kaç tanesi ölümlü iş kazasıdır? Mevcut iş kazalarından sonra Başsavcılık ve Hukuk Dairesi vasıtası ile cezai soruşturma süreci yaşanmış mıdır? Mevcut iş kazalarından sonra idari para cezası verilmesi yönünde herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır? Bu süreçlerin sonuçları nelerdir?

Taş Ocaklarında bu güne değin, İş Sağlığı Yasası uyarınca işyeri risk analizi yapıldı mı? Risk analizi yapılan ve usulüne uygun iş gören Taş Ocağı işletmeleri hangileridir? Analiz yapıldıysa bunun sonucu ne çıkmıştır?"

banner22
Son Güncelleme: 25.07.2016 12:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31