20 Şubat 2016 Cumartesi 14:27
İdris: 'Özelleştirmeler toplum yararına değil'
banner10

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Asım İdris, aylardır tartışılmakta olan su konusunun “toplumsal bir sorun” olduğunu, suyun hemen ardından da ekonomik protokolle birlikte, elektriğin, telefonun, limanların özelleştirilmesinin gündeme gelebileceğini belirterek, “geleceği belirleyecek olan bu sürecin mutlaka toplumun iradesi doğrultusunda şekillenmesi gerekir” dedi.

İdris, yazılı açıklamasında, su başta olmak üzere, ekonomik protokol ve diğer önemli unsurlarla ilgili tüm siyasi partilerin ne düşündüklerini, plan ve programlarını açık ve net bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini belirterek, "İçinde bulunulan kaotik durum, halkımızın ve müzakere masasındaki temsilcilerimizin yararına değildir. Somut programlarla halkın karşısına çıkarak önümüzdeki sürecin nasıl şekillendirileceğine dair toplumun iradesine başvurulmalıdır. Geleceğin nasıl şekilleneceğine kapalı kapılar arkasında alınan kararlar değil, toplum karar vermelidir. Erken seçim bir anlamda gelecekle ilgili referandum olacaktır" dedi.

"TOPLUMUN YANINDA DURSUNLAR DESTEK OLALIM, ANCAK…”

TDP olarak en başından beri yapıcı muhalefet sergilemeye büyük özen gösterdiklerini, toplumsal menfaat doğrultusunda alınan kararlara destek vermekten de çekinmediklerini, bu bağlamda CTP Parti Meclisi'nin su konusunda aldığı karara hiç tereddütsüz destek verdiklerini anımsatan İdris, "Toplumun yanında dursunlar destek olalım, ancak hükümet bu yapısı ile doğru veya yanlış karar alacak noktada değildir. Bu  noktada halka gitmek kaçınılmazıdır. Bizim derdimiz nasıl olursa olsun da iktidara gelelim değildir, kaotik ortamdan menfaat elde etme düşüncesinde de değiliz.  Birileri bizim adımıza hükümet senaryoları yazarken, biz ilkeli duruşumuzdan azla vazgeçmedik. Gelinen aşamada da iradenin erken seçimle birlikte netleşmesi düşüncesindeyiz" diye konuştu.

“Bugüne kadar ülkeyi yönetenlerin yaptıkları hatalar ortadadır. Toplum artık kimin ne yaptığının ve ne yapacağının farkındadır” diyen İdris, TDP olarak toplumsal iradeyi temsil etme kararlılığında olduklarını ifade etti.

"TOPLUMDAN TAMAMEN KOPTULAR"

Gerek CTP-DP, gerekse CTP-UBP hükümetinin tamamen toplumdan kopuk bir politika izlediklerini, verdikleri sözlerin tam tersini yaptıklarını, karar ve uygulamaları ile siyasete olan güveni ciddi anlamda erozyona uğrattıklarını savunan Asım İdris, “bunun en son örnekleri de su konusu ile ekonomik paket konusunda yaşandı” dedi.

 İdris, "Su konusunda olduğu gibi, ekonomik paket konusunda da ne topluma, ne de bizlere bilgi veriyorlar. Toplum adına imza atacaklar, ama toplumun haberi yok. Kimse bizden böyle bir şeye onay vermemizi beklemesin" dedi.

"ÖZELLEŞTİRMELER TOPLUM YARARINA DEĞİL"

TDP Genel Sekreteri Asım İdris, “Ercan Havaalanı'nın özele devredilmesinin ardından tüm fiyatların arttığını, DAÜ'de Üniversite Öncesi Kurumların özele devredilmesi sonrası hem fiyatların arttığını, hem de bazı öğretmenlerin işinden olduğunu” anımsattı ve özelleştirmelerin bugüne kadar toplum yararına olmadığına dikkat çekti.

Şimdi de tüm yerel kaynaklarla birlikte suyun tamamen özele devredilmek istendiğini belirten İdris, “tüm tesisler özele verilecekse ve başka kimse söz sahibi olamayacaksa, vatandaş suya daha fazla para ödeyecekse, buna nasıl evet denebilir ki?” diye sordu ve toplumsal menfaat için buna onay vermediklerini kaydetti.

“Biz yönetemeyiz” anlayışını topluma büyük  bir saygısızlık olarak gördüklerini ve TDP olarak bu düşünceyi şiddetle reddettiklerini vurgulayan İdris, “bu anlayış inşa edilmekte olan toplumsal özgüvene de büyük darbe vurmaktadır” uyarısında bulundu.

TDP olarak bu düzeni değiştirmek için mücadele ettiklerini belirten İdris, “Toplumun dertleri bizim dertlerimizdir. Toplumun gaileleri, bizim gailelerimizdir.  Bizler de halk gibi gelecek adına endişeliyiz, bu nedenle de elimizi taşın altına koyuyoruz. Tek amacımız vardır, o da daha eşit, daha adaletli, demokratik bir düzen yaratmaktır” dedi.

banner22
Son Güncelleme: 20.02.2016 14:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31