31 Mart 2015 Salı 13:37
Esentepe'de kansere karşı yürüyüş düzenleniyor

Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında 5 Nisan Pazar  günü Esentepe’de “Kansere Karşı Eğlence Yürüyüşü” düzenlenecek.

Yürüyüşle ilgili Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nde bugün basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Bilimsel Danışmanı Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar ve  “Kansere Karşı Eğlence Yürüyüşü Komitesi” Direktörü Art Watson konuşma yaptı.

KOCAİSMAİL: “ULUSAL KANSER KONTROL PLANI ŞART”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail toplantıda yaptığı konuşmada “Kansere karşı güzel gelişmeler yaşansa da Ulusal Kanser Kontrol Planı olmadığı için ne yazık ki aynı noktada sayıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de ve dünyada ulusal kanser planları hazırlandığını ve bunun kanserle mücadele için önemli olduğunu anlatan Kocaismail, böyle bir planın en kısa sürede KKTC’de de hayata geçmesini ve konunun Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirilmesini talep etti.

Kocaismail 1-7 Nisan’ın Kanser Haftası olduğunu hatırlatarak, Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında 5 Nisan Pazar günü saat 10.30’da Esentepe’de “Kansere Karşı Eğlence Yürüyüşü” düzenleneceği bilgisini verdi.

Herkesi yürüyüşe gelmeye çağıran Kocaismail şöyle devam etti:

“Ne yazık ki Enginar Festivali Mehmetçik Eko Gün gibi Kültürel etkinliklerimize gösterilen ilgiyi,  Kansere Karşı yürüyüşümüz hiçbir siyasi tarafından görmedi ve her bölgeden gelen Kanser Hastaları ile yakınları kendilerini çok yalnız ve buruk hissetti. Dernek Yöneticileri ise Kanserin bu adadaki boyutlarına rağmen yapılması gereken Ulusal Kanser Kontrol Planını amaçlayan yürüyüşte Siyasilerle el ele olamamanın eksikliğini hissetti.

Bu yıl Cumhurbaşkanı sevgili eşleri Meral Eroğlu ve Sağlık Bakanı Ahmet Gülle yanımızda olacaklarını bildirenler arasında bundan ilk kez İngiltere’den bize destek çıkmak bizimle yürümek için İngiltere Kanser Hastalarına Yardım Derneğine gönül veren 9 gönüllü yarın akşam uçup adaya geliyor ve çok önemli olan Yerel Yönetimlerden gördüğümüz ilgi
Bu yıl ziyaret ettiğimiz Gazimağusa Belediye Başkanımızın, Gazimağusa Tuzla Mormenekşe Alaniçi hastalarının taşınması için 3 otobüs desteğinin ardından sırası ile gittiğimiz Girne Belediyesi de hem Başkanın hem Meclis Üyelerinin yakın ilgisi ve etkinliğe katılım sözleri ile otobüs desteği verildi.

İskele Belediyesi de her zaman olduğu gibi her tür katkı yanında otobüs desteği ile yanımızda  Güzelyurt Belediyesi hastaları taşıyacak otobüslerin yanında 150 t-shirt alarak etkinliği bir festivale dönüştürecek yemek pişirme aracı ile destek vereceğini belirtti.

Lapta Belediyesi 100 adet t-shirt ile destek verirken Lapta’dan kalkacak otobüslerin yanında Başkan ve Meclis üyelerinin de olacağını vurguladı.

Sırası ile ziyaret edilen Çatalköy ve Alsancak Belediye Başkanları da hem etkinliğe bizzat katılacaklarını hem de hastaların otobüslerle taşınmasına destek vereceklerini söylediler.

Esentepe Belediyesi, tüm masa sandalye yol boyunda görev alacak personel ve otobüs koyarken Başkan ve Meclis Üyeleri de katılacaklarını ifade ettiler.

Lefkoşa Belediye Başkanı diğer tüm Belediye Başkanlarımızın da yaptığı gibi etkinliği duyuran Dernek broşürlerinin afişlerinin dağıtımı ve katılım sağlanması için duyuruları üstlendi.

Akdoğanda kurulan Derneğimizin Akdoğandan kalkacak otobüs ise gücümüze güç katacaktır.

Yakın Doğu Üniversitesi hem okuldan öğrenci ve hem de Otobüs Desteği verirken, English School of Kyrenia hem t-shirt alarak hem de büyük bir katılım desteği veriyor. Girne Amerikan Üniversitesi de öğrencilerinden temsilcilerle katılıyor, Lefke Avrupa Üniversitesi 50 t-shirt ve öğrenci katılımı ile desteğini veriyor.

Yerel Yönetimler ve Birçok köyün katılımının yanında ordumuzdan da duyurular ve katılımda büyük bir destek aldık.”

ÇAĞLAR: “SİSTEMLİ VE ORGANİZE MÜCADELEYE İHTİYAÇ VAR”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Bilimsel Danışmanı Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar toplantıda yaptığı konuşmada tüm dünyada olduğu gibi ülke için de önemli bir halk sağlığı sorunu olan kanser hastalığıyla mücadelede Ulusal Kanser Kontrol Planı’nın önemine değindi.

Kanser hastalığıyla ilgili istatistiki verilere de değinen Çağlar, “Günümüz kanser verilerine baktığımız zaman, kanser hastalığına karşı artık evrensel ve bilimsel doğrular ışığında daha sistemli ve daha organize bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğu muhakkaktır” dedi.

Çağlar şöyle devam etti:

“Kanser hastalığının oluşumunda birçok faktör rol oynamaktadır. Bu nedenden dolayı, kanser hastalığı ile olan mücadelede başarılı olabilmek için sistematik bir yol izlenmesi gerekmektedir. Çağdaş ve sistematik olamayan tercihler hastanın yaşam sansını azaltmaktadır. Başarı oranını iyi yönde etkileyen bu mücadelenin çağdaş, sistematik ve kaliteli olmasıdır. Kanser hastalığını da diğer hastalıklardan ayıran yönü budur.”

Çağlar “Ulusal Kanser Kontrol Programı”nın Kanser Kayıt Sistemi; Farkındalık Eğitimleri; Erken Tanı ve Tarama Hizmetleri ve Mültidisipliner Tedavi ve Palyatif Bakım Hizmetleri’yle ilgili basamaklardan oluştuğunu söyledi.

ART WATSON

“Kansere Karşı Eğlence Yürüyüşü” Komitesi Direktörü Art Watson ise toplantıda yaptığı konuşmada yürüyüşle ilgili bilgi verdi ve Komite çalışmalarını anlattı.

Watson Esentepe Eğlence Yürüyüşü’nün 5 yıl önce George Rooper adında bir İngiliz kanser hastasının Dernekten gördüğü ilgiden etkilenerek sunulan hizmetlerin devam edebilmesi için başlatıldığını kaydetti.

banner22
Son Güncelleme: 31.03.2015 13:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31