30 Eylül 2016 Cuma 21:24
Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayı tamamlandı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından düzenlenen Hayvancılık ve Su ürünleri Çalıştayı, basın toplantısında çalıştay ön raporunun okunmasıyla son buldu.

Sektörün masaya yatırılarak mevcut durumun analiz edilerek, sektörün geleceğine yön vermek, hayvansal ürün çeşitliliğinin artırılması ve güvenli üretimin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen çalıştay, konu ile ilgili tüm kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Girne Merit Park Hotel’de bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, amaçlarının ülke tarım ve hayvancığını ileriye taşırken, bilimsel ve ekonomik aklın harmanlandığı, tüm paydaşların katkı koyduğu bir yol haritasıyla icraatlarını yapmak olduğunu kaydetti.

Bakanlık açıklamasına göre Deveci, bakanlık olarak tarım ve hayvancılığı çağdaş bir seviyeye taşıma vizyonuyla yola çıktıklarını ifade etti, “Çalıştayı düzenlerken amacımız ülke tarım ve hayvancığımızı ileriye taşırken bilimsel ve ekonomik aklın harmanlandığı tüm paydaşların katkı koyduğu bir yol haritasıyla bu yolu yürüyebilmektir” dedi.

1475249114.jpg

Deveci, üç ay önce gerçekleştirdikleri süt çalıştayının sonuç raporunun kamuoyuyla paylaşıldığını, ikinci adım olarak gerçekleştirilen Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayı’nın sonuçlarının da bir iki ay içerisinde paylaşılmış olacağını kaydetti.

Söz konusu çalıştay sonuçlarının tarım master planının oluşmasına katkı koyacağını belirten Deveci, başta TC Kalkınma ve İşbirliği Ofisi, TC’nin ilgili bakanlıkları, akademisyenler, ilgili sivil toplum örgütü ve bakanlık çalışanları olmak üzere katkı koyan herkese teşekkür etti.

DELLAL ÇALIŞTAN ÖN RAPORUNU PAYLAŞTI

Çalıştay divanında yer alan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü’nden Prof. Dr. Gürsel Dellal ise, ön raporu paylaştı.

Buna göre 30 maddeden oluşan ön rapor şöyle:

