Programda ilk olarak Meclis’in tatile girmesini değerlendiren Arıklı, “90 Günlük Meclis tatili kimse tarafından hazmedebilmiş değil ancak bu Anayasa’da var” diyerek, “Bizim Anayasamız ucube. Halbuki bu Meclis İç Tüzüğü ile alakalı halledilebilirdi. Meclisin çalışma şeklini veya tatilini dahi anayasaya yazmanın ne anlamı var. İster istemez biz de tatile çıkmak zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

CTP ile olan gerginlik: Sana ne, parasını sen mi ödüyorsun?

Meclis’te olağanüstü toplantıda CTP ile yaşanan gerginlikle ilgili de konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, şunları söyledi:

“Dün benim iki tane onay yasam vardı. Biri beton izleme cihazıyla ilgili bir onay yasasıydı. CTP müzmin bir muhalefet tarzı ile buna bile itiraz etti. Diğeri de trafik kazalarıyla ilgili. Herkes kazalardan şikayetçi. Bu yıl olan ölümlü kazaların hemen hepsi sürücü hatası. Ama vatandaş her kazadan sonra bakanlığa veryansın ediyor, ‘karanlık yollar kötü yollar’ diye. Ben bunun aksini iddia etmiyorum, aydınlatma tamam, yollar mükemmel demiyorum. Öyle olan yollarda bile kazalar oluyor. Bizim mutlaka ceza sistemini ağırlaştırmamız gerekiyor. Bundan önce de kamera cezaları gelir. Ağır kamera cezaları caydırıcı bir unsurdur. Bir protokol imzaladık 150 yeni kamera gelecek bunun yanında ağır ağaçların yolları deforme etmemesi için kantar sistemi geliyor. Bir de trafik cezalarının anında cep telefonlarına düşmesi. CTP buna bile karşı çıktı. Neden diyor Meclis’e gelmeden alım yaptınız. Biz Türkiye Cumhuriyeti ile hareket ediyoruz. Diyorlar ‘biz buna onay vermeyiz’, ‘Neden ihalesiz’. Sana ne. Parasını siz mi ödüyorsunuz? Sizi ne ilgilendirir bunu ihale ile mi aldığımız ya da sipariş mi verdiğimiz. Dert problem çıkarıp ret vermek. Sonra çıkıp devlet önlem almıyor, trafik kazaları sürüyor diyecekler.”

“Ölümlü trafik kazalarında ceza 14 yıla çıkıyor”

Ölümlü trafik kazalarında cezanın 14 yıla çıkarılacağını kaydeden Erhan Arıklı, ilgili yasa tasarısının 9 Temmuz’da Meclis Genel Kurulu gündemine geleceğini söyledi. Cezaların çok ağır olacağını söyleyen Arıklı, ‘şu anki cezalarla insanları caydırmamız mümkün değil. Yeni cezalarla bunu yapabileceğimize inanıyorum’ ifadelerini kullandı.

“Gençlerin seyrüsefer ve sigorta ücretleri artırılacak”

Ülkedeki ehliyet alma sistemiyle ilgili de eleştirileri yanıtlayan Arıklı, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dikkatsiz sürüşün nedeni ehliyet alma sistemi olarak düşünebilir ama genç neslin altında çok lüks arabalar var. Gençler kendilerini tatmin etme açısından süratli araç kullanıyorlar. Araçlar buna uygun, aileler de sonunu düşünmüyorlar. Bunun için ayrı bir tedbir düşünüyoruz. Genç insanların aldıkları araçların seyrüsefer fiyatları ve sigortaları yükseltilecek. Önümüzdeki hafta Trafik Komisyonu toplanacak ve bunlar hep konuşulacak. Ancak tekrar söylüyorum, bu cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır. Caydırıcı olan şimdi bizim almaya çalıştığımız önlemlerdir. 14 Yılla yargılarsanız şunu bilecek, kaza yapar birini öldürürsem, gençliğim hapishanede geçecek. Polis Müdürü bize cezaların artacağının duyulması ile trafik suçlarında azalma rapor ettiklerini dile getirdi. Bu bile bir şeydir. Kişi aracının elinden alınacağını, büyük cezalar ödeyeceğini vs bilecek. Binmek bile isteseniz o araca zaten aileniz müsaade etmeyecek. Biz bu ağır suçlarla trafik kazalarını önleyebileceğimizi düşünüyoruz.”

Stratejik vizyon eksikliğinin son örneği: Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyareti Stratejik vizyon eksikliğinin son örneği: Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyareti

“Fahri trafik mühendisleri geliyor…”

Arıklı trafik suçlarını önlemek adına ‘fahri tarfik müfettişi’ uygulamasına da başlayacaklarını belirterek, bu kişilerin Polis olmayacağını sivil vatandaşlar olacağını ve trafikteki hataları Polise iletmekle mükellef olacaklarını söyledi. Arıklı, ehliyet alma sistemiyle ilgili de yeni çalışmalar yapacaklarının altını çizdi. Arıklı, okullara da trafik dersleri konulacağını da sözlerine ekledi.

Kuzey Çevre yolu… Arıklı: Yıl sonuna kadar katlı kavşak bitecek

Kuzey Çevre Yolu’ndaki sorunlarla ilgili de konuşan Erhan Arıklı, katlı kavşakla bölge trafiğinin rahatlatılacağını söyledi. Katlı kavşağın yıl sonuna kadar bitirileceğini söyleyen Arıklı, projeyle ilgili her şeyin hazır olduğunu söyledi. İskele-Boğaz yoluyla ilgili soruyu da yanıtlayan Arıklı, yoldaki çalışmaların kısa sürede bitirileceğini söyledi. Yollardaki aydınlatma sorunlarıyla ilgili de konuşan Arıklı, ‘dünyanın hiçbir yerinde tüm yollar aydınlatılmaz. Bizde istiyorlar ki tüm yollar ışıl ışıl olsun. Biz o kadar zengin değiliz, yapamayız. Led Lambalarla aydınlatma projemiz var. 7 milyon Dolarlık bir projedir. Kuzey Çevre Yolunda testlerini yapıyoruz” diye konuştu.

“Bizde iyi olan hiçbir şey görünmüyor…”

Alevkayası yolu, Dikmen ve Bahçeli yollarının mükemmel olduğunu belirten Arıklı, kimsenin bunları görmediğini ve takdir edilmediklerinden yakındı. “Bu ülkede iyi olan hiçbir şey görünmüyor” diyen Arıklı, insanların sürekli kötüleri örnek gösterdiğini ve bunun da çalışanlar arasında motivasyon düşüklüğüne yol açtığını söyledi.