02 Mayıs 2016 Pazartesi 10:27
1165 Okunma
Ercan dosyası masamda

Baykan Gürses Özdağ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ercan Devlet Havaalanı’nın hyati bir önemi olduğunu belirterek, kısa sürede konuyla ilgili etkin ve ciddi adımlar atılacağını söyledi.

Başsavcılık ve Sayıştay görüşü olmadan, hiçbir adım atmayacağını söyleyen Dürüst, bu güne kadar yapılan her şeyi de incelemek için yoğun bir mesai harcayacağını belirtti.

Bakanlığının teknik bir bakanlık olduğunu söyleyen Dürüst,  daha fazla güven ve açılım gerektiren bir anlayışla bazı bürokratları değiştireceğini açıkladı. Dürüst, “Bürokrat takımının bir kısmını değiştireceğim. Ekipler sizinle uyumlu şekilde çalışma anlayışını ortaya koyabilirse başarılı olur” diyerek bunu partisel yaklaşımla yapmayacağını da ifade etti.

Atacağı her adımda Başsavcılıktan görüş alacağını söyleyen Bakan Dürüst, “ Geçmiş yıllarda da attığım birçok adımı emin değilsem Başsavcılıktan görüş aldım. Geçmişteki uygulamalar yanlıştır diye değil ama yeni atılacak bütün adımlarda Başsavcılık ve Sayıştay Başkanlığı’ndan görüşler alacağım” diye konuştu.

Yıllardır aşılamayan, yollardaki işaretler, refüj araları ve ışıklandırma konularında öncelikli çalışacaklarını anlatan Bakan Dürüst, “Günlük hayatı etkileyen ve kolaylaştırılması gereken konularda öncelikli adımlarımız olacak” dedi.

Dürüst, Havadis’in bakanlık icraatları ve hedefleri ile sorularını yanıtladı.

Soru: Göreve başlayalı çok kısa bir süre oldu. Neler hedefliyorsunuz?

Dürüst: Bu bakanlık geçmişte yapığım turizm deneyimine baktığım zaman burada ulaşımın bir ölümü hiç değilse, havayolu ve deniz yolu boyutunun tamamıyla demesek de turizm açısından bir alakamızın olduğu nokta.

Eğitim bakanlığı uhdesinde taşımacılık hizmetleri yine kulağımızın aşina olmasının ötesinde teknik olarak da uğraştığımız konulardı. Planlama ve inşaat bakımından baktığımızda da yine Eğitim Bakanlığında okulların idamesi noktasında bir aşinalığımız söz konusu. Trafik konusu bizim orada da eğitim boyutuyla da, özellikle son dönemde çok ciddi eğildiğim bir konu olmuştu.

Tamamen yabancı olduğum, alanımın dışında olan konular da fazla. Her şeyden önce ülkemiz açısından büyük sayılacak projeler ve vizyon yaratabilecek belli projeler üzerinde durmak isteyeceğim. Örneğin en merkez ve kalabalık noktalarda, halkımızın güncel kullanımlarını kolaylaştıracak yonca kavşakları gibi bizim için büyük sayılabilen ama güncel yaşamı da zaman açısından çözüme kavuşturabilecek olan bazı atılımlar düşünüyorum.

Hava ulaşımı açısından nasıl bir rahatlama getirebileceğimiz konusunda da üzerinde çalışmalar yapıyoruz.  Bilişim suçlarıyla ilgili yasa Meclis’ten bir türlü geçemedi. Bu konuda bir düzenlemenin acil ve önemli olduğunu düşünüyorum.

Soru: Bakanlığınıza bağlı Ercan Havalimanı ihalesi ve sonrasındaki süre çok tartışıldı. Bu proje için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Dürüst: Göreve başlayalı 1 hafta oldu. Çok da derin şekilde konulara girme şansım olmadı. Karayolları Dairesi, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu’nu, Sivil Havacılık kurumlarını ziyaret edeceğim.

Ercan Havalimanı ile ilgilenmem kaçınılmazdır. Belli ki toplumun da hassas durduğu yapılıp bittiğinde çok olumlu etkileneceğine inandığım bir proje ve herkesi etkileyecek bir proje oldu. Başbakana danışmadan, hükümetin genel yapısını ilgilendiren bir unsur olmadan, hayati konularda adım atmamayı prensip olarak ortaya koydum.

Soru: Hayati olarak nitelendirdiğiniz nedir?

Dürüst: Toplumun hassas olduğu, toplumu kaosa sürükleyecek olan, toplum olarak büyük vesilelere neden olabilecek olan konuların mutlaka hükümet yapısı içinde değerlendirilmesi, tartışılması gereklidir. Bu gibi konularda Başsavcılık ve Sayıştay Başkanlığı benim en büyük çalışma ve danışma için yanımda olmasını isteyeceğim kurumlar olacak.

Soru: Ercan Havaalanı konusunda yeniden görüş mü isteyeceksiniz?

Dürüst: Olabilir, neden olmasın. Her aşamada görüş almayı kendime ilke edindim Geçmiş yıllarda da attığım birçok adımı emin değilsem Başsavcılıktan görüş alarak yaptım.

