27 Ocak 2016 Çarşamba 21:34
1622 Okunma
Dizdarlı ve Ertuğruloğlu kozlarını canlı yayında paylaştı!

Ombudsman Emine Dizdarlı Ercan Raporu’yla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kıbrıs GENÇTV’de yayınlanan Günün Getirdikleri programına katılarak Aysu Basri Akter’in sorularını yanıtlayan Ombudsman Emine Dizdarlı Ercan ile ilgili raporunun arkasında olduğunu ve tozlu raflarda unutulmaması için elinden geleni yapıp, sürecin takipçisi olacağını söyledi.

"Yasa Bana Yetki Veriyor"

Ombudsman Yasası’nı oldukça iyi bildiğini ifade eden Dizdarlı, yasanın özellikle re’sen araştırmalarda Ombudsman’a kaynak açıklamama ve bilgilerini kamuoyuyla paylaşma konusunda bir kısıtlama getirmediğine işaret etti. Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun Ombudsman Yasası’nın 13 ve 14. Maddelerine ithafen yaptığı “Ombudsman yasayı ihlal etti” açıklamalarının ise, konuyu saptırdığını ve yasa maddesinin tamamının okunmadığını söyleyerek, Ombudsman’ın bağımsız 3 kurumdan biri olduğunu, açıklamaları, araştırma ve raporlarıyla ilgili hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağını belirtti.

“12. Maddeye göre raporlarım basına açıktır” diyen Emine Dizdarlı kaynak açıklama zorunluluğunun olmadığını ancak kişisel başvurularda isim verebileceğini de söyledi.

"Hiçbirşey Beni Korkutamaz"

“Sonuna kadar devam edeceğim. Hiçbirşey beni korkutamaz” diyen Dizdarlı, Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun açıklamalarıyla çizmeyi aştığını ancak yaptığı açıklamalarda sorularına yanıt veremediğini ifade etti.  Raporun yasal sürecini takip edeceğini de söyleyen Dizdarlı, “herşey belgelerdedir ve belgelere dayanmaktadır” dedi.

Ombudsman Emine Dizdarlı kendisini istifaya davet eden Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun panik yaşadığını ve kontrolü kaybettiğini söyledi.

"Elçilik Reddetti"

Dizdarlı Ercan Havalimanı’nda Ulaştırma Bakanı’nın TC Elçiliği’ne yazı göndererek, hizmet alım bedelinin Yardım Heyeti tarafından ödenmsini talep ettiğini de açıkladı. Elçiliğin Başbakan ve Ulaştırma Bakanı’na gönderdiği yazıda ise, bu hizmetin ücretsiz olarak Türkiye’den alınabileceğini ve ödenmesi öngörülen tutarım mutlaka maliyetlere yansıyacağını, bu yzüden tavsiye edilmediğini bildirdiğini de ifade etti.

"Ücretsiz Hizmet Alınabilirdi"

Devlet Planlama ve İnşaat Dairesi’nin yasaya göre kamu kurumlarındaki inşaatıı denetlemek yükümlülüğü kapsamında 7 kişiyi görevlendirdiğini de ifad eden Dizdarlı, Türkiye Sivil Havacılık dahil devletten bu yönde ücretsiz himzet alım imkanı varken, bunun için 11 milyon dolarlık ödeme yapılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Bakanlar Kurulu Bakanlığı yetkilendirse de Bakanlığın yetkilerini aşarak yasalara aykırı şekilde ihalesiz olarak hizmet alımı yolun agittiğini ve bunu yaparken de şirket yetkilileriyle ilgili karakter belegesi de alınmadığına işaret etti.

Ercan’da kontrollük hizmetleri için hizmet alınacak Diomond Green Şirketi’nin kısa süre önce 10 bin TL sermaye ile kurulduğunu dile getrien Ombudsman Dizdarlı, söz konusu şirketin havaalanları konusunda da bir ehliyetinin olmadığını söyledi.

"T&T Ödemek Zorunda Değil, Dimaond Green’in Alacağı Devletten"

Ombudsma Dizdarlı, T&T Şirketinin hizmet bedelini ödemesi gereken bir zorunluluk olmadığını ek sözleşme maddesini okuyarak bu maddeye göre de şirketin ödeme yapmakla mükellef olmadığını ifade etti.

Diomond Green’in kendi alacağını tahsil etmek için devlete dava açabileceğine işaret eden Dizdarlı T%T Şirketinin  bu parayı ödememek için dava açmasına dahi gerek olmadığını sözleşmesinin açık olduğunu belirtti.

"Daha Çok Bekler..."

“Tahsin Ertuğruloğlu, istifa etmemi daha çok bekler” diyen Dizdarlı, Ertuğruloğlu’na gönderme yaparak, emekli olana kadar görevinin başında olacağına vurgu yaptı. Tahsin Ertuğruloğlu’nun yaptığı hiçbir açıklamalada sorularına yanıt vermediğini ifade eden Ombudsman Dizdarlı, Ertuğruloğlu’nun açıklamaları şahısmı küçük düşürücü açıklamalardır ben onun seviyesine inmeyeceğimn” diyerek tepkisini dile getirdi.

"İnsanın Yüzü Hiç Mi Kızarmaz"

Tahsin Ertuğruloğlu'nun açıklamalarının aksine yazılı raporun Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na iletildiğini ve buradaki yetkililer tarafında da teslim alındığını söyleyen Dizdarlı, "insanın yüzü hiç mi kızarmaz" diyerek tepkisini dile getirirdi.

Ertuğruloğlu: Bana Tavrı Varsaydı Başbakan’a Yazardı

Programa telefonla bağlanan Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ise, Ombudsman’ın kendisine soru sorması gerektiği yerde ilk açıklamayı basına yapmayı tercih ettiğini söyleyerek “bana tavrı varsaydı Başbakan’a yazardı. Ben de Başbakan’a iletirdim” dedi. “Ombudsman hiçbir ciddi araştırma yapmadan, tamamen duyumlarla beni basın üzerinden suçlamıştır” diyen Ertuğruloğlu, bu konuda vermeyeceği hesabının olmadığına vurgu yaptı.

Ertuğruloğlu: Devlet Ödemeyecek

Ek sözleşme ve ana sözleşmenin devlete hiçbir şekilde ödeme yükümlülüğü getirmediğini ifade eden Ertuğruloğlu bu paranın T&T Şireti tarafından ödenmeyeceği yorumlarının yanlış olduğunu bunu yorumlamak için avukat dahi olmaya gerek olmadığını da söyledi.

"İstifa Etmesi Gereken O’dur"

Soruşturmanın tamamlanması ve konunun açıklığa kavuşması adına ne yapacaksınız, istifa eder ya da dokunulmazlığınızın kaldırılmasınaı ister misiniz şeklinde bir soruya karşılık ise Ertuğruloğlu, “istifa etmek aklımdan bile geçmze. Benim istifa etmeemi gerektirecek bir durum yok. Açıklamalarımı devlet disiplini kapsamında söylemem gerektiğini düşündüklerimi söylemek için yaptım. Ombudsman Dizdarlı’yı işaret ederek, “istifa etmesi gereken orada oturan konuktur” dedi. (Gazete 360)

Son Güncelleme: 27.01.2016 21:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.