09 Temmuz 2015 Perşembe 16:00
Karar var, para yok
banner10

KAYNAK YOK: Geçtiğimiz yıla kadar Türkiye’nin finanse ettiği ancak son bir buçuk yıldır kaynak aktarılmaması nedeniyle zor günler geçiren Taşınmaz Mal Komisyonu’nda işler kötüye gidiyor. Geçmiş yıllara göre başvuru sayısında azalma olsa da başvuruların değerlendirilip karara bağlanmasının ardından Kıbrıslı Rumlar paralarını alamıyor

“HACİZ BİZİ BAĞLAMAZ”: Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Güngör Günkan, tazminatın ödenmemesi nedeniyle bakan araçlarına yapılan haciz işleminin kendilerini bağlamadığını belirtti. Günkan, kendilerinin sadece davalarda karar üretmekle görevli olduklarını tazminatın ödenmesi konusuna İçişleri ve Maliye Bakanlığı’nın baktığını belirtti

“VERGİLENDİRME GETİRİLMELİ”: Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ise bunca yıldır Türkiye’nin bu paraları ödediğini belirterek “Belli ki sadece kendilerinin ödemesinden sıkıldılar” dedi. Tatar, tüm yükü Türkiye’ye atmanın doğru olmadığını söyledi

Bertuğ TOPAL

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun ürettiği tazmin kararlarının devlet tarafından ödenememesi ile başlayan kriz günden güne tırmanıyor.

Bakan araçlarına yapılan haciz işlemi olayı üzerinden üç gün geçmesine rağmen halen kaldırılmış değil.
Bakan araçları Ledra Palas Işıkları yakınlarındaki özel oto parkta halen daha bekletiliyor. Devlet ise haczin kaldırılması ile ilgili bir adım atmıyor.

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Güngör Günkan, kendilerini sadece davalarla ilgili karar ürettiğini tazmin edilen malların ödemesinin ise kendilerine ait olmadığını belirtti.

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ise konunun ciddi bir konu olduğuna vurgu yaparak devlet yetkililerinin oturup çözüm bulmadığı takdirde KKTC’nin itibarının daha da kötüye gideceğini belirtti.
Türkiye’nin bugüne kadar 203 milyon sterlinlik bir ödeme yaptığını dile getiren Tatar, bundan sonraki süreçte KKTC makamlarının da devreye girerek çalışma yapması gerektiğini söyledi.
Havadis’in gündeme getirdiği “bakan araçlarına haciz” konusuyla ilgili gündem ülkede konuşulmaya devam ediyor.

Araçlar duruyor
Pazartesi günü Kıbrıslı Rum vatandaş tarafından devletin Taşınmaz Mal Komisyonu’nun verdiği kararı uygulamaması nedeniyle çıkarılan bakan araçlarına haciz kararı geçerliliğini koruyor. Maliye ve Tarım Bakanının araçlarına getirilen haciz ile ilgili ise hiçbir adım atılmadı. Araçlar olayın üzerinden üç gün geçmesine rağmen halen daha çekildikleri otoparkta bekletiliyor.

“Girişim yok”
KKTC Devleti ve hükümeti ise bu araçların hacizden kurtarılması için herhangi bir işlem veya girişimde bulunmadı. KKTC’nin itibarını zedeleyen bu olayın ise üç gündür çözülememesi vatandaşlar tarafından da eleştiriliyor. Başbakanın haciz işlemi yapılmaması ise girişim yapmasına rağmen haciz işlemi gerçekleşmiş ancak arkasından hiçbir girişim yapılmamıştı.

“Bir kısım para ödendi” iddiası
Havadis’in edindiği bilgiye göre pazartesinden itibaren bazı Kıbrıslı Rum vatandaşlara Taşınmaz Mal Komisyonu tarafından ücret ödendiği belirtilirken bu konuyla ilgili herhangi bir yetkili makamdan doğrulatma alınamadı. Havadis’in kaynağı Kıbrıslı Rumlara ödenen paraların Güney Kıbrıs ve Yunanistan’daki ekonomik durum nedeniyle Rum veya Yunan bankalarına aktarılmadığı, paranın KKTC bankalarında kaldığını ifade etti.

Tatar: Konu büyüyebilir

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, kendilerini hükümette olduğu dönemde konuyla ilgili bazı öneriler getirdiklerini ancak bu önerilerin hayata geçirilemediğini belirtti. Haciz işlemlerinden sonra konunun ciddiyetinin ortaya çıktığını kaydeden Tatar, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun ülke için işlevinin önemli olduğunu belirtti.

“Hep TC’nin ödemesi rahatsızlık yarattı”

Tatar, TMK’nın tüm tazminlerinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından ödenmesinin TC’yi de rahatsız ettiğini ifade ederek tüm yükü Türkiye’nin üzerine atmanın doğru olmayacağını belirtti. Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu da dile getiren Tatar, ödenecek tazminatın mal sahibi ile de paylaşılması gerektiğini belirtti.

“Vergilendirme tarzı bir sistem olmalı”

TMK’nın şu anki durumundan kurtarılması için vergilendirme veya başka bir sistem getirilmesi gerektiğine vurgu yapan Tatar, “Adil bir çözüm için parası ödenen Türkleştirilen mallar üzerinden bir vergilendirme yapılmalı” diye konuştu.

