03 Ocak 2016 Pazar 12:54
Yeni yılda boş otel kalmadı
banner10

Duygu Alan

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin istatistiki verilerine göre, ülkemizdeki tüm otellerin doluluk oranı ortalaması Aralık 2015 ayında yüzde 45 oldu.

2014 yılının Aralık ayına göre tüm oteller doluluğunda yüzde 4 'lük bir düşüş yaşanırken Kasım 2015 ayına göre yüzde 9 düzeyinde bir düşüş gerçekleşti.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin verilerine göre, birliğe üye 5 yıldızlı büyük tesislerin dolulukları Aralık 2015 ayında yüzde 53 oranında oldu.

Buna göre; 2014 yılının Aralık ayına göre yüzde 11 oranında düşüş gözlemlenirken, Kasım 2015 ayına göre yüzde 17 oranında bir düşüş olduğu belirlendi.

Küçük otellerin Aralık 2015 ayında doluluk oranı ise yüzde 37 oldu.

Buna göre; 2014 yılının Aralık ayına göre yüzde 5’lik bir artış yaşanırken, Kasım 2015 ayına göre de yüzde 3’lük bir artış gerçekleşti.

15 tesis boş kaldı

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, ülkemizde dönemsel olarak kapanan tesis sayısı Aralık 2015 tarihi itibarı ile 9 olurken kapısı açık ancak boş olan tesislerin sayısı ise 15 düzeyinde oldu.

Yeni yıl 5 yıldızlı otellere yaradı

Yılbaşı tatili için KKTC’ye gelen turistler, başta 5 yıldızlı kumarhaneli oteller olmak üzere otellerin doluluk oranlarını olumlu yönde etkiledi.

KKTC’de faaliyet gösteren 5 Yıldızlı konaklama tesislerinin yeni yıl doluluk oranı yüzde 92 olarak açıklanırken, küçük konaklama tesislerinde doluluk oranının yüzde 76’ya yaklaşıldığı belirtildi.

Buna göre; yeni yılda konaklama tesislerinin ortalama dolulukları yüzde 84 oranında gerçekleşti.

Kar uçuş trafiğini olumsuz etkiledi

KKTC’de otellerde yılbaşı organizasyonlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken Türkiye’de etkili olan kar yağışı sebebiyle İstanbul, Ankara ve İzmir’den Ercan’a uçuşlar yılın ilk günü rötarlı olarak gerçekleşti. Yüzlerce yolcu, İstanbul’da havaalanlarında mağdur oldu.

İstanbul’daki kar yağışına bağlı olarak Ercan-İstanbul, İzmir ve Ankara seferlerinin akması nedeni ile planlanan saatte uçuşu gerçekleşmeyen otel müşterileri mağdur edilmedi.

Aktığ: 2016 yılı çalışmalarına hemen başlanmalıdır

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Hüseyin Aktığ, KKTC’de tüm otellerin doluluk oranı ortalamasının 2013 yılından beri her geçen yıl daha da düştüğünü belirtti.

Aktığ, “Son iki yıldır olduğu gibi 2015 yılında da otellerin doluluk oranlarında sonbaharla başlayan ve kışın derinleşen düşüş herhangi bir turizm politikası uygulanmayan ülkemiz açısından artık kanıksanmış olan bir durumdur.

Ülkemizde dönemsel olarak kapanan tesis sayısı Aralık 2015 tarihi itibarı ile 9 olurken bu rakamın Ocak 2016 tarihinde daha da artacağı düşünülmektedir. Yine Aralık 2015 tarihi itibari ile hizmete açık olup da boş olan tesislerimizin sayısı 15 düzeyinde olmuştur” dedi.

Hüseyin Aktığ, ülkede artan yatak kapasitesine paralel olarak turizm pazarının da büyümesi gerektiğini söyleyerek bunun için turizmde devlet politikası oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Aktığ, şunları söyledi: Otellerin doluluk oranlarının düşmesinin nedeni mevcut pazarlarda büyüme yaşanmaması ve yeni pazarların eklenmemesidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için devlet ilgili sektörlerle birlikte hareket etmeli ve gereğini yapmalıdır. Ülkemizde her geçen gün yeni bir yatırım yatak kapasitemiz arttırmaktadır. Bu sevindirici bir olaydır ancak bu artan yatak sayılarına paralel pazarımızın da büyümesi lazım, aksi halde sorun yaşanacaktır. Reklam, pazarlama, tanıtım ve yeni pazarlar yaratmak tamamen yatırımla ilgilidir. Burada temelde görev devlettedir. Devletin ilgili birimleri,  2016 yılı için hemen ilgili sektörlerin de görüşünü alarak gerekli çalışmaları başlatmalıdır”

“Yılbaşı planlandığı gibi geçti”

Hüseyin Aktığ, otellerin doluluk oranlarında kısa bir dönem olsa da olumlu gelişmenin yılbaşı dolulukları konusunda olduğunu ifade etti.

Yılbaşında 5 Yıldızlı konaklama tesislerinin yüzde 92, bunlar dışındaki Küçük konaklama tesislerinin doluluk oranının ise yüzde 76’ya yaklaştığını söyledi.

Buna göre, konaklama tesislerinin ortalama doluluklarının yılbaşı münasebeti ile yüzde 84 oranında gerçekleştiğini dile getiren Aktığ, KKTC’de otellerde yılbaşı organizasyonlarında herhangi bir tatsızlık yaşanmadığını söyledi.

“Hava trafiğindeki olumsuzluklar turizmin parçasıdır”

Hüseyin Aktığ, Türkiye’deki hava muhalefetine bağlı olarak uçuşların aksamasının ise KKTC’de otellerde konaklayan turistler için ciddi bir olumsuzluk yaratmadığını söyledi.

Aktığ, “Hava muhalefetinden dolayı aksayan çıkışlar oldu ancak ciddi bir sıkıntı yaşanmadı. Bu tür elde olmayan nedenlerden kaynaklanan sıkıntılar da zaten turizmin bir parçasıdır. Bunu da oteller kendi içlerinde çözerler.

Neticede bizde de öyle oldu. Planlanan saatte uçuşu gerçekleşmeyen misafirler mağdur edilmedi” diye konuştu.

“2016 yılı turizmin yılı olsun”

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Hüseyin Aktığ, sektörde geçtiğimiz Aralık ayını yukarıdaki gibi değerlendirirken, birliğin 2016 yılına dair hedeflerini de anlattı.

Hüseyin Aktığ, “2016 yılında eğitim programımızın devamını yapmak istiyoruz. Turizmin farkındalığı ile ilgili projenin ikinci adımının planlanıp gerçekleştirilmesi de 2016 yılı hedeflerimiz içerisindedir. Ayrıca turizmle ilgili bölgede turizm destinasyonu olarak marka değerimizi arttırmaya yönelik bir devlet ve ülkemizdeki üniversitelerin işbirliğinde yıl içerisinde bir sempozyum yapmayı planlıyoruz.

Yeni pazarlar oluşturma hususunda ise Türk Hava Yolları Şirketi ile çalışmalar var. Bu da farkındalığın yükselmesi ile olur. Umuyorum 2016 yılında ülke turizmi üzerindeki kara bulutlar dağılır” diye konuştu.

banner22
Son Güncelleme: 03.01.2016 12:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31