10 Nisan 2015 Cuma 17:01
Eroğlu: 'Biz doğru çözüm için ilerliyoruz'
banner10

Konuşmasına “başaracağız çünkü doğru yoldayız. Başaracağız çünkü siz doğrunun ne olduğunu iyi biliyorsunuz. Başarmalıyız çünkü güvenli yarınlar için çalışıyoruz.” Diye başlayan Eroğlu, halktan gelen mesajların hedefe yakın olduklarını gösterdiğini belirtti.

Çalışmalarını son güne kadar sürdüreceğini ve  ikna edilmesi gerekenleri de ikna edeceklerini ifade eden Derviş Eroğlu “ve ülkemiz için, halkımız için sandığa gideceğiz” diye konuştu.

Eroğlu şöyle devam etti:

“BİZ DOĞRU ÇÖZÜM İÇİN İLERLİYORUZ”

“Sandıktan çıkacak sonuç gelinen kritik aşamada çok önemli. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi temaslarına devam ediyor. Herkes sandıktan çıkacak sonucu bekliyor. Biz doğru çözüm için ilerliyoruz. Doğru karar verirsek, halk olarak kazanacağız; ama yanlış yaparsak, ki ben yapmayacağınızdan eminim, ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz.

O nedenle sizlere vizyonumuzu, çeşitli konulardaki görüşlerimizi net bir şekilde anlatmaya çalışıyorum.

Özgürlüğümüz ve varlığımızla ilgili olan Kıbrıs konusunu ne kadar bilinçli ve birlikte savunursak o kadar güçlü olur, doğru çözüm yolunda ilerleyebiliriz.

Kardeşlerim;

3’ncü radyo-televizyon konuşmamda sizlere hidrokarbon yatakları konusundaki görüşlerimizi aktarmıştım.

Bu konuşmamda da ülkemizle ilgili diğer bazı konulardaki görüşlerimizi sizlere anlatacağım.

Bizler doğru çözümle birlikte Kıbrıs Türk Halkı’nın Avrupa Birliği içerisinde hak ettği yeri almasını istiyoruz.

Doğru çözüm için, Kıbrıs’ta varılacak bir çözümün Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olmasını talep etmekteyiz.

Bunda ısrarlıyız.

Aksi takdirde varılacak antlaşma Kıbrıs Türkü’nün aleyhine dönebilir ve çöker.

Kardeşlerim;

Avrupa Birliği konusu hem Kıbrıs sorunu ile doğrudan ilgili olması nedeniyle hem de uluslararası sisteme ilişkin analizlerimiz bağlamında bizim için önem arz etmektedir.

Bizler, Avrupa Birliği tarafından ilan edilen insanlık onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı gibi temel değerlere ve ideallere  yürekten inanmaktayız.

Bizim siz halkımıza sunduğumuz Avrupa Birliği  vizyonu, ülkemizdeki kimi siyasi yaklaşımlar gibi ekonomik hayalciliğe ve gerçeklikten uzak vaatlere dayalı değildir.

Biz Avrupa  Birliği’ni ülkemizin her alanda yüksek standartları  yakalaması için istiyoruz.

Tabii ki Avrupa Birliği vizyonumuzun bir diğer parçası da Anavatan Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiğimiz destektir.

Bizler inanıyoruz ki, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sadece Kıbrıs ve Anavatan Türkiye açısından değil; Avrupa Birliği açısından da önemli bir kazanım olacaktır.

Değerli kardeşlerim; diğer bazı uluslararası kuruluşlara yönelik bakış açımızı ise şöyle özetlemek mümkündür;

Avrupa Birliği coğrafyasının hemen yanı başında yaşanan çatışmalar, son yıllarda, etkin bir güvenlik şemsiyesi olarak NATO'nun rolünün altını da yeniden çizmiştir.

NATO ile ilgili gelişmeleri Anavatan Türkiye ile istişare içinde yakından izliyoruz.

Kıbrıs'ın garantör ülkelerinden biri olan İngiltere ile iyi ilişkiler sürdürebilmek, İngiltere'nin Kıbrıs Türk Halkı'na yapılan haksızlıklar karşısında üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi dış politika alanında gözettiğimiz hususların başında gelir.

İngiltere’den beklentimiz tarihi sorumluluklarınının bilinci içinde Kıbrıs’ta var olan gerçekler temelinde daha fazla gecikilmeden bir çözüme ulaşılmasına izleyeceği tutumla katkıda bulunmasıdır.  