Soru: Ombudsman raporunda Ulaştırma eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun çok yüksek bir meblağla hizmet alması konusunda da görüş mü isteyeceksiniz?

Dürüst: Burada ben ille de geçmişteki uygulamalar yanlıştır diye değil ama yeni atılacak bütün adımlarda ben yanlış bir adım atmamak ve hükümetimi de zorda bırakmamak, kalıcı bir adım atmaya vesile olmamak adına mutlaka Başsavcılık ve Sayıştay Başkanlığı’ndan görüşler alacağım.

Çok farklı uzmanlık gerektiren ve ne acıdır ki devletimiz içerisinde bu gelişimlere hazır kadroların da tam anlamıyla yeterli olmadığını da söylemek isterim.

Soru: Ana yolların yol güvenliği tartışmaları, bakıma muhtaç duyan yapıları ile ilgili ne yapacaksınız?

Dürüst: Türkiye ile yakın çalışmayı her bakanlık dönemimde uygun gördüm. Bunu gizlemiyorum. Memleketin kaynak aktarım yapısı bellidir. TC Yardım Heyeti’nin ya da Türkiye’deki mevkidaş bakanlıklar her türlü katkıyı vermeye hazırdırlar yeter ki sizin projeleriniz olsun. Ekibin bir kısmını da değiştireceğim.

Soru: Ekip derken kimleri kastediyorsunuz?

Dürüst: Bürokrat takımının bir kısmını değiştireceğim.

Soru: Ne gerekçeyle?

Dürüst: Elbette daha fazla güven daha fazla açılım daha fazla iletişimi yüksek olan ve daha az hata yapmak için yapacağım. Diyeceksiniz ki hatalı davranan bürokratlar mı var, bu bir ekip meselesidir. Ekipler sizinle uyumlu şekilde çalışma anlayışını ortaya koyabilirse başarılı olur.

Bu işler on koldan idare edilecek işler değildir. Bakanlık denilen mevzuda herkes kendi koyacak tabi ki de ama tek bakanlığın ortaya koyduğu proje hatta hükümetin ortaya koyduğu vizyon son derece önemlidir. Buna adapte olabilecek arkadaşlar elbette devam edecek.

Soru: Burada en büyük eleştiri partisel bir yaklaşım içinde olmanız olacak…

Dürüst: Hayır, partisel değil. Bu bakanlık bana göre teknik bir bakanlıktır.

Soru: Teknik bir kadrosu yok mu şu an?

Dürüst: Bana göre her alanda tam anlamıyla teknik bir kadro diye adlandıracağımız bir kadrosu yoktur. Bizden önceki arkadaşları eleştirmek adına söylemiyorum. Bana göre teknik ille de müdür seviyesi değil ama onların da devletin o hantal yapısını aşmamız gerekiyor. Buna ihtiyaç var. Bugün karayolları konusunda refüj aralarınız otlarla bürünmüş ve çözülememişse burada bir sıkıntı var demektir. Yılladır hala bölünmüş yollarda aydınlatmalarımız tamamlanmamışsa, proje olsun biz gerekli kaynağı vereceğiz diye birileri de bir şey söylüyor ve bu çözülmüyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Önceliklerim halkın beklentileri olacak. Yapabilirsek yollarla bahçelerin nasıl ilişkisini kesebileceğimize bakacağız. Hayvanların yollara çıkışlarını, ara yolları düzenleme konularında çalışacağız

Soru: Radikal bir duruş sergileyebilecek misiniz?

Dürüts: Eğitim Bakanlığında bazı konularda ne kadar radikal davrandığımı herkes bilir. Her türlü tepkiye rağmen…

Bu noktada radikal duruş sergilemekten çekinmem. Tabii ki kaynakları da yoklamam gerekecek. Eğer bir bakanlığa uygun görülmüşsek buralara boş gelip boş gitmeyi de asla kendime yakıştırmam. Buraya gelmişsem bu bakan atandı ve kendime hiçbir şey yapmadan buradan gitti dedirtmem. Trafik Dairesi benimle başlıyor. İlk müdürünü de ben atamış olacağım. Trafik ve Karayollarının tamamen çok iyi bir birlikteliği ile çok iyi şeyler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bu bir bayrak yarışıdır. Her gelen arkadaş kendine göre bir şeyler yapmıştır. Biz de onlardan aldıklarımızı güzelliklerini parti ayrımı yapmaksızın ileriye doğru taşıyacağız.

Başlayan güzel bir projeyi kesmeyeceğiz. Ben CTP’den Eğitim Bakanlığını aldığım zaman iki hassas nokta haricinde Kolejler ve Tarih kitapları anlamında o parti politikamdı, onun haricinde hiçbir konuyu kesmedik. Burada da kesmeyeceğiz. Ama karayollarında basit gibi görünse de yol çizgileri, refüj araları ve yol aydınlatmaları en acil olanlardır. İkinci yapacağımız da yonca kavşakları denen unsurunu artırmak hem güvenlik hem açılım hem de her açıdan farklılık yaratmak olacak

Son Güncelleme: 02.05.2016 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.