08 Temmuz 2015 Çarşamba 14:13
Dinçyürek: 'Vatandaşımızın içi rahat olsun'

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, AKSA Elektrik santralinden çıkan dumanın insan ve çevre sağlığına olumsuz etkisi olmadığını belirterek "Vatandaşımızın içi rahat olsun" dedi.

Bakan Dinçyürek, bugün Kalecik'te bulunan AKSA Elektrik Santralinde incelemelerde bulunurak baca gazı ölçüm değerleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Dinçyürek, incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada, AKSA'nın filtre sistemi çalışmalarında Yüzde Yüz verimlilikle son noktaya geldiğini belirterek şirketin 2 temel filtereme sistemi yaptığını anımsattı.

Bunlardan birinin azot oksit değerlerine karşı, diğerinin ise kükürt oksit filtreleme sistemine ait olduğunu vurgulayan Dinçyürek, iki değişik filtrelemeden sonra tek bacadan çıkış olduğunu olduğunu ifade etti.

KKTC'de filtrelemenin ilk uygulaması ve dolayısıyla ilk görüntüsü olduğundan dolayı vatandaşın endişeye kapıldığını belirten Dinçyürek, oluşan görüntünün  8 değişik jeneratörün tek bacadan çıkış yaparak oluştuğunu ifade etti.

dincyurek-aksa-aciklama-(1).jpg

"ÖNEMLİ OLAN ÇIKAN DUMANDAKİ DEĞERLERDİR"

Oluşan gazın su buharı yoğunluklu bir madde olduğunu belirten Dinçyürek şöyle devam etti:

"Öncelikle bölge halkı daha sonra tüm vatandaşımıza gönüllerinin rahat olmasını söyleyebilirim.Her şey yolundadır. Az önce Çevre Koruma Dairemiz mühendisleri nezaretinde tüm verileri bir kez daha kontrol ettik.Dairemiz zaten sürekli takip etmektedir.Şu anda temel olarak Kükürt Oksitin, Avrupa Birliğinde kabul edilebilir değeri 1700 mg/Nm3'dür. AKSA'nın değeri ise 700 mg/Nm3'ler civarındadır. Yani AB'de kabul edilebilir değerlerin yarısının bile çok altındadır.Nox dediğimiz değer ise yine kabul edilebilir değerlerin çok altında 400 mg/Nm3' civarındadır.Karbonmonoksit oranı ise yine aynı şekilde çok altında bir değerdedir."

"AKSA, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR"

AKSA'nın filtereleme konusunda üzerine düşeni tam anlamıyla yerine getirdiğini ifade eden Dinçyürek, bacadan çıkan görüntüden vatandaşların endişeye kapılıp rahatsız olmamasını istedi.

Dinçyürek şöyle devam etti:

"Bu duman, bu tesis filtreleme sistemini çalıştırdığı müddetçe aynı şekilde görünerek devam edecektir.Bizim dikkat etmemiz gereken bacadan atılan zehirli gazlardır.Bizim gerek bugün gerek ise filtre sistemi takıldıktan sonra yaptığımız tüm tespitlerde insan ve çevre sağlığına zarar verecek bir oran olmadığını gördük. Bacanın içerisine su püskürtülerek oluşan filteleme sistemi sonucunda su buharı olarak gökyüzüne salınmaktadır."

"BAĞIMSIZ KURULUŞ KALİBRASYON YAPACAK"

Türkiye'den gelecek bir kurumun ölçüm değerlerinin Uluslararası standartlarda kalibrasyonunun tescili için önümüzdeki hafta çalışma yapacağını belirten Dinçyürek, bu çalışmadan sonra ölçüm değerlerinin kalibrasyonunun da akretide edileceğini söyledi.

Dinçyürek: "Yani Çevre Koruma Dairemizin yaptığı ölçümlerin dışında yapılan bu ölçümlerin doğru olup olmadığını bağımsız bir kuruluş tarafından da kontrol ettiriyoruz" dedi.

dincyurek-aksa-aciklama-(3).jpg

"ÖLÇÜM DEĞERLERİ ONLİNE TAKİP EDİLEBİLECEK"

Bakan Dinçyürek, bacadan çıkan değerlerin kamuoyunun günlük görebilmesi için bugünden itibaren Bakanlığın web sayfasından (www.cevrevedogalkb.com) kamuoyuna bilgilendirme yapıldığını, çok kısa bir süre içerisinde de online olarak tüm vatandaşın değerleri, istediği an görebileceği bir sistem oluşturacaklarını söyledi.

Bu oranların herkes tarafından görülmesinin ardından kamuoyunun kafasında herhangi bir soru işareti kalmayacağını da ifade eden Dinçyürek, sistemde bacadan çıkan değerlerin, karşısında da kabul edilebilir değerlerin görülebileceğini belirtti.

KIBTEK'E ÇAĞRI...

KKTC'de Elektrik enerjisi üreten bir başka tesisinde Teknecik'de olduğunu anımsatan Dinçyürek şöyle devam etti:

"Acı olan taraf bu tesis, devletin kontrolündedir ve filtreleme sistemi ile ilgili adım atmamaktadır.Hatta, dizel jeneratörlerinin bacalarından atılan gazın değerlerini de maalesef ölçüp bizimle paylaşmamaktadırlar.Bu kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir durum değildir. Kamuoyumuzun hassasiyetinin ve üzerimize düşen görevin farkındayız.Bu konuda da takvimlemeye bakmaksızın yasanın ve tüzüklerin bizlere verdiği yetkilerle adımlar atacağız."

Bakan Dinçyürek, KIBTEK Yönetimine çağrıda bulunarak şunları söyledi:

"İster seçilmiş, isterse atanmış devletin bir posizyonunda bulunan herkesin topluma karşı bir sorumluluğu vardır.Görevlerimizin yanında yetkilerimiz vardır.Bu yetkilerin de doğurduğu hesap verebilme pozizyonumuz vardır. Bu da çağdaş gelişmiş demokrasilerin olmazsa olmazıdır.Herkes görev ve sorumlulukları içerisinde üzerine düşeni layıkıyla yapmak durumundadır.Dolayısıyla KIBTEK'in de filtreleme ve Yüzde 1'lik yakıta geçme konusunda süratle adım atması gerekmektedir. Bakanlığımız, sivil toplumumuz ve kamuyoyumuzun beklentisi budur"

Bakan Dinçyürek'e incelemeleri sırasında DP-UG İskele Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Hasibe Kusetoğluları, Özel Kalem Müdürü Aşkın Doygunel ve diğer yetkililer eşlik etti.

dincyurek-aksa-aciklama-(4).jpg

banner22
Son Güncelleme: 08.07.2015 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5