16 Temmuz 2016 Cumartesi 09:33
Türkiye darbe girişiminin şokunu yaşıyor!
banner10

Darbe girişiminde bulunan 16 asker öldürüldü. Cuntacılardan Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Genelkurmay Başkanlığı'na vekâleten 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar getirildi. Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltına alındı. Darbe girişimine karşı halk sokağa çıktı. Boğaziçi Köprüsü'ndeki askerler teslim oldu. Erdoğan sabah 6.30'da bir kez daha Atatürk Havalimanı'nda toplanan kalabalığa seslendi, "Durum normalleşene kadar meydanlardan ayrılmak yok" dedi. Meclis, cunta tarafından bombalanırken Başbakan Yıldırım, havadaki unsurların vurulacağını söyledi. Gölbaşı Başsavcılığı, Ankara'daki saldırılarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın cunta tarafından rehin alınmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı'na vekâleten 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar getirildi. Cuntacılardan Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, İzmir'de gözaltına alındı. 29 albay ve 5 general, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ tarafından görevden uzaklaştırıldı. Soruşturmalar kapsamında, Türkiye genelinde 754 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu gözaltında.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, şu açıklamayı yaptı:

"Ankara'da Beştepe'deki Jandarma Genel Komutanlığı bu asilerin, isyancıların kontrolüne geçmişti. Buradan Türkiye'deki 81 ilin Jandarmasını sevk ve idare edip darbe çabası içindeydiler. Etrafları sarıldı. Akşamdan beri orada çatışma devam ediyor. Hemen hemen sonuçlanmak üzere. Şu ana kadar orada darbe girişiminde bulunan âsi askerlerin 16 tanesi ölü ele geçirildi. 250'ye yakını gözaltına alındı. Çatışma devam ediyor, sonuçlanmak üzere."

Havadaki unsurların vurulacağını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, "Eskişehir'den uçaklar yüklü olarak havalandı" dedi. Yıldırım, darbeciler tarafında general düzeyinde bir ismin öldürüldüğü yönünde bilgiler olduğunu söyledi.

Gölbaşı Başsavcılığı, Ankara'daki saldırılarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

havalimani-16-temmuz.jpg

Erdoğan İstanbul'da: Bedelini ödeyecekler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda konuştu. 

Erdoğan, "Paralel devlet yapılanması devletin kurumlarında kendine yer bulmuş, her türlü kılığa girmiş ve bugüne gelmiştir" dedi, şu ifadeleri kullandı:

"Bu bir ayaklanma hareketidir. Bunun bedelini ödeyecekler. 

YAŞ öncesinde böyle bir şey olması manidar. Ne olacağını çok iyi biliyorlardı ve böyle bir adımı attılar. 

Türkiye eski Türkiye değil...

Atatürk havalimanı üzerinde f16'lar uçuyor, şu anda bu f16'ları uçuranlar şu anda cumhurbaşkanını da tecrit ediyorlar.

Marmaris'teydim ve ayrıldığım yeri de bombalamışlar. Herhalde bizim de orada olduğumuzu tahmin ediyorlardı.

Genelkurmay başkanımızı ve benim genel sekreterimi alıp götürdüler. 

Bakın şu anda yargı tutuklamalara başladı. Ordumuz temizdir, leke getirilmemesi lazım.

Şu anda Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş sokaklarda. Niye bu millet sokaklarda? Bu bir şeyi gösteriyor. bir olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."

kopru-askerler.jpg

Meclis'e bomba

Bir helikopter, Meclis'e bomba attı. Milletvekilleri sığınaklara girdi.

CNN Türk'e giren cuntaya bağlı bir grup yayını kesti, çalışanları dışarı çıkardı. Çok sayıda vatandaş kanala destek için CNN Türk binasına gitti. CNN Türk cuntadan geri alındı.

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın askeri kalkışmada bulunan bir grup tarafından rehin alındığını yazdı. TRT'de darbe bildirisi okutuldu.

Saat 2 sularında TRT cuntacılardan geri alındı.

Özel Kuvvetler Komutanı Zeki Aksakallı, "Cuntacılar paralel ihanet şebekesi, eşkıyalar başarılı olamayacak" diye konuştu. 