“Yaşananlar bize yakışmıyor”

Tatar, Havadis’in gündeme getirdiği haciz olaylarının KKTC’ye yakışmadığını ifade ederek geçmiş dönemde bu konunun Türkiye makamları ile görüşüldüğünü hatta heyetler arası görüşmelerin bile yapıldığını ancak bir sonuca ulaşılamadığını belirtti. 
Meclis’te bu konunun geçmişte görüşüldüğünü ancak milletvekillerinin çok iğli göstermediğini ifade eden Tatar, bundan sonraki süreçte ciddi şekilde bu konunun görüşülmesi gerektiğini belirtti.

Günkan: Biz sadece karar alıyoruz

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Güngör Günkan ise Havadis’e yaptığı açıklamada Taşınmaz Mal Komisyonu’nun görevinin sadece karar üretmek olduğunu ifade etti. Kararların uygulanması noktasında ise görevin İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nda olduğunu belirten Günkan, haciz ve bu gibi durumlarla kendilerini ilgilenmediklerini belirtti.

“Kaynak ciddi sorun”

Günkan, Kıbrıslı Rumların eskisi kadar Taşınmaz Mal Komisyonu’na gelmemelerini ise ödemelerde olan sıkıntılar ve bazı diğer sorunlara bağladı. Günkan, “başvuruların azalmasında kaynak eksikliği ve birkaç sorunun büyük etkisi var” diye konuştu.

Yorgancıoğlu: Ödememe durumumuz yok

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Mal Tazmin Komisyonu bütçesinde problem yaşandığının doğru olduğunu ancak hükümetin; “Herhangi birisinin kararını reddetmek veya parasını ödememek gibi bir niyeti ve düşüncesi olmadığını” vurguladı.

Yorgancıoğlu, ödeme sırası gelmeyen bir karar sonrası iki bakan aracına el konulmasına itiraz etmediklerini ifade ederek, “Karar mahkemenin kararıdır, bunu inkar etmek doğru değildir. Ancak sırada henüz 12 kişi vardır, bu sırayı bozmamak niyetindeyiz, çünkü sıra bozulursa düzen bozulur” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, bu konuyu hükümet olarak değerlendirdiklerini de ifade ederek, ileriki günlerde bütçeye ek kaynak koymayı planladıklarını ve bu bütçeye daha fazla kaynak aktarılması için gerekli mercilerle gerekli görüşmeleri yaptıklarını kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu çıkışında basın mensuplarından gelen bir soru üzerine Mal Tazmin Komisyonu ile ilgili gelişmeler ve iki bakan aracına el konulması olayını değerlendirdi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Mal Tazmin Komisyonu’nun uluslararası alanda kabul gördüğünü ifade ederek, daha önce bu komisyona başvuran Rumların sayısı 700 civarı iken Rum tarafındaki ekonomik kriz nedeniyle bu sayının 7 binlere yükseldiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, dolayısıyla bütçede öngörülen rakamların bu talepleri karşılamaktan uzak kaldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bizim izlediğimiz bir metot vardır; hangi mahkeme hangi tarihte bitti bunu bir sıraya koyduk ve biz bu sırayı takiben alınan her kararı ödüyoruz. Bunun takibi korumak ve mali imkanlarımızı gözetmek kaydıyla.

Henüz sırası gelmiş olmamasına rağmen, bu karara bağlanan kararlardan bir tanesinin avukatı bu kararı sivil mahkemelerde onaylatarak öyle bir talep ortaya koymuştur. Karar mahkemenin kararıdır. Bunu inkar etmek doğru değildir. Ancak sırada henüz 12 kişi vardır. Biz herhangi birisinin kararını reddetmek veya parasını ödememek gibi bir niyetimiz ve düşüncemiz yoktur.

Ancak biz bu sırayı bozmamak niyetindeyiz, çünkü sıra bozulursa düzen bozulur.”

“Bu davada henüz feragatname yok”

Yorgancıoğlu, “Eğer bir mahkeme sonuçlanır ve sivil mahkemede de kayda geçirilirse ilgili Rum vatandaş gelip malından feragat ettiğini ispatlamak veya imzalamak zorundadır, ancak bu davada henüz feragatname imzalanmamıştır” diyerek, bu konunun uluslararası önemini bildiklerinden bu araçların el konulmasına itiraz etmediklerini kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, KKTC hükümeti olarak herhangi bir yükümlülüklerini yerine getirmeme gibi bir durumlarının söz konusu olmadığına vurgu yaparak, daha önce başvuranların sayısına göre kaynak konduğu için bu konuda bir problem olduğunu söyledi.

Bu konuyu hükümet olarak değerlendirdiklerini ifade eden Yorgancıoğlu, ileriki günlerde bütçeye ek kaynak koymayı planladıklarını ve bunun sorumluluğu ile bu bütçeye daha fazla kaynak aktarılması için gerekli mercilerle gerekli görüşmeleri yaptıklarını kaydetti.

banner22
Son Güncelleme: 09.07.2015 16:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31