1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin siyasi olarak tanınmamışlığı her alanda olduğu gibi hayvancılık ve su ürünleri faaliyetlerini de olumsuz etkilemektedir.  
2. Hayvancılık ve su ürünleri faaliyetlerini iklim ve coğrafi koşullar doğrudan etkilemektedir. Kurak iklim etkisinde olan KKTC, kurak iklimin olumsuz etkilerini hayvancılık üretiminde de yaşamaktadır.  
3. Ülkede kayıt sistemi yetersiz ve belirli bir yasal dayanak ile yürütülmemektedir. 
4. Ülkede işletme ölçeği (küçük ölçekli ) hayvancılıkla ilgili tüm alanlarda maliyetleri artırmaktadır. 
5. Hayvan beslemede ağırlıklı olarak ithal edilen hammaddelerden üretilen kesif yem kullanılmaktadır. Bu durum yem maliyetini artırmakta yem maliyetlerinin yüksekliği üretimi pahalı hale getirmektedir. 
6.  Hayvan beslemede kaba yem tüketimi artırılmalıdır. Bunun sağlanması için Türkiye’den gelen ve tarımsal sulamada kullanılacak su, yem bitkileri ekim alanında değerlendirilmelidir. 
7. Süt hayvancılığının yanında kombine işletmelerin yaygınlaştırılması gerekmektedir.  
8. Hayvan hastalıklarının kontrolü ve eradikasyonuna yönelik gerekli tüzük ve yasal düzenlemelerin ivedilikle tamamlanmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
9. Hayvancılık sektörü için plan, program ve geleceğe dönük projeksiyonlar oluşturabilmek adına istatistikî değerlendirmeler için tek bir veri tabanı oluşturulmalıdır. 
10. Küçükbaş hayvan sütünün sanayiye ulaşabilmesi için gereken fiyat politikaları ve etkin desteklemeler ivedilikle hayata geçirilmelidir.
11. AB müktesebatına uyum kapsamında, Gıda ve Yem Yasası altında gerekli tüzük ve yönetmeliklerin ivedilikle çıkarılması ve KKTC de gıda konusunda yetkili otoritenin netleştirilmesi gerekmektedir. 
12. Gıda güvenliği süreçlerinde etkisi olduğundan mezbahaların hijyen açısından standartları yükseltilmelidir. 
13. Özellikle büyükbaş hayvancılıkta verimden düşmüş hayvanların işletmede tutulması ciddi verim kayıplarına neden olmaktadır. Birim hayvandan alınan verimin arttırılması ve sürü idaresinin sağlanması konusunda çalışmalar yapılmalıdır.
14. KKTC de sektöre yönelik hizmet içi eğitim ve mevzuat konusunda gerekli eğitim programlarının uygulanması gereklidir.
15. Hayvancılık sigorta sisteminin iyileştirilerek geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
16. Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılıkta damızlık hayvan sorunu bulunmaktadır. 
17. Hellim üretimine yönelik küçükbaş hayvan sütü üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılıp, küçükbaş hayvan sütü soğuk zincire alınmalıdır. Ayrıca yapağı ve deri üretiminden başta el sanatları olmak üzere daha etkin yararlanması sağlanmalıdır. 
18. Su ürünleri tüketimi dünya ortalamasının altındadır. Üretici ve tüketicinin eğitimine ihtiyaç bulunmaktadır. 
19. Örgütlenmede ağırlıklı olarak ürünlerin pazarlanmasında etkin lobi gücü olan birlikler bulunmaktadır. Üretim girdilerini daha düşük maliyetle temin edecek kooperatifleşmenin yeniden yapılandırılması ve teşvik edilmesi gerekmektedir. 
20. Balıkçıların av araç, ekipman ve tekne sayısı ile bunların kapasite ve donanımlarının (Av Gücü) artırılması. Ayrıca Endüstriyel avlanma yöntemlerine geçilmesine ilişkin planlanmaların yapılmalı ve genel olarak 40 metreden daha sığ alanlarda endüstriyel avcılığa müsaade edilmemesi gerekmektedir.  
21. Biyolojik çeşitliliğin korunması için koruma alanları veya yapay resifler oluşturulmalıdır.
22.  “Balıkçının Tanımı” yapılarak amatör ve profesyonel balıkçılığın ayrımı yapılmalıdır. 
23. Sürü sağlığı ve biyogüvenlik önlemelerinin  tüm ada bazında düşünülmesi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile bu konularda kurumsal işbirliğinin geliştirilmesinin yararlı olacağı değerlendirilmiştir.  Sürü sağlığı ve biyogüvenlik önlemleri alınırken temel ilkenin; hastalıkları ülkeden ve sürüden uzak tutma önlemleri üzerinde yoğunlaştırılması gerekmektedir. 
24. Ülke içi hayvan hareketlerinde karantina ve dezenfeksiyon prosedürleri uygulanmalıdır.
25. Ülkeye, yurtdışından  ithal edilen spermaların , spermatolojik kontrolleri bakanlık veya yetkilendirilen laboratuvarlar tarafından yapılanmalıdır. Kalıtsal hastalıklar için prosedür geliştirilmelidir.
26. Hastalık izleme ve takip sistemleri geliştirilmelidir.
27. Kalıntı izleme programları geliştirilmelidir.
28. İhbarı mecburi hastalıklar listesi güncellenmelidir.
29. Arıcılık faaliyetlerini ekonomik işletmeciliğe dönüştürecek tedbirler alınmalıdır. 
30. Kanatlı üretiminde ihracatı hedef alan yatırımlara izin verilmelidir.

1475249116.jpg

banner22
Son Güncelleme: 30.09.2016 21:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31