“Başımızı kuma gömdük, reddettik” ifadelerini kullanan Sibel Siber, açıklamasında şunları kaydetti:

Müdür, ekmek teknesini soydu... Müdür, ekmek teknesini soydu...

Mülkiyet sorunun uluslararası hukuka uygun olarak çözümü, Kuzey’deki mülkiyetin sorunsuz hale getirilmesi, TMK’nın etkin çalıştırılması, kaynak yaratılması için birçok çalışma toplantısı düzenledim. Düzenlenen toplantılara katıldım. AİHM’deki hukukçulardan da görüş alarak hazırladığımız,  Türkiye yetkililerinin de onay verdiği karar ve öneriler, bizim yetkililerimiz tarafından sürekli reddedildi.

TMK’ya kaynak yaratmak için bir Türkiye Bankası tarafından verilecek uzun vadeli faizsiz kredi teklifi ve bunun gibi mülkiyeti Türk tapusuna çevirmeyi kolaylaştıracak daha birçok teklif yapıldı. Reddedildi.

Başkanlık dönemimde, Acapulco Yasası olarak bilinen yasada değişiklik yaparak, TMK aracılığıyla şahısların mülkiyeti, Rum sahibinden satın alabilmesinin önünü açan yasa değişiklik önerisi yaparak hükümete  sundum. Reddedildi. Bu öneriler zamanında ciddiye alınmadı. Bu konuda kürsü konuşmalarım, çözüm önerilerim ve  verdiğim sayısız demeçle ilgili de “Sibel Hanım mülkiyetle niçin bu kadar ilgileniyor?” eleştirisi yapılmıştı. Bunu da not düşeyim.”