İslam İşbirliği Teşkilatı ile ilişkilerimiz de dış politikamızın önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Biz İslam İşbirliği Teşkilatı'nı, Kıbrıs Türk Toplumu'nun uluslararası temsili bağlamında önemli bir platform olarak görüyoruz ve tam üyeliğimizin gerçekleşmesini talep ediyoruz.

İslam İşbirliği Teşkilatı ile yüksek öğrenim ve ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmanın ülkemize önemli yarar sağlayacağı kuşkusuzdur.

Türk dünyasındaki gelişmeleri de yakından takip etmekteyiz.

Bizler, modern, ilerlemeci ve çağdaş milliyetçilik anlayışımız gereği dünyadaki tüm soydaş ve akraba toplulukların demokrasinin, etkin yönetimin ve ekonomik refahın bütün getirilerinden faydalanmasını arzulamaktayız.

Kardeşlerim ;bu noktaya kadar aktarılanlar ışığında, Kıbrıs sorununun uluslararası sistemde ve özellikle de Doğu Akdeniz jeopolitiğindeki değişimler göz önünde bulundurularak değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.

Zira bölge jeopolitiğinde meydana gelen değişiklikler, Kıbrıs Türk Toplumu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kritik fırsat ve riskleri aynı anda sunmaktadır.

Bahse konu fırsatlardan ilki ve en önemlisi, Doğu Akdeniz bölgesinde siyasi-askeri istikrarsızlığın ön plana çıktığı koşullarda Kuzey Kıbrıs'ın ve adanın bir çatışmasızlık statükosu ortaya koymasıdır.

Daha açık bir anlatımla, bölgemizdeki gelişmeler bizim dikkatli olmamızı gerektirmektedir.

Bu nedenle bizim Kıbrıs Sorunu için çözüm vizyonumuzun temelinde, kurulacak yeni bir ortaklığın mutlak suretle sağlam unsurlara dayanması, Kıbrıs Türk Halkının bekası için somut ve gerektiğinde uygulanabilir güvenlik garantilerinin sağlanması bulunmaktadır.

Bizler, çok yakın dönemde Yunanistan siyasi sahnesinde Nazi sembolizasyonu gibi insanlık ve dünya medeniyeti için bir felaket olarak gördüğümüz unsurların nasıl bir anda yükselebildiğini hem endişe hem de utançla izledik.

Söz konusu çağdışı hareketin Güney Kıbrıs'ta, düşük profilde de olsa, karşılık bulabilmesi dünya medeniyetinin bir parçası olarak utancımızı, Kıbrıs Türk Toplumu olarak güvenlik endişelerimizi bir kat daha artırmıştır.

Bu nedenle çözüm vizyonumuzun önemli bir parçası Kıbrıs Türk Toplumu'nun olası en kötü ekonomik ve siyasi kriz koşullarında dahi tehlikelerde korunabileceği etkin ve fiili garantilerin varlığını sürdürmesidir.

Kardeşlerim şurası net olarak bilinmelidir ki Kıbrıs Türk Toplumu, bu güzel adanın misafiri değil, Güney komşumuz kadar egemen hak sahibidir.

Biz, radikal ideolojik saplantılar ile değil; barışçı bir ortaklık ve eşitlik kültürü ile hareket ediyoruz ve etmeyi sürdüreceğiz.

Bununla birlikte, geçmişin hatıraları zihinlerimizde halen acı verici yerini korumaktadır.

Söz konusu hatıralar bizleri kin ve düşmanlığa, intikam duygularına kesinlikle itmedi ve itmeyecektir.

Zira bizler, siyasi tarihin toplumsal kan davalarına değil, daha güzel bir gelecek için dersler alınmasına vesile olmasını diliyoruz.

Bununla birlikte, geçmişin acı hatıralarının yarının utanç verici siyasal gerçeği olmasına zemin hazırlayabilecek hiçbir girişime, hem ulusal varlığımız hem de insanlığın ortak değerleri adına müsaade etmeyeceğimizin altını kararlılıkla çizmek istiyoruz.    

Değerli kardeşlerim bugünkü konuşmamın da sonuna gelmiş bulunuyorum.

Başta da belirttiğim üzere çok çalışarak, birlikte başaracağız.

Vatanımız için, Devletimiz için Halkımız için kazanacağız.

Bu seçimlerin kazananı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkı olacak.

Hepinizi sevgiyle selamlıyor, sağlıkla kalınız diyorum.

banner22
Son Güncelleme: 10.04.2015 17:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31