Kıbrıslı Türk İş İnsanı Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş’ın 8 Şubat 2022’de suikasta kurban gitmesi ile ilgili Girne Ağır Ceza Mahkemesinde zanlılar Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek’in yargılandığı duruşmalar devam ediyor. Zanlı Ömer Tunç ve Veysel Sare bugün gerçekleşen duruşmada yeminli şahadet verdi… 

Mart ayı ek mesaileri ödeniyor... Mart ayı ek mesaileri ödeniyor...

ÖMER TUNÇ

SÖYLEMEZ NASİHATI… Zanlı Ömer Tunç, Mustafa Söylemez’in “Sevdiği ve saydığı bir büyüğü” olduğunu ifade edip,  olaydan önce Kıbrıs’a geldiklerinde havaalanında karşılaştıklarını iddia ederek, “Mustafa Söylemez’in kendisine sadece “Kumar, karı kız olaylarına karışma” şeklinde nasihatlerde bulunduğunu söyledi.

SARE VE ÇİÇEK’E İMALI SÖZLER… Musa Çiçek’i memleketten bildiğini fakat tanımadığını, Veysel Sare’yi ise ilk kez Musa Çiçek’in yanında gördüğünü, başka herhangi bir bağlantısı olmadığını söyleyerek, böyle bir suikastı kendisi planlayacak olsa Sare ve Çiçek ile yapmayacağını ifade etti.

HAVAİ FİŞEK SANMIŞ… 8 Şubat 2022 tarihinde olay yerine bir km uzaklıkta bulunduğunu kabul eden Tunç, “Silah seslerini duydum fakat ben onları havai fişek sandım. Adını açıklamayacağım özel bir arkadaşımı bekliyordum. O sırada arabada oturmuş cep telefonumda sosyal medyada geziniyordum. Birden arabanın kapısı açıldı, Covid maskeli ve şapkalı, siyah giyen erkek bir şahıs arabaya binip bana silah doğrulttu ve “Devam et” dedi. Orada bir suikast yaşandığını bilmiyordum. Arabaya binen kişi de “Dayı” değildi. Arabayı sürdüm, biraz ileride durmamı söyledi. Silahları attı, tekrar arabaya bindi yol tarifi ile Karakum Lemar’ın arkasında indirdim” ifadelerini kullandı.

“BEN 1 KİLOMETRE UZAKTAYDIM”… Savcılığın sorularını sürekli yemin ederek yanıtlamaya çalışan Ömer Tunç, “Size namusum,  şerefim üzerine, Kuran-ı Kerim’e el basarak söylüyorum ben ateş etmedim. Olay sırasında, olay anında bir kilometre ötedeydim. Ben olayı görmedim” dedi.

HADDİNE DEĞİLMİŞ… Savcılığın ve avukat Süleyman Özsoylular’ın soruları karşısında zaman zaman öfkelenen Ömer Tunç, “Ben Mustafa Söylemez değil ‘Dayı’ diye hitap edeceğim” diyerek, kendisi ile zaman zaman adada görüştüğünü, kendisine adada ne yaptığını veya niye geldiğini sormadığını söyleyerek, “Dayıya bunu sormak benim haddime değil” yanıtını verdi.

VEYSEL SARE

OPERASYON VERDİĞİ BİLGİLERLE YAPILMIŞ… Mahkemede “Yeminli” şahadet veren zanlı Veysel Sare, Erol Evcil’in yanında çalıştığını kabul ederek sözlerine başladı. Sare, kendisinin verdiği ilk ifade doğrultusunda Türkiye polisinin “Demir Yumruk” operasyonunu gerçekleştirdiğini söyledi. Adaya kaçak yollardan tekne ile Musa Çiçek ile birlikte Alanya’dan geldiğini itiraf eden Sare, Musa Çiçek’i daha önceden hiç tanımadığını iddia etti.

MEHMET KAYA MEĞER SÖYLEMEZ’MİŞ!... Kendilerini “Mehmet Kaya” diye bildiği kişinin karşıladığını ve Alsancak’ta kaldıkları eve yerleştirdiğini söyledi. Mahkemede savcılık tarafından gösterilen videolarda kendini tanımlayan Veysel Sare, görüntülerde kameralara takılan Mustafa Söylemez’i “Evet bu kişi ama ben bu kişiyi Mustafa Söylemez değil, Mehmet Kaya olarak biliyordum” şeklinde izahat verdi. Sahte ehliyet ile araç kiraladığını da kabul eden Veysel Sare, araçları “Mehmet Kaya” yani Mustafa Söylemez’in talimatıyla kiraladığını da mahkemede söyledi.

MUSA’DAN KORKMUŞ… Musa Çiçek ile birlikte aynı evde kaldıklarını fakat hiç anlaşamadıklarını ifade eden Veysel Sare, “Evde dolabın arkasında silah buldum. Adam içiyordu, kafası atıp beni vurmasın diye silahı sarıp banyo küveti altına ben sakladım” dedi. Ülkeye kaçak geldiğinden beri kaldığı evden aldığı talimat nedeniyle sadece 3 kez çıktığını iddia eden Veysel Sare, talimatları da “Mehmet Kaya” diye tabir ettiği Mustafa Söylemez’den aldığını itiraf etti.

BAHAMALAR’A GELDİĞİNİ SANIYORMUŞ… Savcılık makamının “Adaya ne maksatla geldiğini” sorması üzerine Veysel Sare, “Travel” amaçlı geldiğini söyleyerek, “12 ay denize girilen bir yer sanıyordum. Bahamalar gibi bir yer zannettim” yanıtını verdi.

SARE KONUŞMAYA DEVAM EDECEK… Duruşma 12 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 11.00’a ertelenirken, duruşmaya zanlı Veysel Sare’nin “Yeminli” şahadeti ile devam edilecek.