Aksakallı ayrıca, "Şehidimiz var, az miktarda yaralımız var" dedi.

MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, "Darbe püskürtüldü" açıklaması yaptı. Yılmaz, "Bu darbe girişimi YAŞ toplantısı öncesi paralel yapının Hava Kuvvetleri ve Jandarma'daki küçük bir grubunun girişimidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı ilk açıklamada "Bu, silahlı kuvvetlerin içindeki bir azınlığın girişimidir. Milletimi meydanlara davet ediyorum" dedi. 

Erdoğan'ın sözleri şu şekilde:

"Bugünkü bu gelişme silahlı kuvvetlerimiz içindeki azınlığın bir hareketidir.

Paralel yapının teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli olan cevabı alacaklardır.

Milletin tankını topunu kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini bunlar ağır bir şekilde ödeyecektir.

Meydanı onlara bırakamayız. Yapmış oldukları işgali kısa sürede kaldıracağız.

Milletime çağrı yapıyorum, milletimi meydanlara davet ediyorum.

Havalimanında toplanalım, bunların azınlık grubu gelsin ne yapacaksa orada yapsın. Milletimin üzerinde başka bir güç tanımadım.

Tarih boyunca darbeciler başarılı olamamışlardır."

Kılıçdaroğlu: Demokrasimize sahip çıkıyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkıyor, inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

kizilay-tank2.jpg

Bahçeli: Hükümetin yanındayız

MHP Genel Başkanı Bahçeli Başbakan Yıldırım'ı aradı ve "Kalkışma kabul edilemez, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin yanındayız" dedi.

Yaşananları asker içerisindeki bir grubun kalkışması olarak nitelendiren Başbakan Binali Yıldırım, NTV yayınında şunları söyledi:

“Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararı ile olur bu bilinmelidir. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla bu tip kalkışmalara pabuç bırakmayacağız. Asla bu ve buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler” 

Bakan Yıldırım, “Buna bir darbe girişimi diyebilir miyiz” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışmanın olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca devletin emaneti silahları alıp vatandaşların üzerine gidip onları yere yatırıp onları etkisiz hale getirmeye çalışan bir takım gruplar var. Bunların kim olduğunu, hangi amaçla hareket ettiğini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Asla ve asla yasadışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz.”

Başbakan Yıldırım, güvenlik güçlerinin harekete geçtiğini de vurguladı.

Boğaziçi Köprüsü'nde Anadolu'dan Avrupa'ya istikametinde trafik tamemen duruduruldu. Sosyal Medya'dan paylaşılan görüntülerde güvenlik önlemlerine askeri unsurlarında katıldığı görülüyor.

Ankara'da da Genel Kurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Jetler alçaktan uçuyor. 

60 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından saldırıya uğradı. Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırı sonucu 17 polis şehit oldu. Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT Kampusu'nda görevli 2 personel de şehit oldu. Gölbaşı Savcılığı Ankara'daki saldırılarda 42 kişinin öldüğünü açıklarken, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili de darbe girişiminin ardından başlayan olaylarda 60 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Ankara Valiliği de Gölbaşı Özel Harekat Merkezi'ne havadan yapılan bombalı saldırıda 17 özel harekat polisinin şehit olduğunu bildirdi.

AA'da yer alan habere göre, TRT'yi ele geçirmeye kalkışan 1'i rütbeli 5 asker vatandaşlar ve polis tarafından etkisiz hale getirildi. Burada 20 kişi gözaltına alındı. Ankara'da da saldırıya uğrayan Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT Kampüsü'nde görevli 2 personel de şehit oldu.

Savclık: 42 kişi yaşamını yitirdi

Gölbaşı Savcılığı Ankara'daki saldırılarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Gölbaşı Başsavcılığı, Ankara'daki saldırılarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili de yurt genelindeki olaylarda 60 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne geceyarısı saat 02.30'a kadar 6 sivil ölü il çok sayıda yaralı getirildi. Yaralı sayısının 100'e yakın olduğu bunlardan bazılarının durumunun ciddi olduğu belirtildi. Ölümlere ateşli silahlardan çıkan mermilerin yol açtığı belirtiliyor.

Kaynak: AA, DHA

banner22
Son Güncelleme: 16.07.2016 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31