03 Nisan 2015 Cuma 16:06
Tümerkan: 'BRT'de hiçbir yasadışı uygulama yoktur'

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Mete Tümerkan,  BRT’de hiçbir yasadışı uygulama bulunmadığını, kurumun her türlü denetime açık olduğunu bildirdi.

Tümerkan yazılı bir açıklama yaparak, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı İzzet Volkan’ın bugün yaptığı “Başbakan’a açık mektup” başlıklı açıklamasına yanıt verdi.

Açıklamasında, “Öyle anlaşılıyor ki, Gazeteciler Birliği yönetimi, BRT’deki değişim ve gelişimin önünü kesebilmek için son çare olarak siyasilere müdahale çağrısı yapmayı seçmiştir. Böylece, birliğin yıllardır savunduğu ‘özerk BRT’ hedefini ayaklar altına almıştır” diyen Tümerkan, BRT’de hukuka ve mevzuata aykırı hiçbir şey yapılmadığının kamuoyu tarafından bilinmesini istedi.

“Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği yönetiminin, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na yazmış olduğu açık mektubu görünce, bu açıklamanın yapılması zaruri olmuştur. BRT Kurumu’nda yaşanan değişim ve gelişim belli ki birilerini rahatsız ediyor. Statükonun yıkılıp kurumda her alanda ileriye doğru adım atılmaya devam edildiği bir ortamda Gazeteciler Birliği yönetiminin ısrarla ve inatla BRTK’yı hedef alan açıklamalar yapması üzücü ve düşündürücüdür” diyen Tümerkan, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda hiçbir yasadışı uygulama bulunmadığını, kurumun her türlü denetime açık olduğunu vurgulayarak, “Bu yönde endişe edilecek, saklayacak hiçbir şey yoktur” dedi.  Tümerkan açıklamasında şunları belirtti:

“Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu, 7 kişiden oluşan ve yasal mevzuat çerçevesinde çalışan bir kuruldur. BRT’de yasa dışına çıkılacak hiçbir uygulama yapılmamıştır ve yapılmayacaktır. BRT, Kıbrıs Türkü’nün malıdır ve kimse kendi kişisel çıkarları için BRT’yi hedef alamaz, üyesi bulunduğu sivil toplum kuruluşunu bir araç olarak kullanarak BRT’de yaşanan değişim ve ilerlemeyi durduramaz.

7 üyenin katıldığı Yönetim Kurulu toplantılarında kararlar oybirliği ya da oyçokluğuyla alınır. Yasal mevzuata uygun olarak alınan kararlar birileri tarafından beğenilmedi diye toplantılar kapatılamaz, ya da o toplantı yapılmamış ve kararlar alınmamış diye gösterilemez. Yönetim Kurulu toplantıları bir ya da iki üyenin iradesi doğrultusunda yönlendirilemez. Bir ya da iki üyenin ‘dediğim dedik’ yaklaşımıyla yönetilemez. Böyle birşey ne yasal mevzuata ne de demokratik teamüle uyar. Mevcut hukuk düzeni içerisinde böyle bir anlayışa yer yoktur.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, kuruluşundan bu yana BRT’nin özerkliğini ve demokratikleşmesini savunan, bu yönde kavga veren bir örgüt olmuştur. İçerisinde birçok Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği üyesi olan BRT emekçilerinin gayretleriyle demokratikleşen ve çağdaşlaşma yolunda önemli adımlar atan BRT Kurumu, üzülerek görüyorum ki, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği yönetimini rahatsız etmektedir. Öyle anlaşılıyor ki, Gazeteciler Birliği yönetimi, BRT’deki değişim ve gelişimin önünü kesebilmek için son çare olarak siyasilere müdahale çağrısı yapmayı seçmiştir. Böylece, birliğin yıllardır savunduğu ‘özerk BRT’ hedefini ayaklar altına almıştır.

Kamuoyu şunu çok iyi bilsin; BRT Kurumu’nda hukuka ve mevzuata aykırı hiçbir şey yapılmamıştır ve yapılmayacaktır. Hukuk dışı yapılmak istenen uygulamalara Gazeteciler Birliği yönetimi bu açıklamayla arka çıkmaktadır.

Herşey yasalar, mevzuat ve demokratik kurallar içerisinde yapılmaktadır. Kurumda hiçbir şekilde “ben yaparım, olur” anlayışına yer yoktur. Birlik yönetimi, maalesef “ben yaparım, olur” anlayışıyla BRT’deki değişim ve gelişimin önünü kesebileceği ve statükoya sahip çıkabileceği yanılgısı içindedir.”

banner22
Son Güncelleme: 03.04.2015 16:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5