Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Nobel adaylığı için ilk destek, Pakistan Senato Başkanı Muhammed Sadig Sanjrani'den geldi.

Sanjrani, yaptığı yazılı açıklamada, Pakistan halkı ve Senato adına, Ukrayna krizi sürecindeki çabaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdiklerini belirtti.

'Bu savaşın tüm dünya için yıkımla sonuçlanabilecek bir "nükleer parlama" noktasına dönüştüğünü' ifade eden Sanjrani, Erdoğan'ın, büyük gayretleri, her iki tarafa da zamanında ve etkili müdahaleleriyle tek başına küresel bir felaketi önlediğini bildirdi.

Sanjrani, tahıl koridoru anlaşması ile bölgenin yıkıcı bir açlıktan kurtulduğuna dikkati çekerek, Erdoğan'ın gerçek bir devlet adamı olduğunu, onun sadece kendi ülkesinin değil bölge ve dünyanın iyiliği, refahı için çalışan halk lideri olduğunu vurguladı.

Erdoğan'ın sadece ülkesi veya bölgesi için kıymetli liderliğini kanıtlamakla kalmadığını belirten Sanjrani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Hazreti Muhammed'in tüm insanlığa barış, hoşgörü ve sevgi öğretilerini taşıdığına işaret etti.

Sanjrani, Erdoğan'ın İslami öğretilerle ilgili yanlış anlamaları ortadan kaldırmaya devam ettiğini ve tüm insanların haklarını eşit olarak savunduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermekten memnuniyet duyduklarını kaydetti.

TBMM Başkanı Şentop, Pakistan Senatosu Başkanı Muhammed Sadık Sanjrani'ye teşekkür etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Pakistan Senatosu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermesi dolayısıyla, Pakistan Senatosu Başkanı Muhammed Sadık Sanjrani'ye teşekkür etti.

Mustafa Şentop, sosyal medya paylaşımında, Muhammed Sadık Sanjrani'nin Norveç Nobel Komitesi'ne hitaben yazdığı mektubu alıntılayarak, İngilizce "Teşekkürler Sayın Başkan. Görüyor ve biliyoruz ki siz, Türkiye'nin gerçek bir dostusunuz” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, 28 Aralık 2022'de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nobel Barış Ödülü'ne adaylığı konusunda başvuru yaptığını belirterek, "Benim başvurum var. Farklı ülkelerden meclis başkanları ve milletvekillerinin başvuruları da olacak." açıklaması yapmıştı.

Şentop, 28 Aralık 2022'de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nobel Barış Ödülü'ne adaylığı konusunda başvuru yaptığını belirterek, "Benim başvurum var. Farklı ülkelerden meclis başkanları ve milletvekillerinin başvuruları da olacak" ifadelerini kullanmıştı.